ins

0
GÓRY INFO PRAKTYCZNE POLSKA

Szczeliniec Wielki – dojazd, szlaki, parkingi, opłaty

1 sierpnia 2021
Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to miejsce, którego po prostu nie można pominąć będąc w Górach Stołowych. Powstały na jego szczycie labirynt skalny podobał mi się nawet bardziej niż słynne Błędne Skały. Na trasie było znacznie mniej ludzi, a i sama trasa wydała mi się ciekawsza – niektóre szczeliny były tak wąskie, że trzeba było przeciskać się “na czworaka”, a różnica temperatur miejscami wynosiła nawet kilkanaście stopni. Labirynt na Szczelińcu jest tak spektakularny, że kręcono w nim nawet amerykańsko-brytyjski film przygodowy “Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”. Kolorytu całej wędrówce dodają też liczne platformy widokowe ze wspaniałą panoramą Sudetów. 

W tym poście spisałam dla Was wszelkie praktyczne informacje, które pozwolą Wam zaplanować wycieczkę na Szczeliniec Wielki. Jeśli dodatkowo chcecie zobaczyć relację wideo z mojej wędrówki to zajrzyjcie na Instagram (LINK TUTAJ) w stories o nazwie “Kotlina Kłodzka”. 

Szczeliniec Wielki

Kilka faktów o Szczelińcu Wielkim

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt otaczających Kotlinę Kłodzką Gór Stołowych. Wzniesienie należy do Korony Gór Polski, a jego wysokość wynosi 919 m n.p.m. Szczeliniec znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, a jego charakterystyczną cechą jest popękany i zwietrzały piaskowiec, tworzący wąskie korytarze i niesamowite formacje skalne jak np. małpa, którą wstawiłam poniżej. Najwyższy punkt na Szczelińcu to z kolei mierzący 12 m Fotel Pradziada. 

Szczeliniec Wielki – dojazd, parkingi

Szlak, który Wam polecam, rozpoczyna się w miejscowości Karłów, w samym środku parku narodowego. Podróż samochodem z Kudowy-Zdroju czy Duszników powinna zająć około 15 minut, a z Polanicy około 30 minut. W Karłowie znajduje się kilka sporej wielkości parkingów i wszystkie są płatne – większość kosztuje 20 zł za cały dzień, ale jak dobrze się rozejrzycie to jest też taki za 15 zł. Cenniki są wywieszone przy wjazdach i dość dobrze widać je z drogi. Parkingi od szlaku dzieli kilkuminutowy spacer. Na Szczeliniec Wielki można również wejść szlakiem z miejscowości Pasterka, która znajduje się po drugiej stronie góry. 

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki – opis szlaku z Karłowa

Wejście z Karłowa na szczyt Szczelińca nie należy do najtrudniejszych. Przewyższenie wynosi około 200 m, więc jest to raczej łagodna wędrówka. Trasa jest kręta i składa się z wybudowanych w XVIII wieku 665 kamiennych schodów. Szlak ma żółte oznaczenia, ale tak naprawdę ciężko się tam zgubić – po kilku minutach spaceru z Karłowa dochodzimy do wspomnianych schodów, które prowadzą nas aż na szczyt. Jedyne “skrzyżowanie” na trasie to Przełęcz między Małym a Wielkim Szczelińcem, gdzie – w ślad za schodami – kierujemy się w prawo.

Na szczycie Szczelińca znajduje się malowniczo położony taras widokowy i Schronisko PTTK z bardzo szeroką ofertą – w menu mają nawet gulasz wegański. Wejście do największej atrakcji, czyli labiryntu skalnego, znajduje się tuż za schroniskiem.

Trasa z parkingu na szczyt zajęła mi około 40 minut, a przejście labiryntem trwało kolejne 45 minut. Zejście na parking w Karłowie odbywa się inną, również “schodkową” drogą i zajmuje ok. 20 minut. Cały ten szlak tworzy wspaniałą pętle, w której na pewno nie zabraknie Wam wrażeń.

Po lewej stronie wejście na szlak, a po prawej wyjście ze szlaku

Szczeliniec Wielki – opłaty, godziny otwarcia

Wstęp do Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatny, ale za przejście labiryntem skalnym na Szczelińcu trzeba już zapłacić. Bilet normalny – tak jak na Błędnych Skałach – kosztuje 12 zł, a bilet ulgowy 6 zł. Kasa i wejście na ścieżkę turystyczną znajduje się tuż za Schroniskiem PTTK. Do kosztów trzeba też doliczyć cenę postoju w Karłowie – 15 zł lub 20 zł w zależności od parkingu.

Trasa turystyczna na Szczelińcu jest udostępniona dla zwiedzających od kwietnia do maja we wszystkie dni tygodnia. Najdłużej można zwiedzać w czerwcu i lipcu – od 8.00 do 20.00, a najkrócej w październiku – od 9.00 do 16.00.

Szczeliniec Wielki

Labirynt skalny na Szczelińcu Wielkim to moim zdaniem obowiązkowy punkt na mapie Gór Stołowych. Wstęp na tą turystyczną ścieżkę kosztuje 12 zł, a na całą wycieczkę warto zarezerwować 2-3 godziny. Jeśli interesują Was też Błędne Skały to TUTAJ znajdziecie wszelkie informacje praktyczne na ten temat. Udanej wycieczki!

    error: Content is protected !!