ins

0
CZECHY EUROPA

Praga: wieża telewizyjna Žižkov w Pradze – bilety, dojazd, zwiedzanie

26 kwietnia 2024
Praga: wieża telewizyjna Žižkov w Pradze - bilety, dojazd, zwiedzanie

Praga: wieża telewizyjna Žižkov w Pradze – bilety, dojazd, zwiedzanie

Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze (Praga wieża telewizyjna) jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w czeskiej stolicy i jednym z najbardziej znanych punktów widokowych w tym mieście. Wieża jest nieco oddalona od Starego Miasta czy Hradczan, ale widoki i tak są imponujące, więc jeśli masz czas, to zdecydowanie warto się tutaj wybrać. Poniżej zebrałam wszystkie niezbędne informacje dot. wieży na Žižkovie takie jak ceny biletów, dojazd komunikacją czy konstrukcja wieży. Zapraszam do czytania!

Spis treści:

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

Wieża telewizyjna w Pradze – krótka historia i architektura

Žižkov nie jest tak zabytkową dzielnicą jak Stare Miasto, Hradczany czy Mala Strana, ale warto się tu wybrać z powodu dwóch miejsc i jednym z tych miejsc jest obserwatorium w Wieży Telewizyjnej. Konstrukcja powstawała przez 7 lat, a jej oficjalne otwarcie miało miejsce w 1992 roku. Wieża pełni głównie funkcję nadajnika radiowo-telewizyjnego. Jest stąd emitowanych ponad 10 pasm radiowych i telewizyjnych. Wieżę zbudowano na miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. Tuż obok można zobaczyć jeszcze jego część. Prochy pochowanych tam osób przeniesiono na największy praski cmentarz – Cmentarz Olszański.

Ze względu na swój bardzo futurystyczny wygląd, wieża budziła na początku wiele kontrowersji. Część mieszkańców obawiała się, że budowla zepsuje stary, zabytkowy krajobraz miejski. Co więcej, w 2000 roku na wieży umieszczono rzeźby raczkujących dzieci autorstwa Davida Černego. To również nie spodobało się części Prażan.

Praga: wieża telewizyjna Žižkov w Pradze - bilety, dojazd, zwiedzanie

Praga wieża telewizyjna – lokalizacja i dojazd

Wieża Telewizyjna w Pradze mieści się w dzielnicy Žižkov. Dokładną lokalizację na mapie znajdziecie pod tym linkiem. Dojazd z centrum do wieży powinien zająć maksymalnie 30 minut. Możesz wsiąść na przystanku Jindřišská w tramwaj 5 lub 9 (w kierunku Vozovna Žižkov) i wysiąść na przystanku Olšanské náměstí. Na ten przystanek jadą także tramwaje 15 i 26 np. z przystanku Náměstí Republiky (w kierunku Olšanské hřbitovy). W obu przypadkach trzeba będzie podejść pod wieżę pieszo około 600 metrów. Możesz też skorzystać z linii metra A i podjechać ze stacji Mustek na stację Flora, ale wtedy spacer do wieży wydłuży się dwukrotnie.

Jak wygląda zwiedzanie?

Wysoką na 216 metrów konstrukcję Wieży Telewizyjnej widać niemal z każdego miejsca w Pradze. To najwyższa budowla w czeskiej stolicy. Platforma widokowa – przeszklony taras z panoramicznym widokiem na całą Pragę – składa się z trzech sal i jest umieszczona na wysokości 93 metrów. Na górę nie trzeba wychodzić po schodach, bo w cenie biletu jest wjazd windą. Zwiedzanie wieży odbywa się indywidualnie i we własnym tempie, więc na szczycie można spędzić tyle czasu, ile się ma ochotę. Poza widokami, w salach umieszczone są wystawy obrazów i prezentacja konturów najwyższych wież na świecie.

CIEKAWOSTKA: W wieży mieści się także restauracja oraz (uwaga) JEDEN luksusowy pokój hotelowy. Cena za noc w weekend wynosi aż 1,1 tys. euro.

Praga: wieża telewizyjna Žižkov w Pradze - bilety, dojazd, zwiedzanie

Wieża telewizyjna w Pradze – ile kosztują bilety?

Wstęp na Wieżę Telewizyjną w Pradze jest płatny. Bilet normalny kosztuje 300 koron czeskich, a bilet studencki 230 koron. Osoby po 60. roku życia muszą zapłacić 250 koron, a dzieci w wieku 3-14 lat – 190 koron. Bilety można kupić online na oficjalnej stronie. Jeśli chcesz, to możesz to zrobić także w kasie na miejscu. Zwykle na miejscu nie ma kolejek.

Godziny otwarcia

Wieża Telwizyjna w Pradze jest czynna codziennie od 9 do 23.30. Restauracja funkcjonująca na wieży z kolei działa 17:00 do 24:00 w poniedziałki i od 9:00 do 24:00 w pozostałe dni tygodnia.

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

ZOBACZ TEŻ:

Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

Co zjeść w Pradze? 8 pysznych propozycji na weekend! Tradycyjne czeskie jedzenie

Ciekawostki o Pradze – 8 najciekawszych faktów

Gdzie parkować w Pradze? I czy można za darmo?

    error: Content is protected !!