ins

0
CZECHY EUROPA PRZEWODNIKI

Praga w 2 dni – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i zabytki Pragi

27 listopada 2021
weekend w pradze

Praga w 2 dni – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i zabytki Pragi

Praga w 2 dni – czy to dobry pomysł? Jak najbardziej! Praga była pierwszym przystankiem podczas mojej tegorocznej wycieczki objazdowej po Europie. Jest to świetny kierunek na kilkudniowy wypad o każdej porze roku. Miasto jest przepiękne i ma do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji – od wspaniałej architektury, przez nietuzinkowe pomniki i piękne trasy spacerowe, na wspaniałych zamkach, świątyniach i punktach widokowych kończąc. Atrakcje, ciekawe miejsca w Pradze i zabytki Pragi tak naprawę się nie kończą i nawet przez tydzień nie będziecie się nudzić, ale zdaję sobie sprawę z tego, że zazwyczaj taka wycieczka trwa 2-3 dni. Co zobaczyć w Pradze?

Poniżej spisałam moje TOP10 miejsc w Pradze, które polecam Wam odwiedzić i dzięki którym Wasz weekend w Pradze będzie naprawdę wspaniały! Relację wideo z tych wszystkich miejsc znajdziecie na moim Instagramie (link TUTAJ). Tam też możecie śmiało do mnie pisać z jakimikolwiek pytaniami. Zaczynamy!

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

1. Stare Miasto i Rynek – zabytki Pragi i ciekawe miejsca w Pradze

Praga może pochwalić się świetnie zachowaną starą częścią miasta i wspaniałą architekturą. Piękne mosty na Wełtawie, staromiejskie wieże, świątynie i stare, kolorowe kamienice naprawdę robią duże wrażenie! Centralnym miejscem na Starym Mieście jest oczywiście rynek i to od niego najlepiej rozpocząć zwiedzanie czeskiej stolicy. Na rynku znajduje się kilka budynków wartych uwagi – Kościół Św. Mikołaja, Ratusz Staromiejski czy Kościół Marii Panny przed Tynem. Na ścianie ratusza znajduje się jeden z symboli Pragi – skonstruowany w 1410 roku zegar astronomiczny. Jest tutaj też mnóstwo pięknych, kolorowych kamienic, ogródków gastronomicznych i budek z najróżniejszymi czeskimi przysmakami. Polecam przyjść tu także wieczorem – jest super klimat! Poza rynkiem na Starym Mieście warto zwrócić uwagę na Bramę Prochową i Dom Reprezentacyjny. Na zlokalizowane na Starym Mieście atrakcje Pragi warto przeznaczyć sobie co najmniej 2-3 godziny.

Praga w 2 dni - zabytki, ciekawe miejsca - co zobaczyć?
praga w 2 dni

2. Wzgóre Letna i Metronom – ciekawe miejsca w Pradze

Park Letna to świetne miejsce na spacer, piknik czy podziwianie praskich widoków – widać stąd leżące po drugiej stronie Wełtawy Stare Miasto, a także wzgórze Petrin i kompleks zamkowy na Hradczanach. To właśnie tu znajduje się słynny praski metronom, który odmierza czas w rytmie 15 sekund. Metronom został wybudowany w 1991 roku w miejscu zburzonego 30 lat wcześniej pomnika Józefa Stalina. Letna to miejsce spotkań młodych mieszkańców Pragi i można poczuć tu fajny, prawdziwie lokalny klimat!

praga

3. Praga w 2 dni – wzgórze Wyszehrad

Praga atrakcje w 2 dni – co jeszcze warto zobaczyć? Wyszehrad! To kolejne wręcz idealne miejsce na spacer i podziwianie praskich widoków z góry. Wycieczkę w te okolice możecie połączyć ze zwiedzaniem – nie brakuje tu historycznych miejsc i zabytków. Można tu zobaczyć m.in. pozostałości dawnej twierdzy, Bazylikę Św. Piotra i Pawła oraz cmentarz, gdzie w XIX i XX wieku chowano znamienite dla czeskiej kultury osobistości. Aby dostać się na Wyszehrad trzeba podjechać tramwajem do stacji Albertov, a następnie podejść (momentami dość stromo) pod górę. Widoki wzdłuż otaczających park murów są zachwycające! Polecam przyjść tutaj na zachód słońca.  Jakie jeszcze zabytki Pragi i ciekawe miejsca w Pradze warto zobaczyć? Czytaj dalej!

Praga w 2 dni - zabytki, ciekawe miejsca - co zobaczyć?

