ins

0
POLSKA PRZEWODNIKI SUWALSZCZYZNA

Wigierski Park Narodowy – co robić na Suwalszczyźnie?

8 września 2020
Wigierski Park Narodowy

Suwalszczyzna skradła moje serce! Jeśli chcesz odpocząć w totalnej ciszy, w miejscu gdzie czas płynie leniwie, to jestem przekonana, że skradnie też Twoje. Pobyt na Suwalszczyźnie to uczta nie tylko dla duszy, ale także dla oka. Sielskie i niezwykle malownicze krajobrazy to stały element wyjazdu w te strony. Polecam Wam choć raz w życiu odwiedzić Wigierski Park Narodowy i poczuć ten klimat! To prawdziwa perła tego – nie tak popularnego, ale równie pięknego jak Mazury – regionu. 

Wigierski Park Narodowy obchodził w minionym roku swoje 30-lecie. Jego obszar to ponad 15 ha, które w zdecydowanej większości pokrywają lasy, ale także rzeki, jeziora, pola i łąki. Łącznie na terenie parku znajduje się ponad 40 jezior, z których największe i zarazem najpiękniejsze jest Jezioro Wigry. Przez jego środek przepływa z kolei główna rzeka parku – Czarna Hańcza. Wigry są dopiero dziesiątym największym jeziorem w Polsce, ale pierwszym pod względem długości linii brzegowej. Wyjątkowo kręty brzeg o długości ponad 72 km jest aż o 8 km dłuższy niż brzeg jeziora Śniardwy, które jest największym powierzchniowo jeziorem w Polsce.

Suwalszczyzna była częścią naszej 16-dniowej, wakacyjnej przejażdżki po Polsce. Spędziliśmy trzy piękne dni w miejscowości Stary Folwark tuż nad brzegiem jeziora Wigry i spotkaliśmy tam samych bardzo miłych, uśmiechniętym i pomocnych ludzi. Wigierski Park Narodowy to głównie obcowanie z naturą i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jednak pogoda Wam nie dopisze, również jest co zobaczyć. Poruszając się po parku trzeba pamiętać o wykupieniu karty wstępu – koszt za jeden dzień to 6 zł, a bilety możecie kupić online na stronie https://wpn.eparki.pl/

Wigierski Park Narodowy – co robić?

1. Wycieczki piesze i obserwacje zwierząt

Na terenie parku znajduje się 7 ścieżek edukacyjnych – są one porozrzucane w różnych częściach parku, więc niezależnie od tego gdzie będziecie stacjonować, zawsze jakaś będzie w niedalekiej odległości. Najkrótsze ścieżki to “Las” w Krzywem i “Płazy” w Rosochatym Rogu. Przejście każdej z nich powinno zająć maksymalnie godzinę, więc idealnie nadają się na krótki spacer. Fanom kwiatów polecam odwiedzić ogródki wiejskie znajdujące się przy siedzibie WPN w Krzywem i będące częścią ścieżki edukacyjnej “Dary Natury”. Pozostałe z ogródków mieszczą się w Maćkowej Rudzie, Płocicznie, Nowej Wsi i Przebrodzie.

Na dłuższy spacer można wybrać ścieżkę “Jeziora” w okolicy Słupia lub “Suchary” w Krzywem. Pierwsza z nich pozwala zapoznać się z trzema suwalskimi jeziorami: Wigrami, Sucharem Wielkim i jeziorem Długim. W ramach turystyki pieszej do wyboru jest także 9 tradycyjnych szlaków – najkrótszy z nich ma 7 km, a najdłuższy aż 49 km. Łącznie na terenie parku znajduje się 245 km szlaków lądowych.

Na wędrówki po parku polecam zaopatrzyć się w lornetkę do obserwacji zwierząt i ptaków – na jego terenie stwierdzono około 300 gatunków kręgowców, z czego aż 200 to ptaki. Symbolem Wigierskiego Parku Narodowego jest bóbr europejski – jego populacja liczy tam około 250 osobników. Oprócz bobra, w parku można spotkać lisy, jenoty, sarny, łosie, dziki oraz nietoperze. Spośród 22 odnotowanych w Polsce gatunków nietoperzy aż 12 zaobserwowano w Wigierskim Parku Narodowym.

2.  Wycieczki rowerowe

Rower to świetny pomysł na całodniową wycieczkę po Suwalszczyźnie. Na terenie parku znajduje się kilka tras rowerowych, ale ja polecam Wam szlak “Wokół Wigier” im. Antoniego Patli. Biegnąca przez pola, lasy i łąki trasa ma długość 47 km i jest niezwykle malownicza! Szlak rozpoczyna się i kończy w Starym Folwarku, gdzie bez problemu możecie wypożyczyć rowery. Za rower na cały dzień zapłaciłam 30 zł. Nasza wycieczka odbywała się w tempie rekreacyjnym i zajęła 8 godzin. Po drodze zatrzymaliśmy się w kilku wspaniałych punktach widokowych i zrobiliśmy sobie prawie dwugodzinny postój na obiad. Jeśli chcecie dokładniej poznać ten szlak i dowiedzieć się gdzie zjeść po drodze to zapraszam do osobnego wpisu.

