ins

0
CZECHY EUROPA

Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

18 września 2023
komunikacja miejska w pradze

Wybierasz się do Pragi i zastanawiasz się jak poruszać się po tym mieście? Nic się nie martw 🙂 Praga jest bardzo dobrze skomunikowana i poruszanie się po niej nie powinno przysporzyć Ci żadnych problemów. Jeśli jednak potrzebujesz gotowego planu zwiedzania Pragi ze szczegółowymi wskazówkami „co i jak”, to zajrzyj TUTAJ. Jeśli będziesz mieć jakieś pytania, to napisz do mnie śmiało na mailu, Facebooku, Tiktoku lub Instagramie – gdzie Ci najwygodniej 🙂 A teraz wróćmy do tematu, czyli komunikacji miejskiej w Pradze. Komunikacja miejska w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta. Składa się z sieci autobusów, tramwajów, promów, kolejki linowej oraz trzech linii metra (A, B, C). Poniżej zebrałam dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje takie jak ceny biletów w Pradze, gdzie kupić bilety, czy w Pradze sprawdzają bilety itp. Zapraszam do czytania!

Spis treści:

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga
komunikacja miejska w pradze - metro w pradze

Jak najlepiej poruszać się po Pradze?

Jeśli chodzi o miasta, to zawsze polecam jak najwięcej zwiedzać pieszo, bo wtedy można dużo więcej zobaczyć. 🙂 Pragę również zwiedzałam głównie piechotą, a w te bardziej odległe miejsca bez problemu podjeżdżałam tramwajem lub metrem. Jeśli więc – tak jak ja – będziecie chcieli podjechać do bardziej oddalonych atrakcji lub po prostu dać odpocząć nogom, to najlepiej skorzystać w Pradze z metra lub tramwajów. Transport szynowy nie stoi w korkach, więc jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób przemieszczania się po tak dużym mieście jak Praga. Poniżej znajdziesz informacje o biletach i cenach w Pradze.

komunikacja miejska w pradze

Ile kosztuje komunikacja miejska w Pradze?

W Pradze obowiązują poniższe rodzaje biletów jednorazowych i krótkookresowych. Ceny biletów:

  • Bilet 30 minutowy – 30 koron, czyli 5,7 zł (ulgowy 15 koron, czyli 2,9 zł)
  • Bilet 90 minutowy – 40 koron, czyli 7,6 zł (ulgowy 20 koron, czyli 3,8 zł)
  • Bilet 24-godzinny – 120 koron, czyli 22,8 zł (ulgowy 60 koron, czyli 11,4 zł)
  • Bilet 72-godzinny – 330 koron, czyli 62,7 zł (brak opcji ulgowej)

Osoby między 15. a 60. rokiem życia kupują bilety normalne. W Pradze nie ma zniżki dla studentów na bilety krótkookresowe. Ulgowe bilety przysługują osobom pomiędzy 60. a 65. rokiem życia. Dzieci do 15. roku życia oraz osoby powyżej 65 lat mogą podróżować po Pradze za darmo. W przypadku korzystania z ulgi lub darmowej podróży trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający wiek np. dowód lub paszport. Nie dotyczy to wyłącznie dzieci do lat 6.

Bilety komunikacji miejskiej w Pradze obejmują metro, tramwaje, pociągi miejskie, promy i autobusy (poza linią Airport Express kursującą pomiędzy dworcem kolejowym a lotniskiem). Od momentu skasowania biletu możesz przesiadać się ile razy chcesz. Bilety obowiązują w obrębie całej Pragi, bo nie ma tu stref biletowych.

Jeśli masz bilet 24h lub 72h to obejmuje on także np. kolejkę linową na wzgórze Petrin – warto z tego skorzystać. Jeśli nie masz takiego biletu, to na kolejkę musisz kupić osobny bilet w cenie 60 koron.

Czy bilety komunikacji miejskiej w Pradze trzeba kasować?