4. Zabytki Pragi – Katedra Św. Wita

Katedra Św. Wita to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych budowli w Pradze i po prostu trzeba ją zobaczyć. Usytuowana na wzgórzu zamkowym gotycka świątynia jest głównym kościołem czeskiej stolicy, a jej architektura zachwyci nawet najbardziej wybredne oko. Jej początki sięgają aż XIV wieku. Katedra robi wielkie wrażenie z zewnątrz, ale warto zajrzeć także do środka. Świątynia mieści się na Hradczanach, o których za moment opowiem, ale z uwagi na swoją okazałość zasługuje na osobny punkt w tym zestawieniu.

Katedra jest otwarta od 9.00 do 17.00 od poniedziałku do soboty, a w niedziele od 12.00 do 17.00. Nie trzeba płacić żeby wejść do sali głównej katedry i zobaczyć z daleka ołtarz oraz całe wnętrze. Jednak żeby zwiedzić ją całą szczegółowo trzeba kupić bilet – info o bilecie poniżej, w punkcie o Hradczanach. 

Praga w 2 dni - zabytki, ciekawe miejsca - co zobaczyć?

5. Zabytki Pragi – Hradczany

Hradczany to powstała w XIV wieku królewska dzielnica na zachodnim brzegu rzeki Wełtawy. Tego miejsca zdecydowanie nie można pominąć podczas wycieczki do Pragi. Do Hradczan najlepiej dostać się pieszo – spacer z Rynku Staromiejskiego przez Most Karola powinien zająć ok. 25 minut. Można podjechać też autobusem 194 z przystanku Marianske Namesti i dotrzeć w ok. 20 minut. 

A co zobaczyć na Hradczanach? Kompleks zamku królewskiego z IX wieku, Bazylikę św. Jerzego, kolorową Złotą Uliczkę, ogrody królewskie z Belwederem i Katedrę Św. Wita, o której już wspomniałam wyżej. Spacerować po wzgórzu i ogrodach można za darmo, ale wejście do wielu atrakcji jest płatne. Funkcjonuje tam bilet łączony i obejmuje Katedrę Św. Wita, Złotą Uliczkę, Pałac Królewski i Bazylikę Św. Jerzego. Jego koszt to 45 zł. Na Hradczany warto przeznaczyć sobie kilka godzin, ale wszystko zależy od tego jak dokładnie chcecie je zwiedzić – czy planujecie wejść do kościołów i zamku czy może planujecie tylko pospacerować ogrodami i podziwiać budynki z zewnątrz. Ja, bez zwiedzania wnętrz, spędziłam tam niecałe 2 godziny.

6. Ciekawe miejsca w Pradze – Mala Strana

Mala Strana to moje osobiste TOP3 w Pradze! Według mnie, jest tu podobnie pięknie jak na Starym Mieście, ale nie ma takich szalonych tłumów, co jest dużym plusem. Mala Strana znajduje się naprzeciw Starego Miasta, zaraz po drugiej stronie rzeki Wełtawy. Obie części miasta łączy zabytkowy Most Karola, o którym opowiem za chwilę.

Co zobaczyć w Malej Stranie poza urokliwą zabudową? Na pewno pomnik “Sikający” i nie jest to żadna zmyłka językowa – chodzi dokładnie o sikanie. Pomnik autorstwa Davida Cernego przedstawia dwóch polityków oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Artysta chciał w ten oryginalny sposób uczcić wejście do Unii Europejskiej, ale niektórzy mieszkańcy uważają, że dzieło odzwierciedla stosunek polityków do kraju. Pomnik znajdziecie przy ul. Cihelni, tuż przy Muzeum Franza Kafki.

Innym wartym uwagi miejscem w Malej Stranie jest najwęższa uliczka w Czechach oraz jedna z najwęższych w całej Europie. Uliczka ma tylko 50 cm szerokości i własną sygnalizację świetlną. Jest przeurocza, ale dość ciężko ją znaleźć, dlatego spisałam dla Was dokładne wskazówki. Uliczka znajduje się w dzielnicy Mala Strana i wchodzi się do niej z ulicy U Lužického semináře. Stojąc tyłem do Mostu Karola trzeba zejść z niego na lewo kierując się do ulicy o nazwie Na Kempe (gdzieś po drodze powinny być schodki). Potem idziemy prosto aż do rozwidlenia, gdzie skręcamy w prawo w ulicę U Luzickeho Seminare. Uliczka będzie po ok. 50 m po prawej stronie. Cały spacer powinien zająć mniej niż 5 minut. Jakie jeszcze zabytki Pragi i ciekawe miejsca w Pradze warto zobaczyć? Czytaj dalej!

