ins

0
CZECHY EUROPA

Czeska Praga – co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Informacje praktyczne i wskazówki

22 kwietnia 2024
Czeska Praga - co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Informacje praktyczne i wskazówki

Czeska Praga – co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Informacje praktyczne i wskazówki

Czeska Praga to jeden z najpopularniejszych kierunków weekendowych w Europie i nie ma się temu co dziwić – miasto jest przepiękne i oferuje mnóstwo atrakcji! A co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Poniżej zebrałam dla Was niezbędne informacje praktyczne i wskazówki, które ułatwią Wam podróż! Zapraszam do czytania i – przy okazji – daję znać, że w zakładce Czechy znajdziecie ponad 20 artykułów o Pradze, które pomogą Wam zaplanować wycieczkę 🙂 A teraz do rzeczy… Zaczynamy od formalności.

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

Co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Dokumenty

Czechy są członkiem zarówno Unii Europejskiej, jak i Strefy Schengen. W związku z tym, do wjazdu potrzebny będzie Ci jedynie aktualny dowód osobisty lub paszport.

Czeska Praga – Waluta

Walutą w Czechach jest korona czeska (CZK). Aktualny średni kurs względem polskiego złotego (PLN) można sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego pod tym linkiem. W momencie pisania tego przewodnika, kurs wynosi 0,1863, co oznacza, że każde 100 koron to niecałe 19 zł. Jeśli chcesz zabrać ze
sobą gotówkę, to polecam wymienić pieniądze jeszcze w Polsce. Co prawda złotówki można wymienić w większości kantorów w Pradze, ale kursy są zwykle dużo gorsze niż w kraju, a do tego kantory mogą pobierać dodatkową opłatę od transakcji. w większości największych atrakcji turystycznych można zapłacić za bilety także w euro. w Pradze lepiej mieć korony i nie mieć euro niż mieć euro i nie mieć koron

Czeska Praga – Bezpieczeństwo

Z danych o przestępczości w krajach Unii Europejskiej wynika, że Czechy są jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie. Podobnie więc można myśleć o stolicy tego kraju, czyli Pradze.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Winiety

Żeby jeździć po czeskich drogach ekspresowych i autostradach, trzeba wykupić tzw. winietę. Jadąc na weekend czy kilka dni, wystarczy ta najkrótsza winieta, czyli na 10 dni. Jej cena wynosi 310 koron (ok. 58 zł). Są też dłuższe winiety – na miesiąc za 440 koron (ok. 82 zł) i na rok za 1500 koron (ok. 280 zł).

Czeska Praga - co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Informacje praktyczne i wskazówki

Jak dogadać się w Pradze?

Z moich obserwacji wynika, że Czesi swobodnie posługują się językiem angielskim. Raz czy dwa zdarzyło mi się, że ktoś nie znał tego języka – były to osoby starsze np. na kasie w sklepie. W każdej atrakcji czy restauracji, w której byłam, bez problemu dogadywałam się po angielsku. I nie trzeba biegle władać tym językiem – w podróży naprawdę wystarczą Ci podstawowe zwroty. Ludzie nie zwracają uwagi na to, jakim poziomem języka się posługujesz czy jaki masz akcent. Każdemu zależy tylko na tym, żeby się po prostu dogadać.

Jeśli jednak Ty lub Twój rozmówca nie będziecie znali podstawowych słów i zwrotów po angielsku to też się nie obawiaj. Sporo słów czeskich i polskich brzmi podobnie i można naprawde dużo zrozumieć.

Czeska Praga – Płatności kartą

Płatności kartą są w Pradze powszechne. W zdecydowanej większości sklepów czy restauracji można zapłacić kartą. Polecam zwracać na to uwagę i wybierać właśnie takie miejsca, żeby zaoszczędzić sobie czasu i pieniędzy za wypłatę pieniędzy w bankomacie. Za wszelkie atrakcje turystyczne czy komunikację miejską również płaciłam bez problemu kartą. Informacja o możliwej płatności kartą jest zazwyczaj przyklejona na drzwiach wejściowych do sklepu, knajpy czy kas biletowych.

Czeska Praga - co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Informacje praktyczne i wskazówki

Co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Transport

System transportu miejskiego w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięty. Składa się z sieci autobusów, tramwajów, promów, kolejki linowej oraz trzech linii metra (A, B, C). Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane i poruszanie się po nim nie powinno przysporzyć żadnych problemów.

Więcej o praskiej komunikacji przeczytacie w osobnym artykule: Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

Karty turystyczne w Pradze

Praga oferuje turystom dwie karty turystyczne – CoolPass i Prague Visitor Pass.

Prague Visitor Pass występuje w trzech wariantach: na 48h, 72h i 120h. Ceny karnetów (bez ulgi) wynoszą odpowiednio: 2,1 tys. koron (ok. 394 zł), 2,8 tys. koron (ok. 524 zł) i 3,6 tys. koron (ok. 675 zł).

CoolPass (inaczej Prague Card) jest dostępny w wersjach od 1 do aż 10 dni. Przykładowo, karta 2-dniowa kosztuje 79 euro (ok. 350 zł), karta 3-dniowa 91 euro (ok. 404 zł), a karta 5-dniowa 108 euro (ok. 480 zł).

Jeśli planujesz intensywnie zwiedzać muzea i pałace, ruszyć w rejs po Wełtawie i korzystać z płatnych punktów widokowych czy innych kosztownych atrakcji, to tego typu karty mogą się bardzo opłacać. Warto przed wycieczką spisać sobie płatne atrakcje, które chcesz odwiedzić i obliczyć łączny koszt biletów, a
potem porównać z ceną kart. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że wybrana przez Ciebie karta obejmuje te atrakcje, które chcesz zobaczyć. Oferty obu z nich się nieco różnią. Warto też pamiętać, że w przypadku części atrakcji dostajemy tylko kilkunastoprocentowe zniżki, a nie w pełni darmowe wejścia.

Czeska Praga – dojazd z lotniska

Lotnisko w Pradze znajduje się 18 km od centrum Pragi. Z lotniska w łatwy sposób można dostać się do śródmieścia lub praskiego metra, skąd trafisz już w dowolne miejsce w mieście. Najtańszą i według mnie najlepszą opcją jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. W dzień z lotniska kursują autobusy 100, 119 i 191, a w nocy 907 i 910. Dzienne linie zaczynają jeździć już około 4 rano, a kończą po godz. 23.

Więcej o dojeździe do centrum z lotniska w Pradze przeczytasz w osobnym artykule: Praga dojazd z lotniska. Jak dojechać z lotniska do centrum Pragi?

Co warto wiedzieć przed podróżą do Pragi? Problemy z parkowaniem

Parkowanie w centrum miasta może przysporzyć dużo stresu. Obowiązująca tam strefa płatnego parkowania jest dość skomplikowano, a wolnych miejsc jest jak na lekarstwo. Nawet jak już jakieś się znajdzie to zwykle jest przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców – za zaparkowanie w takim miejscu grozi mandat.

Więcej o parkowaniu w Pradze przeczytasz w osobnym artykule: Gdzie parkować w Pradze? I czy można za darmo?

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

ZOBACZ TEŻ:

Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

Co zjeść w Pradze? 8 pysznych propozycji na weekend! Tradycyjne czeskie jedzenie

Ciekawostki o Pradze – 8 najciekawszych faktów

Praga Stare Miasto – 6 miejsc na Starym Mieście, które musisz zobaczyć

    error: Content is protected !!