ins

0
CZECHY EUROPA

Praga: najlepsze punkty widokowe w Pradze – 8 propozycji na weekend

30 kwietnia 2024
Praga: najlepsze punkty widokowe w Pradze - 8 propozycji na weekend

Praga: najlepsze punkty widokowe w Pradze – dojazd i ceny

Praga to miasto tak piękne i różnorodne, że można tam spędzić nie tylko weekend, a nawet tydzień i się nie nudzić. Poza ciekawymi zabytkami, kolorowymi uliczkami i malowniczymi ogrodami, znajdziesz tam też wiele świetnych punktów widokowych. Osobiście uwielbiam podziwiać miasto z wszelkiego rodzaju tarasów i wzgórz, więc odwiedziłam ich w Pradze całkiem sporo! Poniżej zebrałam dla Ciebie najlepsze punkty widokowe w Pradze – aż 8 propozycji na udany weekend! Zapraszam do czytania!

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

Najlepsze punkty widokowe w Pradze – Wieża Petrin

Zbudowana na wzór paryskiej Wieży Eiffla Wieża Petrin jest jedną z najbardziej znanych budowli w Pradze. Wieża ma 66 metrów wysokości, co w połączeniu z 130 m wzgórzem daje ogromne możliwości obserwacyjne. Taras widokowy umieszczono na wysokości 55 metrów. Widać stąd całą Pragę, a co szczególnie ważne, jest stąd bardzo dobry widok na królewską dzielnicę Hradczany z zamkiem i Katedrą Św. Wita. Wstęp na wieżę jest płatny, ale jeśli masz czas i chęć, to na wzgórzu znajdziesz też inne darmowe punkty widokowe. Jeden z nich mieści się w pobliżu Muru Głodowego.

Informacje o wzgórzu Petrin, dojeździe i cenach biletów znajdziesz w osobnym artykule: Wzgórze Petrin w Pradze – ceny, dojazd, atrakcje

wzgórze petrin w pradze - najlepsze punkty widokowe w Pradze
Wzgórze Petrin w Pradze

Wieża Telewizyjna – najlepsze punkty widokowe w Pradze

Wieża Žižkov jest zdecydowanie jedną z najbardziej znanych budowli w stolicy Czech. Obiekt jest nieco oddalony od centrum miasta, ale widoki i tak są imponujące, więc jeśli masz czas, to zdecydowanie warto się tutaj wybrać. Wieża ma aż 216 metrów, co czyni ją najwyższą budowlą w Pradze. Tutejszy taras widokowy mieści się z kolei na 93 metrach, na które można wygodnie wyjechać windą. 

Ceny biletów, dojazd i informacje, dotyczące zwiedzania znajdziesz w osobym artykule: Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze – bilety, dojazd, zwiedzanie

Praga: wieża telewizyjna Žižkov w Pradze - bilety, dojazd, zwiedzanie
Praga: wieża telewizyjna Žižkov w Pradze – bilety, dojazd, zwiedzanie

Wieża w Ratuszu Staromiejskim

70-metrowa wieża w Ratuszu Staromiejskim jest idealnym punktem widokowym na Stare Miasto. Wstęp na wieżę jest biletowany, a zwiedzanie obejmuje nie tylko wstęp na wieżę, ale też obejrzenie sal ratuszowych i podziemi. O każdej pełnej godzinie w wieży można zobaczyć od środka animację w tutejszym słynnym zegarze astronomicznym. Na szczyt wchodzi się po schodach, ale można też wjechać windą za dodatkową opłatą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zwiedzaniu Ratusza, zegarze astronomicznym i cenach biletów, to zapraszam Cię do osobnego artykułu: Zegar w Pradze – historia, ceny, bilety, wskazówki

Praga Stare Miasto - najlepsze punkty widokowe w Pradze

Wieża w Klementinum – najlepsze punkty widokowe w Pradze

Klementinum to zespół barokowych budynków z wystawą astronomiczną i przepiękną salą biblioteczną. Warto tu również przyjść ze względu na wspaniały, panoramiczny widok na Pragę. Taras widokowy mieści się w 68-metrowej wieży astronomicznej i oferuje widoki 360 stopni. Rewelacyjnie widać stąd m.in. Most Karola, zamek na Hradczanach i budynki na Rynku Staromiejskim. Widoki, szczególnie w piękną pogodę, są naprawdę świetne!