Bilety kupione w tramwaju nie wymagają kasowania. Ich ważność zaczyna się w momencie ich wydrukowania. Wszystkie inne bilety – zakupione np. w punktach PID czy biletomatach – trzeba podbić w kasowniku. Automaty do kasowania mają żółty kolor i znajdują się wewnątrz tramwajów i autobusów oraz przed wejściem na stację metra lub kolejową. Bilety kasuje się tylko raz – jeśli przesiadasz się do innego środka transportu to nie musisz podbijać biletu drugi raz. Ważne tylko żeby nie przekroczyć czasu ważności biletu.

komunikacja miejska w pradze

Komunikacja miejska w Pradze – jak kupować bilety komunikacji w Pradze?

Bilety komunikacji miejskiej w Pradze można kupić:

  • W centrach informacyjnych i punktach sprzedaży na większości stacji metra, a także w niektórych kioskach
  • W automatach biletowych na stacjach metra i na niektórych przystankach
  • We wszystkich tramwajach – są tam automaty, w których można zapłacić wyłącznie kartą
  • W aplikacji mobilnej “PID Lítačka” (uwaga – bilet trzeba aktywować w aplikacji przed rozpoczęciem korzystania z komunikacji miejskiej)
jak kupić bilety w pradze

Jak zapłacić za tramwaj w Pradze?

Za bilety komunikacji w tramwaju w Pradze nie można zapłacić gotówką. W każdym tramwaju znajdziesz automat biletowy, w którym można zapłacić tylko zbliżeniowo kartą. Jeśli nie chcesz płacić kartą, to musisz kupić bilet przed wejściem do tramwaju – w automatach na przystankach lub stacjach metra.

Komunikacja miejska w Pradze – czy w Pradze sprawdzają bilety?

Odradzam jazdę komunikacją miejską na gapę, ponieważ w Pradze łatwo można spotkać kontrolerów, którzy sprawdzają bilety. Intensywność kontroli oceniłabym umiarkowanie – jest mniej kontroli niż np. w Budapeszcie, ale więcej niż np. w Wiedniu. Kontrolerzy są ubrani normalnie i mają przy sobie odpowiednią legitymację. Kary za brak biletu są wysokie i wynoszą 1000 koron, czyli prawie 200 zł.

Praga komunikacja

Czy pies może jeździć komunikacją miejską w Pradze?

Psy mogą bez problemu jeździć komunikacją miejską w Pradze. Trzeba tylko pamiętać, że zgodnie z regulaminem podczas podróży powinny być na smyczy i w kagańcu. Po Pradze psy mogą podróżować za darmo. 🙂

Praga metro – do której kursuje metro w Pradze?

W Pradze funkcjonują trzy linie metra – A, B i C. Trzy stacje są stacjami przesiadkowymi: Mustek (A i B), Muzeum (A i C) i Florenc (B i C). Metro w Pradze kursuje codziennie od 5 rano do północy, a w weekendy nawet przez całą dobę. Poniżej znajdziesz poglądową mapa metra oraz tramwajów w Pradze. Klikając w nią, przeniesiesz się do oficjalnej strony z mapami komunikacji miejskiej w Pradze.

Praga metro mapa

praga metro mapa

Praga metro – jak głęboko jest metro w Pradze?

To jest bardzo ciekawy temat, bo właśnie w Pradze mieści się najgłębiej położona stacja metra w Unii Europejskiej. Stacja nazywa się Náměstí Míru i znajduje się na głębokości 53 metrów. Ruchome schody, które prowadzą na powierzchnię mają z kolei aż 87 metrów długości. Stację metra Náměstí Míru znajdziecie w dzielnicy Vinohrady.

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

ZOBACZ TEŻ:

PRAGA NA WŁASNĄ RĘKĘ – ATRAKCJE, DOJAZD, KOMUNIKACJA

WALUTA W PRADZE – EURO CZY KORONY?

    error: Content is protected !!