Chcesz spędzić weekend w pięknym miejscu w Polsce, ale brakuje Ci pomysłu? Przychodzę z pomocą! Poniżej spisałam najpiękniejsze i najciekawsze kierunki wyjazdowe w naszym kraju – idealnie sprawdzą się na weekend w ciepłym, wiosenno-letnim sezonie, ale także jesienią czy zimą! Przy każdej propozycji znajdziesz link do bardziej szczegółowych informacji, listy miejsc do zobaczenia, najlepszych atrakcji czy innych porad dotyczących danego kierunku. Jeśli poniższych 10 propozycji to dla Ciebie mało to zapraszam Cię na mój Instagram (LINK TUTAJ). Znajdziesz tam masę pomysłów na wycieczki w Polsce i po Europie oraz wszelkie niezbędne informacje praktyczne. A tymczasem startujemy z listą! Pomysł numer 1 to…
1. Pieniny
Weekend w Pieninach to świetny pomysł o każdej porze roku, ale najpiękniej jest wiosną, latem i wczesną jesienią. Dwa dni powinny wystarczyć, by zobaczyć kilka wspaniałych miejsc, ale szczerze mówiąc nawet tydzień byłoby tutaj co robić. Większość tego malowniczego terenu objęta jest ochroną Pienińskiego Parku Narodowego, który jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Krajobrazy, z każdej strony, są cudowne! Ciężko powiedzieć czy większe wrażenie robi Przełom Dunajca czy widok z Trzech Koron – oba te miejsca trzeba zobaczyć. Jeśli zainteresował Cię ten kierunek to koniecznie zajrzyj tutaj: Pieniny – 5 miejsc, które trzeba zobaczyć.
2. Góry Stołowe
Góry Stołowe to bez dwóch zdań jedne z najbardziej oryginalnych gór w Polsce. Wszystko za sprawą rzadko spotykanych formacji skalnych, które są największą atrakcją Gór Stołowych. Jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia są Błędne Skały, jednak mi bardziej podobał się labirynt skalny na szczycie Szczelińca Wielkiego – najwyższej góry w tym paśmie. Miasta, które warto odwiedzić w pobliżu to Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Duszniki-Zdrój. W Górach Stołowych i pobliskiej Kotlinie Kłodzkiej na pewno nie będziecie się nudzić. Ja byłam tam na 3 dni i przy wyjeździe czułam duży niedosyt. Informacje o szklakach i labiryncie skalnym na Szczelińcu znajdziecie tutaj: Szczeliniec Wielki – dojazd, szlaki, opłaty. O Błędnych Skałach przeczytacie z kolei tu: Błedne Skały – dojazd, szlaki, parkingi. Relację wideo z tej wycieczki i masę praktycznych informacji znajdziesz na moim Instagramie (LINK TUTAJ).
3. Puszcza Białowieska
Podlasie jest piękne zarówno w letnim słońcu, jak i w jesiennym deszczu, a Puszcza Białowieska to 100 proc. natury, ciszy i spokoju. Polecam to miejsce każdemu, kto chce odpocząć i zaznać prawdziwego relaksu. Puszcza Białowieska jest obszarem chronionym i stanowi część Białowieskiego Parku Narodowego, który jest drugim – po Pienińskim PN – najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Puszcza znajduje się nawet na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, co potwierdza wyjątkowość tego miejsca! No, nie są to zwykłe lasy. Symbolem tych terenów jest żubr – mieszka tutaj największa na świecie wolna populacja tego zwierzęcia. Inne licznie występujące gatunki ssaków to wilk i ryś, jednak niełatwo jest je spotkać na szlaku. Więcej o tej wspaniałej części Polski przeczytasz tutaj: Puszcza Białowieska – co zobaczyć? Gdzie spać i gdzie zjeść?
