Wzgórze Petrin w Pradze to jedna z najbardziej zielonych części tego miasta i moim zdaniem miejsce obowiązkowe do odwiedzenia. Znajdziesz tu przyjemne ścieżki spacerowe, piękne ogrody i punkty widokowe, również darmowe. To idealne miejsce, by na chwilę odetchnąć od miejskiego zgiełku. Poniżej spisałam dla Ciebie wskazówki jak dostać się na wzgórze Petrin, jak działa kolejka na Petrinie i co można na wzgórzu zobaczyć.
PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?
SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!
W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!
Wzgórze Petrin w Pradze – kolejka linowa na Petrinie
Wzgórze ma 130 m n.p.m., więc spacerując po nim, trzeba liczyć się z licznymi podejściami. Jest też alternatywa w postaci kolejki linowej, którą można wyjechać do połowy lub na sam szczyt wzgórza. Stacja końcowa nazywa się Petrin, a stacja pośrednia to Nebozizek. Kolejka kursuje co 10-15 minut od godz. 8.00 do 23.00. Bilet w jedną stronę kosztuje 60 koron (ok. 11 zł). Można go kupić na miejscu w kasie lub w automacie biletowym. Jeśli masz ważny bilet komunikacji miejskiej na 24h lub 72h, to kolejkę na wzgórze masz za darmo. Jeśli zdecydujesz się wyjechać na szczyt, to zejść polecam piechotą i poobcować trochę z naturą. Wzgórze jest też dobrym miejscem na piknik.
Wzgórze Petrin w Pradze – dojazd pod wzgórze
Jak dostać się na wzgórze Petrin z centrum Starego Miasta? Pod wzgórze Petrin można dojść piechotą w ok. 25 minut. Trasa prowadzi przez Most Karola i dzielnicę Mala Strana lub wzdłuż rzeki Wełtawy i Mostem Legii na drugą stronę. Można podjechać tu też kawałek autobusem 194 (od przystanku Mariánské náměstí do przystanku Malostranské náměstí) lub tramwajami numer 9, 22 i 23 (od przystanku Národní třída do przystanku Ujezd). Tramwaje dojeżdzają pod samo wzgórze, natomiast z autobusu trzeba jeszcze kilka minut podejść. A na szczyt, tak jak pisałam, albo kolejką albo pieszo w około 20 minut.
Wzgórze Petrin w Pradze – atrakcje
Wzgórze oferuje przede wszystkim liczne trasy spacerowe, punkty widokowe i miejsca na chwilę odpoczynku od miejskiego zgiełku. Największą atrakcją jest tutaj zdecydowanie Wieża Petrin, z której rozpościera się cudowny widok na okolice. Szczególnie dobrze widać stąd dzielnicę królewską Hradczany. Ciekawą atrakcją dla dzieci będzie labirynt lustrzany, a fanom historii może spodobać się dawny Mur Głodowy.
Wieża Petrin w Pradze
Wieża Petrin to główna atrakcja turystyczna na wzgórzu. Została zbudowana w 1891 roku na wzór paryskiej wieży Eiffla i jest jednym z najlepszych punktów widokowych w Pradze. Wieża ma 66 metrów wysokości, co w połączeniu z 130 m wzgórzem daje ogromne możliwości obserwacyjne. Taras widokowy umieszczono na wysokości 55 metrów. Widać stąd całą Pragę, a co szczególnie ważne, jest stąd bardzo dobry widok na królewską dzielnicę Hradczany z zamkiem i Katedrą Św. Wita. Bilet normalny kosztuje 220 koron, a ulgowy 150 koron.
Aby znaleźć się na szczycie wieży, trzeba pokonać 299 schodów. Już po drodze można cieszyć się pięknymi widokami. Co kilka “pięter” są ławeczki, na których można na chwilę odpocząć. Można też skorzystać z windy – bilet normalny na windę kosztuje dodatkowo 150 koron, a ulgowy 50 koron. W sezonie letnim wieża jest czynna od godz. 9 do 21. Wejście jest możliwe najpóźniej na 30 minut przed zamknięciem. Jeśli nie masz lęku wysokości, to bardzo polecam się tu wybrać!
Labirynt lustrzany w Pradze
Zaraz obok Wieży Petrin znajduje się labirynt lustrzany, czyli Mirror Maze. Labirynt nie jest duży, ale kupując bilet łączony na wieżę i labirynt, wstęp kosztuje jedynie 40 koron (ok. 8 zł). Jeśli lubisz tego typu atrakcje, to może warto to rozważyć. Można kupić też bilet do samego Mirrror Maze za 120 koron
(ok. 24 zł), ale moim zdaniem labirynt nie do końca jest wart tych pieniędzy. Inaczej sprawa się ma, jeśli podróżujesz z dziećmi. Myślę, że taka atrakcja może im się bardzo spodobać.
Mur Głodowy
Na wzgórzu Petrin można zobaczyć pozostałości muru miejskiego z XIV wieku. Ich fragment jest wykorzystywany do dziś jako część umiejscowionego tu obserwatorium astronomicznego Štefánik.
W pobliżu murów znajdziesz piękny taras widokowy z ławeczkami. Miejsce jest darmowe i nie aż tak oblegane jak okolice wieży Petrin. Oferuje też inne widoki – widać stąd m.in. rzekę Wełtawę i Nowe Miasto. Polecam tutaj zajrzeć schodząc ze szczytu wzgórza.
Strahov – stadion i klasztor na Strahovie
Na zachodnim zboczu wzgórza Petrin znajduje się Stadion Strahov. To drugi największy działający obiekt sportowy na świecie. Niestety lata swojej świetności ma już za sobą, ale jeśli jesteś fanem tego typu budowli, to jest to dobry moment, by do niego podejść. Z kolei jeśli jesteś miłośnikiem starych bibliotek, to w pobliskim Klasztorze Strahov można zobaczyć zabytkową salę biblioteczną z pięknymi freskami na suficie. Sala jest ładna, ale nie aż tak, jak ta w Klementinum na Starym Mieście. Bilet normalny kosztuje 150 koron (ok. 28 zł), a ulgowy 80 koron (ok. 15 zł).
PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE
SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!
ZOBACZ TEŻ:
Praga na własną rękę – atrakcje, dojazd, komunikacja
Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole
Co zjeść w Pradze? 3 specjały na weekend
Jeśli masz jakieś pytania to znajdziesz mnie na Instagramie! 🙂 Udanej wycieczki!