ins

0
CZECHY EUROPA

Zamek w Pradze – dojazd, ceny, zwiedzanie. Praga Hradczany

13 października 2023
zamek w pradze dojazd ceny zwiedzanie

Zamek w Pradze mieści się na Hradczanach, które zwane są też królewską dzielnicą. Turystycznie to miejsce podobnego kalibru co Most Karola czy Rynek Staromiejski i zdecydowanie nie można go pominąć podczas wycieczki do Pragi. Początki Hradczanów sięgają aż XIV wieku, a do 1784 roku – tak jak Mala Strana i Stare Miasto – dzielnica funkcjonowała jako samodzielne miasto. A dlaczego Hradczany są takie ważne i czemu nazywa się je królewską dzielnicą? Bo właśnie tutaj, według Księgi Rekordów Guinnessa, znajduje się największy kompleks zamkowy na świecie. Na terenie zamku w Pradze zobaczysz m.in. cztery pałace, cztery kościoły, dwie wieże, klasztor i przepiękne ogrody. Powierzchnia, na której stoją te wszystkie budowle, to aż 70 tys. mkw., czyli mniej więcej tyle co 10 boisk piłkarskich.

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

Zamek w Pradze – Katedra Św. Wita

To moim zdaniem najpiękniejsza budowla w Pradze, a na pewno najbardziej okazała. Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim, a jej początki sięgają aż XIV wieku. Jest to główny kościół czeskiej stolicy oraz siedziba praskich arcybiskupów i prymasa Czech. Poza religijnymi wydarzeniami, katedra była także miejscem koronacji czeskich królów i pochówku wielu świętych. Katedra Św. Wita ma ponad 90 metrów wysokości i jest największą świątynią w Pradze. Budowla robi wielkie wrażenie z zewnątrz, mocno wyróżniając się na tle pozostałych obiektów na Hradczanach. Osobiście nigdy nie mogę się na nią napatrzeć. Warto zajrzeć także do środka.

Zamek w Pradze - Katedra Wita

Praga zamek – Praga Hradczany

Praga zamek – Bazylika Św. Jerzego

Ten budynek na pewno szybko rzuci Ci się w oczy, ze względu na jego wyrazisty, czerwony kolor. Bazylia św. Jerzego jest drugim najważniejszym kościołem w Pradze. Choć jej początki sięgają nawet X wieku, to obecny wygląd świątyni jest efektem licznych późniejszych przebudów. Obecnie budowla jest mieszanką stylów romańskiego i barokowego. Wnętrze jest typowe dla stylu romańskiego – surowe, kamienne i proste, ale jednocześnie bardzo efektowne. Czuć tutaj ducha historii i to, że budowla ma już prawie tysiąc lat.

Bazylika Św. Jerzego Praga

Zamek w Pradze – Złota Uliczka

Złota Uliczka to jedno z najbardziej obleganych miejsc na Hradczanach. Nie dziwi mnie to wcale, bo uliczka – choć nie jest złota – jest niezwykle urocza i kolorowa. Maleńkie domki z czasów średniowiecza w odcieniach zieleni, pomarańczu i błękitu są świetnym tłem do zdjęć. Wewnątrz domków mieszczą się małe sklepiki i wystawy muzealne, które są otwarte od 9 do 17. Aby do nich wejść, trzeba mieć bilet. Jeśli jednak nie zależy Ci na muzeum, a tylko na kolorowych domkach, to polecam przyjść tu po godzinie 17.00. Wystawy są wtedy zamknięte i można zobaczyć uliczkę zupełnie za darmo. W dodatku o tej porze nie ma tu już tak dużo turystów i wycieczek, jak za dnia.

zamek w pradze - praga złota uliczka - hradczany

Praga zamek – Stary pałac Królewski

Jeden z budynków, będący częścią Zamku Praskiego. Kiedyś – od X do XVI wieku – Stary Pałac Królewski był siedzibą czeskich książąt i królów. Dziś jest miejscem, w którym można podziwiać zamkowe sale i zapoznać się z historią całego Zamku Praskiego. Wewnątrz pałacu zobaczysz m.in. kaplicę Wszystkich Świętych, salę tronową i imponujących rozmiarów salę władysławowską. Sala ma prawie tysiąc metrów kwadratowych powierzchni i 13 metrów wysokości. To najbardziej reprezentacyjna i najważniejsza część na zamku. Aktualnie odbywają się tu uroczystości podczas świąt państwowych, nadzwyczajne posiedzenia czeskiego parlamentu czy zaprzysiężenia prezydenta. Wnętrze ma ponad 500 lat i prezentuje styl gotycki z elementami renesansu.

Zamek w Pradze

Praga zamek – Praga Hradczany

Zamek w Pradze dojazd – jak dojść na Hradczany?

Ze Starego Miasta możemy dojść tutaj piechotą w 20-25 minut lub podjechać tramwajem z przystanku “Staroměstská” do przystanku “Pražský hrad” (linia 2 lub 18). Można podjechać też autobusem 194 z przystanku “Marianske Namestie” i wysiąść na przystanku “Šporkova”. Ja polecam opcję pieszą, bo odległość nie jest duża, a można po drodze zobaczyć ładny kawałek miasta – idzie się przez Most Karola i Małą Stranę. Warto jednak wiedzieć, że pod koniec trasa biegnie pod górkę. Jest to jednak warte widoków po drodze 🙂

praga widok z hradczan

Praga Hradczany – ceny, bilety i zwiedzanie zamku w Pradze

Nie można kupić osobnych biletów do powyższych miejsc, czyli Złotej Uliczki, Katedry Św. Wita, Bazyliki Św. Jerzego i Starego Pałacu Królewskiego. Obowiązuje jeden wspólny bilet do wszystkich tych obiektów, który jest ważny przez 2 dni. Do każdej z atrakcji można jednak wejść tylko raz. Bilet normalny, obejmujący wejście do wspomnianych 4 miejsc, kosztuje 250 koron (ok. 47 zł), a ulgowy 125 koron (ok. 24 zł). Na tym bilecie można dodatkowo zwiedzić Muzeum Mostu Karola na Starym Mieście. Bilet nie obejmuje wejścia na wieżę widokową w Katedrze Św. Wita oraz wystawy historycznej w Starym Pałacu Królewskim. Wstęp na wieżę kosztuje 150 koron (ok. 28 zł), a bilet normalny na wystawę 200 koron (ok. 37 zł).

Bilety ulgowe na wzgórzu zamkowym przysługują dzieciom w wieku 6-16 lat, studentom do 26. roku życia oraz osobom po 65. roku życia. Do darmowego wejścia uprawnieni są seniorzy od 70. roku życia oraz dzieci do lat 6. Na czas zwiedzania można dodatkowo wypożyczyć audioprzewodnik (maksymalnie do 3 godzin) w cenie 350 koron plus 500 koron zwrotnego depozytu. Podczas mojej ostatniej wizyty na zamku, wciąż niestety nie było polskiej wersji audioprzewodnika. Jest jednak cennik po polsku – znajdziesz go poniżej.

Ile kosztują bilety na hradczanach? Zamek w Pradze cennik

Praga zamek – Praga Hradczany

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

    error: Content is protected !!