3. Plażowanie i piknik nad jeziorem

Dookoła jeziora Wigry znajduje się wiele miejsc idealnych na odpoczynek i plażowanie. Ja ostatnie chwile na Suwalszczyźnie spędziłam na niewielkiej i spokojnej plaży w Starym Folwarku. Podobne miejsca znajdują się także w Słupiu, Bryzglu czy Czerwonym Krzyżu. Nie należy jednak mieć wielkich oczekiwań co do ich rozmiarów – plaże nad Wigrami są zazwyczaj niewielkie. Wystarczą jednak na zasłużony odpoczynek i urządzenie klimatycznego pikniku z pięknym widokiem. Na terenie parku znajdziecie sklepy spożywcze, ale po większe zaopatrzenie na piknik należy wybrać się do pobliskich Suwałk. Przy okazji jedzenia, jeśli będziecie w Bryzglu polecam zjeść w restauracji Wigraszek – mają bardzo dobre potrawy regionalne i typowe dla jeziora Wigry ryby.

Będąc przy tej mniej aktywnej formy spędzania czasu nad Wigrami, nie sposób nie wspomnieć o niezwykle urokliwych wieżach i pomostach widokowych, których na terenie parku jest łącznie 18. Piękne wschody i zachody słońca gwarantowane!

Wigierski Park Narodowy

4. Pływanie łódką i kajakiem

Od maja do października na terenie parku można uprawiać sporty wodne m.in. kajakarstwo. Najpopularniejsze spływy organizowane są na Czarnej Hańczy, która jest najdłuższą rzeką na Suwalszczyźnie. Pływać można także po rzekach Rospuda i Marycha. Ceny jednodniowych spływów zaczynają się od 30-40 zł za osobę i trwają zazwyczaj kilka godzin.

Alternatywą dla spędzenia czasu w kajaku jest wypożyczenie łódki i wypłynięcie na pełne jezioro. Tradycyjna łódź wiosłowa będzie niezwykle romantycznym pomysłem na randkę!  Popularne ostatnio są też tzw. SUP-y, czyli pływanie na desce z wiosłem. Jeśli będziecie w okolicy Starego Folwarku to mogę polecić Wam Przystań Stary Folwark – mają bardzo duży wybór sprzętu wodnego, organizują spływy kajakowe, a do tego obsługa jest miła i pomocna.

Zanim wypłyniecie na jezioro, sprawdźcie dokładnie pogodę i bądźcie czujni. Burze na jeziorze tworzą się błyskawicznie i są bardzo niebezpieczne.

5. Muzeum Wigier i Klasztor Pokamedulski

Co robić jeśli pogoda nie pozwala na spacery i wodny relaks? Możecie odwiedzić jedną z zadaszonych atrakcji np. Pokamedulski Klasztor w Wigrach z XVII wieku, który jest najważniejszym zabytkiem tego regionu. Do zwiedzania przeznaczone są m.in. Kaplica Papieska, Krypty w Kościele, Wieża Zegarowa i czytelnia Jana Pawła II, który nocował na terenie obiektu w 1999 roku. Kościół, będący częścią klasztornego kompleksu, prezentuje styl barokowy Z innych ciekawostek, na terenie klasztoru kręcono „Rysia” Stanisława Tyma. Wstęp na teren obiektu kosztuje symboliczną złotówkę, a za bilet na zwiedzanie trzeba zapłacić 9 zł.

Inną opcją jest Muzeum Wigier w Starym Folwarku, w którym można zapoznać się z historią Wigierskiego Parku Narodowego i jeziora Wigry. Bilet normalny do muzeum kosztuje 14 zł.

Interesują Cię też inne wycieczki po Polsce? Polecam zajrzeć do zakładki POLSKA – jest tam wiele postów z gór, znad morza, z Mazur czy z Podlasia!

A jeśli interesują Cię podróże to zapraszam na mój Instagram! Znajdziesz tam szczegółowe relacje z wyjazdów, duużo praktycznych informacji, zdjęcia i inspiracje. Wrzucam też quizy, nowości ze świata i porady podróżnicze. Zajrzyj na mój profil (TUTAJ) i rozgość się! 🙂 Jestem też na Facebooku – znajdziesz mnie pod TYM LINKIEM 🙂


    error: Content is protected !!