ins

0
GÓRY INFO PRAKTYCZNE POLSKA

Błędne Skały – dojazd, szlaki, parkingi, opłaty

18 lipca 2021
Błędne Skały

Jeśli tu zaglądasz to zapewne wybierasz się w piękne Góry Stołowe. I bardzo dobrze! Tak jak pokazywałam na Instagramie (link) – zarówno w Górach Stołowych, jak i w całej Kotlinie Kłodzkiej jest wiele do zobaczenia. A jednym z takich miejsc są niewątpliwie Błędne Skały. Tak na marginesie – moim zdaniem powinny się nazywać Obłędne! 🙂 Poniżej znajdziecie wszelkie informacje praktyczne, które pomogą Wam zaplanować wycieczkę na Błędne Skały!

Słowem wstępu: czym właściwie są Błędne skały? To zespół stworzonych przez naturę bloków skalnych, które utworzyły niezwykły labirynt w Górach Stołowych na wysokości 852 m n.p.m. Najciekawsze jest to, że Błędne Skały powstały z morza! Miliony lat temu na dnie morza osadziły się duże pokłady piaskowa. Po wielu latach góry się wypiętrzyły, a następnie wskutek wietrzenia powstały głębokie na kilka metrów korytarze i skały o najróżniejszych kształtach. Trasa jest przepiękna, ale momentami jest naprawdę bardzo wąsko – trzeba kucać albo przechodzić bokiem. Przejście całego labiryntu zajmuje 30-40 minut.

Błędne Skały

Błędne Skały – dojazd, parkingi

Błędne Skały znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych przy Drodze Stu Zakrętów – to długa i wyjątkowo kręta droga prowadząca pośród lasu. Jadąc uważajcie na dzikie zwierzęta! Do wyboru mamy dwa parkingi – dolny darmowy i górny płatny. 

W przypadku dolnego parkingu sprawa jest prosta – jest to duży parking tuż przy drodze i wejściu na szlak. Wędrówka na szczyt zajmuje niecałe półtorej godziny. Górny parking kosztuje 30 zł za samochód osobowy, a wjazdy i zjazdy odbywają się wahadłowo o określonych godzinach. Wjazdy są o pełnych godzinach do 15 min po pełnej godzinie, a zjazdy 30 minut po każdej pełnej godzinie do 45 minut po pełnej godzinie. Z górnego parkingu do skalnego labiryntu idzie się już tylko 5 minut.

Najlepsza baza wypadowa w te okolice to moim zdaniem Kudowa Zdrój. To niewielkie, spokojne i ładne miasteczko, a dojazd do Błędnych Skał zajmuje mniej niż 10 minut. W 15 minut dojedziecie tu też z Duszników, a w 25 minut z Polanicy.

Błędne Skały
Błędne Skały

Błędne Skały – szlaki, opłaty, godziny otwarcia

Od Drogi Stu Zakrętów, gdzie znajduje się bezpłatny parking, na szczyt wiedzie szlak niebieski. Trasa prowadzi przez las i jest przepiękna, ale momentami też jest nieco wymagająca z uwagi na duże kamienie i wystające grube korzenie drzew. Górskie obuwie sportowe jest tutaj niezbędne. Według mapy google, do Błędnych Skał można dojść także szlakiem zielonym z Bukowiny Kłodzkiej – ta trasa jest krótsza, ale bardziej stroma. Jest tu też dalej z Kudowy, Polanicy czy Duszników niż do Drogi Stu Zakrętów.

Wejście do Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatne, ale za wstęp do skalnego labiryntu trzeba już zapłacić. Bilet normalny kosztuje 12 zł. Parkingi, jak wspomniałam w poprzednim punkcie, są dwa – bezpłatny i płatny 30 zł.

Trasa turystyczna Błędne Skały jest otwarta przez wszystkie dni tygodnia, a godziny otwarcia uzależnione są od pory roku – w lipcu można zwiedzać od 8.00 do 20.00, a w sierpniu od 8.00 do 19.00. Najkrócej trasa jest czynna w październiku – od 9.00 do 16.00. Szczegółowe godziny udostępniania trasy do zwiedzania, a także godzin wjazdów na górny parking znajdziecie TUTAJ.

Błędne Skały to atrakcja, którą zdecydowanie warto odwiedzić będąc w Kotlinie Kłodzkiej. Czas potrzebny na całą wycieczkę to 2-5 godzin w zależności od tego skąd ruszacie i który z parkingów wybierzecie. Jeśli górskich wędrówek wciąż będzie Wam mało to polecam wejść również na Szczeliniec Wielki – tamten labirynt skalny podobał mi się nawet bardziej. Udanej podróży!

Jeśli interesują Was inne polskie kierunki to zapraszam to zakładki POLSKA (link), gdzie znajdziecie kilkadziesiąt wpisów znad morza, z gór, z Mazur czy z Podlasia! Relacje wideo z tych wyjazdów są z kolei zapisane na moim Instagramie (link) – naprawdę warto je obejrzeć przed podróżą! 🙂

    error: Content is protected !!