Praga w 2 dni - zabytki, ciekawe miejsca - co zobaczyć?
praga w 2 dni
weekend w pradze

7. Zabytki Pragi – Most Karola 

Ten obiekt to jeden z najważniejszych zabytków Pragi i prawdziwy symbol miasta – bez niego weekend w Pradze byłby niepełny. Most został zbudowany w XIV wieku i łączy Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Budowla została oparta na 15 kamiennych filarach, ma ponad pół kilometra długości i prawie 10 m szerokości. Jest to jeden z najstarszych na świecie kamiennych mostów i najstarszym o tej rozpiętości przęsęł. Na moście zbudowano trzy wieże mostowe oraz postawiono ponad 30 rzeźbionych figur. Most Karola jest przepięknym i bardzo fotogenicznym miejscem, ale jest to też najbardziej oblegana przez turystów atrakcja w Pradze. Na moście w sezonie zbierają się dosłownie tłumy turystów, więc jeśli zależy Wam na wyjątkowych zdjęciach – trzeba przyjść tutaj bardzo wcześnie rano, najlepiej przed 8.

weekend w pradze

8. Praga w 2 dni – Ruchoma głowa Franza Kafki

To jeden z tych nietuzinkowych pomników, o których wspomniałam we wstępie. Ogólnie nie jestem fanką pomników, ale niektóre są na tyle oryginalne i ciekawe, że warto je zobaczyć. Tak jest właśnie z głową Franza Kafki – niemieckojęzycznego pisarza, który całe swoje życie związał z Pragą. Pomnik został wykonany z olbrzymiej liczby metalowych, ruchomych elementów i prezentuje głowę Kafki. Dzieło ma aż 11 m wysokości i o każdej pełnej godzinie obraca się dookoła. Ruchomą głowę znajdziecie w nowej części miasta, ok. 10 minut spacerem od staromiejskiego rynku. Autorem – tak jak w przypadku pomnika Sikających – jest David Cerny. Jakie jeszcze zabytki Pragi warto zobaczyć?

praga w 2 dni

9. Ciekawe miejsca w Pradze – ściana Lennona

Słynna Ściana Lennona w Pradze w latach 80. była symbolem walki z komunizmem. Przez lata była zamalowywana graffiti inspirowanym Johnem Lennonem i fragmentami piosenek Beatlesów, ale na ścianie pojawiały się także skargi na komunistyczny reżim, co oburzało ówczesne władze i doprowadziło do starć pomiędzy odpowiedzialnymi za napisy młodymi Czechami ze służbami bezpieczeństwa. Dziś ściana jest symbolem miłości i pokoju – jest to jedna z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych atrakcji w Pradze. 

Praga w 2 dni - zabytki, ciekawe miejsca - co zobaczyć?

10. Co zobaczyć w Pradze? Synagoga Jubileuszowa

To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych budynków w Pradze! A na pewno najbardziej kolorowy! 
Praga była kiedyś jednym z największych centrów żydowskich w Europie i funkcjonowało w niej kilkadziesiąt synagog. Synagoga Jubileuszowa to jedna z kilkunastu świątyń, które działają w czeskiej stolicy do dziś. Jej początki sięgają 1906 roku, ale niedawno przeprowadzono w niej gruntowny remont i przywrócono oryginalny wygląd. Synagogę Jubileuszową znajdziecie przy Ul. Jerozolimskiej w Nowym Mieście – zdecydowanie polecam zobaczyć ją na żywo. Poza Jubileuszową zdecydowanie warto zobaczyć także Synagogę Hiszpańską (szczególnie w środku). Znajdziecie ją w praskiej dzielnicy żydowskiej – Josefovie.

praga w 2 dni

Praga w 2 dni – co jeszcze Wam polecam? Spacer nad Wełtawą!

Przy ładnej pogodzie polecam przejść się deptakiem nad rzeką – najlepszy fragment jest moim zdaniem od Mostu Legii do Mostu Karola. Jest stamtąd wspaniały widok na rzekę, Most Karola, Teatr Narodowy, Hradczany i kolorowe kamieniczki. Wzdłuż rzeki można też usiąść w nadrzecznych pubach lub wynająć łódkę i popływać po rzece. To też świetne miejsce na zdjęcia z Mostem Karola i Hradczanami w tle!

Praga w 2 dni - zabytki, ciekawe miejsca - co zobaczyć?

Praga w 2 dni – zabytki w Pradze – ciekawe miejsca

Mam nadzieję, że Twój weekend w Pradze będzie udany! Stolica Czech jest świetnym kierunkiem na kilkudniowy wypad, ale tak naprawdę to miasto ma do zaoferowania tyle pięknych miejsc i atrakcji, że można by było spędzić tam tydzień lub więcej i nie zaznać nudy. W ciągu 2 dni w Pradze na pewno uda Ci się zobaczyć mnóstwo pięknych miejsc 🙂

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

ZOBACZ TEŻ:

CO ZJEŚĆ W PRADZE? 3 SPECJAŁY NA WEEKEND

JAK ZORGANIZOWAĆ WYCIECZKĘ DO PRAGI?

ILE CZASU NA PRAGĘ? CZY 1 DZIEŃ WYSTARCZY?

    error: Content is protected !!