ins

0
GÓRY POLSKA PRZEWODNIKI

Góry Świętokrzyskie na weekend – 6 miejsc, które warto zobaczyć

11 lipca 2021
Góry Świętokrzyskie na weekend

Góry Świętokrzyskie na weekend? Toż to idealny pomysł! Jest to co prawda najniższe polskie pasmo górskie, ale poza pieszymi wędrówkami ma całkiem wiele do zaoferowania. Od ciekawych muzeów, przez zamki i jaskinie, a na „podróży dookoła świata” kończąc. Ja bardzo dobrze wspominam czas spędzony w Górach Świętokrzyskich. Było nawet lepiej niż się spodziewałam 🙂 Poniżej znajdziecie kilka miejsc, które szczególnie warto według mnie zobaczyć podczas kilkudniowej wycieczki.

PIERWSZA WYCIECZKA W ŚWIĘTOKRZYSKIE? NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH ATRAKCJI!

ZWIEDZAJ WYGODNIE Z MAPĄ ATRAKCJI I RESTAURACJI NA TELEFONIE

świętokrzyskie mapa atrakcji

1. Świętokrzyski Park Narodowy z Łysicą

Będąc w Górach Świętokrzyskich nie można nie zaplanować choć jednej górskiej wędrówki, a najlepszym kierunkiem jest Łysica. To najwyższy szczyt tamtejszego pasma górskiego i zarazem najniższy w Koronie Gór Polski. Łysica ma 614 m n.p.m. i najłatwiej wejść na nią czerwonym szlakiem ze Świętej Katarzyny – to niewielkie miasteczko tuż przy Świętokrzyskim Parku Narodowym z bardzo dobrą bazą noclegową. Ze swojej strony mogę polecić agroturystykę “Serce Łysicy”. Lokalizacja, mieszkanie, cena – wszystko było tam super! Nocleg, jak zwykle, rezerwowałam przez Booking.

Wracając do Łysicy – szlak czerwony rozpoczyna się przy ulicy Klasztornej (są parkingi), a cała wędrówka trwa niecałą godzinę. Po drodzę zobaczycie m.in. Źródełko i Kaplicę Św. Franciszka, a na szczycie charakterystyczne dla tego pasma górskiego gołoborza, czyli rozległe rumowiska skalne. Warto udać się nieco dalej, w stronę Skały Agaty i Łysej Góry, gdzie ludzi jest znacznie mniej i wędrówka jest przyjemniejsza. Wstęp do parku Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest płatny i kosztuje 8 zł. Bilety można kupić w kasach parku lub online.

Góry Świętokrzyskie na weekend

2. Park Miniatur w Krajnie

Ten park to prawdziwa podróż dookoła świata! Założyciele szczegółowo zrekonstruowali kilkadziesiąt najwspanialszych budowli świata – w większości w skali 1:25, więc obiekty można łatwo ze sobą porównywać. Możecie zobaczyć tam m.in. Wieżę Eiffla, dawne wieżowce World Trade Center (nawet po zmniejszeniu mają 21 m!!), egipską piramidę, rzymską fontannę di Trevi, kanadyjski wodospad Niagara czy indyjską świątynię Taj Mahal. A to tylko niewielka część trasy! Bilet do parku kosztuje 30 zł i zdecydowanie warto się tam wybrać. Ja byłam zachwycona!

3. Jaskinia Raj w Chęcinach

Raj to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce i będąc w pobliżu po prostu nie można jej pominąć. Wewnątrz jest zimno, mokro i ciemno, ale naprawdę przepięknie! Jaskinię odkryto w 1963 roku, a w środku możemy podziwiać niesamowite formacje naciekowe stworzone przez naturę na przestrzeni wieków. Podczas zwiedzania dowiadujemy się też jak w ogóle powstają jaskinie i czym różnią się stalaktyty od stalagmitów. Trasa ma ok. 180 m, a zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem i trwa około 45 minut. Wejścia są o określonych na stronie internetowej godzinach. Polecam kupić bilet online z wyprzedzeniem – zwłaszcza, jeśli wybieracie się tam w weekend. Wstęp kosztuje 20-25 zł w zależności od pory roku. Przy jaskini stworzono także Centrum Neandertalczyka, gdzie można zapoznać się z pradawną historią człowieka. Wstęp na te wystawy jest dodatkowo płatny i kosztuje 10 zł, ale nie wiem czy warto, bo niestety miałam czas tylko na jaskinię.

Góry Świętokrzyskie na weekend

4. Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach

Cudowna zieleń w mieście! Rezerwat powstał 60 lat temu i może nie jest zbyt wielki (0,6 ha),  ale bardzo malowniczy! Poza zwykłymi ścieżkami spacerowymi znajdziecie tu też dwie bardziej oryginalne: podziemną przez jaskinie i szczeliny skalne oraz podniebną – tyrolką nad rezerwatem. Tyrolka jest zawieszona na wysokości 40 m, a bilet kosztuje 70 zł za 3 zjazdy o łącznej długości 550 m. Warto przyjechać tutaj na spacer lub po odrobinę adrenaliny.

5. Zamek w Chęcinach

Ten etap wycieczki kojarzy mi się przede wszystkim z malowniczym widokiem, którego zdecydowanie brak na szczycie Łysicy. Zamek mieści się na pięknym wzgórzu, więc jest to idealne miejsce dla osób lubiących punkty widokowe i dla fotografów. Zamek został wybudowany w XIII wieku i dziś stoją tam tylko ruiny, ale budowla i tak robi wrażenie. Wstęp do środka kosztuje 13 zł, ale w weekendy trzeba mieć na uwadze duże kolejki. Mi nie udało się wejść właśnie z tego powodu. Mimo to, nie żałuję przyjazdu do Chęcin – dla tych widoków było warto!

Góry Świętokrzyskie na weekend

6. Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Świętej Katarzynie

Jeśli interesują Was minerały, archeologia i kamienie szlachetne lub po prostu lubicie oglądać ładne rzeczy to koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Świętej Katarzynie. Wstęp kosztuje 12 zł, a wystawa jest naprawdę przepiękna! Są szafiry, diamenty, rubiny i wiele innych pięknych okazów z całego świata. Są kamienie z Azji, Afryki czy Australii, ale też pochodzący z regionu świętokrzyskiego krzemień pasiasty. Robią tam z niego niesamowite rzeczy i to nie tylko biżuterię. Przy odpowiedniej liczbie osób, w pracowni szlifierskiej organizowane są pokazy. Bardzo polecam to miejsce, zwłaszcza gdy pogoda nie dopisze! Przy muzeum mieści się też dobrze wyposażony sklep z biżuterią.

Góry Świętokrzyskie na weekend

Podsumowując, Góry Świętokrzyskie na weekend to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza w tych ciepłych miesiącach. Ja spędziłam tam super czas i było znacznie lepiej niż myślałam! Koniecznie zajrzyjcie na mój Instagram do zapisanej relacji “Świętokrzyskie” – jest tam masa zdjęć i filmików, które jeszcze lepiej opowiedzą Wam o tym pięknym regionie. Link do Instagrama jest TUTAJ. 🙂

PLANUJESZ WYCIECZKĘ W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE?

mapa atrakcji świętokrzyskie

Jeśli interesują Cię inne posty dot. polskich gór – np. Pienin czy Bieszczad – zajrzyj TUTAJ.

Góry Świętokrzyskie na weekend
    error: Content is protected !!