ins

0
AUSTRIA CZECHY EUROPA NIEMCY WŁOCHY

Ile kosztuje 18-dniowy roadtrip po Europie?

6 grudnia 2021
Przewodnik po Pradze

Zawsze największe zainteresowanie wzbudzają ceny i koszty podróży, więc postanowiłam szczegółowo opisać kosztorys mojej ostatniej wycieczki objazdowej po Europie. Myślę, że takie zestawienie może przydać się wielu z Was i dać jakiś orientacyjny pogląd przy planowaniu własnych wojaży. Zapisane stories z tej podróży, podsumowanie i szczegółowy opis wszystkich noclegów znajdziecie na moim Instagramie (LINK tutaj). Podróż obejmowała łącznie 5 państw i były to Czechy, Niemcy, Austria, Włochy i Słowenia. Nie są to najtańsze kraje, więc starałam się maksymalnie ograniczyć koszty nie rezygnując jednocześnie z podstawowych dla mnie rzeczy jak np. komfortowy nocleg z własną łazienką czy smakowanie lokalnej kuchni. I chyba mi się to udało, bo zdecydowana większość moich obserwatorów oceniła w głosowaniu, że wydałam na tę podróż mniej niż się spodziewali!

roadtrip po Europie
Słowenia

Roadtrip po Europie – ceny noclegów

W każdym z wymienionych krajów zatrzymałam się na nocleg – najkrócej spałam w Austrii (tylko 1 noc), a najdłużej w Słowenii (6 nocy). We Włoszech i w Niemczech spędziłam po 3 noce, a w Czechach 4. We włoskich Dolomitach nocowałam w wynajętym mieszkaniu z widokiem na góry, nieopodal miasta Brunico. W Austrii zdecydowałam się drewniany domek na rewelacyjnym campingu, w Słowenii na świetnie zlokalizowane prywatne kwatery, a w Niemczech na hotel, który wykazał się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. W Czechach spałam łącznie w 2 hotelach, w tym w jednym 4-gwiazdkowym. Poniższa tabela przedstawia jak cenowo wyglądały noclegi w poszczególnych lokalizacjach.

MiejsceCena na osobę (po kursie 1 EUR=4,6 PLN)
Hotel w Pradze ze śniadaniem – 3 noce (Czechy)ok. 320 zł
Hotel w Monachium – 3 noce (Niemcy)ok. 300 zł
Domek pod Innsbruckiem – 1 noc (Austria)ok. 140 zł
Mieszkanie w Dolomitach – 3 noce (Włochy)ok. 400 zł
Mieszkanie w Preddvorze – 3 noce (Słowenia)ok. 210 zł
Pokój w Portorożu ze śniadaniem – 3 noce (Słowenia)ok. 380 zł
Hotel 4* w Brnie ze śniadaniem – 1 noc (Czechy)ok. 140 zł
RAZEMok. 1900 zł

Mam nosa do szukania noclegów i z całego serca polecam wszystkie te miejsca. Jeśli chcesz zobaczyć jak nazywały się te obiekty i jak wyglądały to zajrzyj na mój Instagram do zapisanej relacji „ROADTRIP”. Tam pod koniec stories jest szczegółowy opis wszystkich noclegów. Link do Instagrama poniżej:

Koszty transportu

Do kosztów transportu zaliczam paliwo, opłaty drogowe i parkingowe oraz bilety komunikacji miejskiej (Praga i Monachium). Łącznie przejechałam ok. 3400 km przy średnim spalaniu poniżej 5l/100 km, więc na paliwo wydałam ok. 1140 zł, co w przeliczeniu na jedną osobę daje ok. 570 zł. Opłaty drogowe to głównie winiety w Czechach, Austrii i Słowenii, przejazd wiaduktem Europabrucke i tunelem Karawankel oraz wjazd do parku narodowego w Dolomitach. Dodając do tego parkingi w kilku miejscach, koszt na osobę wyniósł ok. 330 zł. Za bilety komunikacji miejskiej zapłaciłam z kolei 77 zł.

roadtrip po europie
Włochy

Roadtrip po Europie – koszty jedzenia

Na jedzenie i napoje na wyjeździe można wydać majątek, zwłaszcza w takich krajach jak Niemcy, Słowenia, Włochy i Austria, gdzie jest zauważalnie drożej niż w Polsce. Starałam się więc ograniczyć jakoś te koszty i jak zwykle był to u mnie jeden wielki mix, czyli… trochę suchych produktów, sosów i przekąsek zabrałam ze sobą z Polski, trochę śniadań wykupiłam, kilka razy zrobiłam zakupy w sklepie spożywczym, ale też nie odmawiałam sobie wyjść do kawiarni i restauracji w każdym z krajów. Kosztowanie lokalnych dań czy deserów jest dla mnie bardzo ważne w podróży, więc nie mogę z tego zrezygnować. W restauracji na obiedzie byłam jakieś 9 razy, a do tego kilka razy odwiedziłam lokalne kawiarnie na kawkę i deser. Jakieś 3 razy zjadłam też coś na trasie w „fastfoodzie”. Łącznie na jedzenie w ciągu 18 dni wydałam 1083 zł.

weekend w pradze
Czechy

Płatne atrakcje i ubezpieczenie

Podczas wyjazdu odwiedziłam też kilka płatnych atrakcji np. Pałac Rezidens w Monachium, wieżę widokową w Brnie, most Highline179 w Tyrolu czy dwa systemy jaskiniowe w Słowenii. Łącznie za bilety wstępu zapłaciłam 350 zł, z czego najdroższa była wycieczka do Jaskini w Postojnej.

Podczas wyjazdów oszczędzam na wielu rzeczach, ale nigdy na ubezpieczeniu. Za dobre ubezpieczenie, obejmujące też leczenie w pandemii, wydałam 85 zł (za 18 dni).

Innsbruck
Austria

Roadtrip po Europie – łączny koszt

Poniższa tabela zawiera podsumowanie kosztów całej 18-dniowej wycieczki z podziałem na poszczególne kategorie.

Rodzaj kosztówKoszt na osobę
NoclegiOk. 1900 zł
JedzenieOk. 1080 zł
TransportOk. 970 zł
Płatne atrakcje350 zł
Ubezpieczenie85 zł
RAZEMOk. 4400 zł

Roadtrip po Europie – podsumowanie

Ostateczna kwota (4400 zł) była zgodna z moimi szacunkami i uważam, że jest to dobra cena jak na 18 dni w podróży po takich krajach europejskich jak Niemcy, Czechy, Austria, Włochy i Słowenia. Na pewno da się to zrobić taniej, rezygnując np. z płatnych atrakcji, śpiąc w hostelach czy chociażby ograniczając jedzenie w knajpach. Jednak najważniejsze w podróży jest to, żeby czuć się komfortowo i przeżyć ją tak, jak się wymarzyło – mi udało się spełnić ten cel za całkiem rozsądne pieniądze. 🙂

Jeśli interesuje Cię szczegółowa trasa tej wycieczki to zajrzyj tutaj: Roadtrip po Europie – gotowy plan podróży

Podsumowanie tego wyjazdu w formie wideo znajdziesz na moim Instagramie w zapisanej relacji „ROADTRIP”, zajrzyj koniecznie! Link do Instagrama poniżej:

    error: Content is protected !!