ins

0
CZECHY EUROPA

Praga: Klementinum – najpiękniejsza biblioteka w Pradze – ceny, bilety, zwiedzanie

29 kwietnia 2024
Klementinum w Pradze - najpiękniejsza biblioteka w Czechach - ceny, bilety, zwiedzanie

Praga: Klementinum – najpiękniejsza biblioteka w Pradze – ceny, bilety, zwiedzanie

Klementinum w Pradze (Praga Klementinum) to kompleks barokowych budynków dawnego kolegium jezuickiego. Są dwa powody, dla których warto rozważyć wizytę w Klementinum. Po pierwsze, mieści się tu najpiękniejsza biblioteka w Pradze. Tutejsza sala biblioteczna wymieniana jest w rankingach najpiękniejszych bibliotek nie tylko w Czechach, ale w całej Europie. Po drugie, na szczycie Klementinum znajduje się taras widokowy z rewelacyjnym widokiem na Pragę.

Spis treści:

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

Praga Klementinum – krótka historia

Klementinum to zespół budynków dawnego kolegium jezuickiego. Obiekty prezentują styl barokowy. To drugi największy zespół budynków w Pradze, zaraz po zamku na Hradczanach. Początki tego miejsca sięgają XVI wieku, choć jezuici zmieniali i rozbudowywali swoją przestrzeń przez kolejne stulecia. Zakon mieszkał tu do drugiej połowy XVIII wieku. Potem budynki stały się siedzibą różnych instytucji, głównie naukowych. Funkcjonowało tu m.in. seminarium arcybiskupie czy Uniwersytet Karola. Aktualnie Klementinum wchodzi w skład praskiej Biblioteki Narodowej i częściowo jest udostępnione do zwiedzania.

Praga Klementinum – lokalizacja i dojazd

Klementinum mieści się w samym centrum Pragi, na zabytkowym Starem Mieście, w bezpośrednim sąsiedztwie słynnego Mostu Karola. Spacer ze Staromiejskiego Rynku nie powinien zająć więcej niż 10 minut. Jeśli będziecie jechać do Klementinum z innych części Pragi, to najlepiej będzie skorzytać z linii metra A albo z tramwajów 2, 17, 27 lub 18. W obu przypadkach trzeba wysiąść na przystanku o nazwie Staroměstská.

Jak wygląda zwiedzanie?

Zwiedzanie Klementinum w Pradze odbywa się w grupach z anglojęzycznym przewodnikiem i trwa ok. 50 minut. Klementinum to dość oblegane miejsce, więc warto kupić bilet z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli chcecie skorzystać z porannej promocji. Bilety na wycieczkę, która startuje o godz. 9.00 kosztują aż o połowę
mniej. Na początku trasa wiedzie przez wystawy astronomiczne, następnie jest przystanek przy zabytkowej sali bibliotecznej, a na końcu grupa wychodzi na wieżę i ma około 15-20 minut na podziwianie widoków. W trakcie zwiedzania pokonuje się kilka pięter, idąc po schodach.

praga

Punkt widokowy w Klementinum

Jednym z głównych powodów, dla których warto odwiedzić Klementinum, jest tutejszy punkt widokowy. Taras z panoramicznym widokiem na Pragę mieści się w wieży astronomicznej na wysokości 68 metrów i oferuje świetne widoki na każdą stronę świata. Znakomicie widać stąd zarówno wzgórze zamkowe Hradczany i Most Karola, jak i Ratusz Staromiejski z Kościołem Marii przed Tynem. Widoki są naprawdę zachwycające! Wejście na wieżę jest ostatnim punktem zwiedzania Klementinum.

Klementinum w Pradze - najpiękniejsza biblioteka w Czechach - ceny, bilety, zwiedzanie
praga

Klementinum – najpiękniejsza biblioteka w Pradze

Jak wspomniałam, w Klementinum mieści się również najpiękniejsza sala biblioteczna w Czechach i jedna z najpiekniejszych w całej Europie. Początki tutejszej biblioteki sięgają kilkaset lat wstecz. Ze względu na duże walory historyczno-architektoniczne, do sali bibliotecznej nie można wejść, ale można zrobić pamiątkowe zdjęcia i niecieszyć oczy widokiem, stojąc u progu wiekowych globusów i książek. Całość wygląda jak z filmu magii!

Klementinum w Pradze - najpiękniejsza biblioteka w Czechach - ceny, bilety, zwiedzanie
Klementinum w Pradze – najpiękniejsza biblioteka w Czechach – ceny, bilety, zwiedzanie

Bilety i ceny – punkt widokowy i biblioteka w Pradze (Klementinum)

Wstęp do Klementinum jest płatny. Bilety kupuje się na określony dień i określoną godzinę. Nie można się spóźnić, ponieważ zwiedzanie odbywa się w grupie z przewodnikiem. Bilet normalny kosztuje 300 koron, a ulgowy 200 koron. Codziennie o poranku obowiązuje promocja, która obniża cenę biletu aż o połowę. Jeśli zależy Ci na zwiedzeniu Klementinum, to bilety polecam kupować z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie. Na każdą grupę obowiązuje limit miejsc, a obiekt jest bardzo popularny, więc w sezonie czasami brakuje już biletów na miejscu.

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia Klementinum w Pradze różnią się w zależności od pory roku. Od stycznia do marca obiekt jest czynny od 10 do 18, od kwietnia do września od 9 do 20, a od października do grudnia od 9 do 19.

  PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

  SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

  praga

  Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

  ZOBACZ TEŻ:

  Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

  Co zjeść w Pradze? 8 pysznych propozycji na weekend! Tradycyjne czeskie jedzenie

  Ciekawostki o Pradze – 8 najciekawszych faktów

  Gdzie parkować w Pradze? I czy można za darmo?

   error: Content is protected !!