O tym, ile kosztuje zwiedzanie Klementinum i jak tu dojechać, przeczytasz w osobnym artykule: Klementinum – najpiękniejsza biblioteka w Pradze – ceny, bilety, zwiedzanie

Klementinum w Pradze - najpiękniejsza biblioteka w Czechach - ceny, bilety, zwiedzanie

Wzgórze Wyszehrad – darmowe i idealne na zachód

Wzgórze Wyszehrad to otoczony dawnymi fortyfikacjami park miejski – świetne miejsce na spacer i podziwianie praskich widoków. W odróżnieniu od wzgórz Petrin i Letna, Wyszehrad znajduje się na wschodnim brzegu Wełtawy, więc zobaczycie stąd inną panoramę Pragi. Wycieczkę w te okolice możecie połączyć ze zwiedzaniem historycznych miejsc i zabytków, których na wzgórzu nie brakuje. Można tu zobaczyć m.in. pozostałości dawnej twierdzy, neogotycką Bazylikę Św. Piotra i Pawła oraz cmentarz, na którym w XIX i XX wieku pochowano znamienite osobistości Czech.

Jak dojechać tu z centrum? Aby dostać się na Wyszehrad trzeba podjechać tramwajem 2 lub 17 ze stacji Staroměstská (w kierunku Nádraží Braník) do stacji Vyton, a następnie podejść kawałek pieszo. Polecam przyjść tutaj na zachód słońca. Jest magicznie!

Praga: wzgórze Wyszehrad w Pradze - dojazd, zwiedzanie, ceny
Praga: wzgórze Wyszehrad w Pradze – dojazd, zwiedzanie, ceny

Park Letna – darmowe i idealne na wschód

Letna to kolejne świetne miejsce na podziwianie praskich widoków. Park leży na wzgórzu i oferuje rewelacyjny widok na miasto! Widać stąd m.in. leżące po drugiej stronie Wełtawy Stare Miasto, a także wzgórze Petrin i kompleks zamkowy na Hradczanach. Park jest ogromny i w przeszłości miało tu miejsce kilka dużych wydarzeń – w końcówce lat 80. odbyły się tu m.in. ponad 700- tysięczne demonstracje antykomunistyczne. Niecałe 30 lat temu w parku koncertował też Michael Jackson.

Jak dostać się tutaj z centrum Starego Miasta? Do Parku Letna możesz dojść pieszo w około 15 minut lub podjechać tramwajem nr 17 – trzeba wsiąść na przystanku Staroměstská i wysiąść na przystanku Čechův most.

praga - najlepsze punkty widokowe w Pradze

Plac Hradczański – najlepsze punkty widokowe w Pradze

Plac Hradczański to główny plac miejski królewskiej dzielnicy – leży bezpośrednio przy wejściu na zamkowy dziedziniec. Stoi tu kilka zabytkowych budynków pałacowych m.in. pałac Lobkowiczów czy Pałac Arcybiskupi. Na dachu tego pierwszego znajduje się płatny taras widokowy, ale już na samym placu zupełnie za darmo można podziwiać niesamowitę panoramę Pragi. Punkt widokowy znajduje się na lewo od wyjścia z zamku, niedaleko hradczańskich „schodków”, prowadzących w dół do miasta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zwiedzaniu Hradczan, to zapraszam się do osobnego artykułu: Zamek w Pradze – dojazd, ceny, zwiedzanie. Praga Hradczany

praga widok z hradczan - najlepsze punkty widokowe w Pradze

Wieże mostowe przy Moście Karola

Wieże mostowe są jednymi z najniższych punktów widokowych, ale – ze względu na swoją lokalizację – oferują ciekawy widok na główne praskie atrakcje takie jak Most Karola czy Zamek na Hradczanach. Najciekawszą wieżą na Moście Karola jest Staromiejska Wieża Mostowa z tarasem widokowym na jej szczycie. Na górę prowadzi 138 schodów. Wieża Małostrańska na drugim końcu mostu – choć nieco niższa – również oferuje wspaniałe widoki na okolicę. 

Więcej o Moście Karola i cenach wstępu przeczytasz w osobnym artykule: Most Karola w Pradze – wstęp, historia, dojazd, zwiedzanie

praga - najlepsze punkty widokowe w Pradze

  PLAN ZWIEDZANIA PRAGI, NIEZBĘDNE INFORMACJE PRAKTYCZNE I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

  SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE WYCIECZKI

  praga

  Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

  ZOBACZ TEŻ:

  Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

  Co zjeść w Pradze? 8 pysznych propozycji na weekend! Tradycyjne czeskie jedzenie

  Ciekawostki o Pradze – 8 najciekawszych faktów

  Gdzie parkować w Pradze? I czy można za darmo?

   error: Content is protected !!