4. Góry Świętokrzyskie
Gdzie na weekend w Polsce? Moja kolejna propozycja to Góry Świętokrzyskie w centralnej części kraju. Jest to najniższe polskie pasmo górskie, więc będzie idealne dla osób, które obawiają się wyjścia w wysokie góry. Poza pieszymi wędrówkami można tu też zobaczyć ciekawe muzea, zamki i jaskinie, a nawet odbyć „podróż dookoła świata”. Ja wybrałam się na taki weekend w maju i bardzo dobrze wspominam ten czas. Jeśli zainteresował Cię ten kierunek to przyda Ci się ten post: Góry Świętokrzyskie – 6 miejsc, które warto odwiedzić. Relację wideo z tej wycieczki i masę praktycznych informacji znajdziesz na moim Instagramie (LINK TUTAJ).
5. Trójmiasto
Gdynia, Sopot i Gdańsk to moja druga, po Warszawie, ulubiona aglomeracja miejska w Polsce. Można tu przyjechać na weekend, ale i na tydzień i się nie nudzić. Trójmiasto odwiedziłam już wiele razy i wciąż nie odkryłam go w całości, ale są takie miejsca, które zdecydowanie warto zobaczyć w pierwszej kolejności. Listę największych atrakcji Trójmiasta wraz z niezbędnymi informacjami praktycznymi znajdziesz tutaj: Weekend w Trójmieście – 7 propozycji na pierwszą wizytę. Trójmiasto to plażowanie, spacery w otoczeniu natury, piękne parki miejskie, ciekawe muzea, cudowna architektura, dobre jedzenie, rejsy po Bałtyku…. Ach, długo można wymieniać! Przy okazji dodam, że wbrew pozorom jest to kierunek całoroczny – byłam w Trójmieście w lutym i śnieg na plaży wraz z krystalicznie czystą wodą naprawdę robią wrażenie! (Sprawdź: 8 powodów, dla których warto jechać nad morze zimą).
6. Gdzie na weekend w Polsce – Mazury
Mazury to jeden z moich ulubionych regionów w Polsce – byłam tam dotąd trzy razy i planuje kolejny wypad. Główną atrakcją są tam przepiękne jeziora i każdemu polecam spędzić choć jeden dzień leniwie żeglując po mazurskich wodach. Jeśli jednak wolicie zostać na lądzie to nic straconego – poza żaglami na Mazurach znajdziecie wiele innych atrakcji i możliwości spędzania czasu. Jakich? Sprawdź tu: Co robić na Mazurach – 6 propozycji na kilkudniowy wypad. Relację wideo z tej wycieczki znajdziesz na moim Instagramie (LINK TUTAJ).
7. Bieszczady
Cisza, spokój, beztrosko biegające lisy, drewniane domki i multum zieleni… Bieszczad chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – ruszają tu tysiące osób o każdej porze roku. To idealne miejsce jeśli interesują Was górskie wędrówki i wspaniałe krajobrazy, a do tego chcecie znaleźć wytchnienie i odpocząć od codziennych spraw. Będąc w Bieszczadach człowiek naprawdę czuje, że jest gdzieś baaardzo daleko od domu i zdecydowanie bliżej niedźwiedzia niż sklepu. Bieszczady to zdecydowanie jedno z tych miejsc, w które każdy choć raz powinien pojechać.
Najwyższym szczytem po polskiej stronie Bieszczad jest Tarnica. Niewiele niższe od niej są przepiękne i rozległe połoniny – Caryńska i Wetlińska. Ja osobiście polecam tę pierwszą – mniej ludzi na szlaku, ładniejsza trasa na szczyt i piękniejsze widoki z góry. O szlakach na Caryńską przeczytasz tutaj: Połonina Caryńska – jak na nią wejść i czy warto? Jeśli wolicie wybrać się na Wetlińską to zajrzyj tu: Połonina Wetlińska – szlaki, ceny, wskazówki. Relację wideo z tej wycieczki znajdziesz na moim Instagramie (LINK TUTAJ).
8. Bałtyk – Łeba i Rowy
Wcale nie trzeba lecieć za granicę żeby znaleźć się w prawdziwej pustynnej krainie. Między Łebą i Rowami nad Bałtykiem znajdziecie Słowiński Park Narodowy, a na jego terenie przepiękne, piaszczyste ruchome wydmy. To prawdziwa uczta dla oka, zwłaszcza poza sezonem, gdy nie ma tłumu ludzi. Park Narodowy zajmuje powierzchnię ponad 300 kilometrów kwadratowych, a poza wydmami, znajdziecie tam aż cztery jeziora – Dołgie Małe i Wielkie, Gardno oraz Łebsko, które jest trzecim największym jeziorem w Polsce. Plaże między Łebą a Rowami są najpiękniejszymi plażami jakie widziałam w Polsce, a zjeździłam już niemal całe wybrzeże. To prawdziwy raj dla plażowiczów i miłośników sportów wodnych. Więcej o ruchomych wydmach tutaj: Słowiński Park Narodowy – jak znaleźć ruchome wydmy nad Bałtykiem?
9. Dolina Biebrzy
Biebrzański Park Narodowy jest najmłodszym i jednocześnie największym parkiem narodowym w Polsce – istnieje od 1993 roku, a jego powierzchnia wynosi aż 60 tys. ha. Nazwa parku nawiązuje do płynącej na całej długości rezerwatu rzeki Biebrzy. Przez to, że park jest taki ogromny, nawet w sezonie letnim można tutaj spacerować bez tłumów i naprawdę odpocząć. Znajdują się tu rozległe tereny bagienne, torfowiska i mokradła, ale także piękne lasy – głównie olchowe. Poza licznymi trasami spacerowymi można wybrać się tutaj na rower, na kajaki, na jazdę konną, na ryby, a nawet odbyć lot balonem. Polecam zabrać ze sobą lornetkę, bo przy odpowiednich warunkach można dojrzeć tutaj dziką zwierzynę. Mi się to udało! (Zobacz: Jak znaleźć łosia w Biebrzańskim PN?) Jeśli chcesz więcej poczytać o tych terenach to zajrzyj tutaj: Biebrzański Park Narodowy – co zobaczyć? Gdzie zjeść i gdzie spać? Relację wideo z tej wycieczki znajdziesz na moim Instagramie (LINK TUTAJ).
10. Suwalszczyzna
Suwalszczyzna skradła moje serce! Jeśli chcesz odpocząć w ciszy i w otoczeniu malowniczych krajobrazów, to jestem przekonana, że skradnie też Twoje. Suwalszczyzna to uczta zarówno dla duszy, jak i dla oka. Każdemu choć raz w życiu polecam odwiedzić Wigierski Park Narodowy i poczuć ten niezwykły klimat! Jego obszar to ponad 15 ha, które w zdecydowanej większości pokrywają lasy, ale także rzeki, jeziora, pola i łąki. Łącznie na terenie parku znajduje się ponad 40 jezior, z których największe i zarazem najpiękniejsze jest Jezioro Wigry. Przez jego środek przepływa z kolei główna rzeka parku – Czarna Hańcza. Wigry są dopiero dziesiątym największym jeziorem w Polsce, ale pierwszym pod względem długości linii brzegowej. Wyjątkowo kręty brzeg o długości ponad 72 km jest aż o 8 km dłuższy niż brzeg jeziora Śniardwy, które jest największym powierzchniowo jeziorem w Polsce. Więcej praktycznych informacji znajdziesz tu: Wigierski Park Narodowy – co robić na Suwalszczyźnie?
Jeśli te 10 propozycji to dla Ciebie mało to zapraszam Cię na mój Instagram (LINK TUTAJ). Znajdziesz tam masę pomysłów na wycieczki w Polsce i po Europie oraz wszelkie niezbędne informacje praktyczne.