ins

0
CZECHY EUROPA

Most Karola w Pradze – wstęp, historia, dojazd, zwiedzanie

25 kwietnia 2024
Most Karola w Pradze - wstęp, historia, dojazd, zwiedzanie

Most Karola w Pradze – wstęp, historia, dojazd, zwiedzanie

Co najczęściej widnieje na praskich pocztówkach i magnesach? Oczywiście Most Karola w Pradze! Ten obiekt to zdecydowanie jeden z najważniejszych zabytków Pragi i prawdziwy symbol tego miasta. Most przyciąga uwagę nie tylko ze względów historycznych i architektonicznych, ale też widokowych. Rozpościera się stąd wspaniała panorama Pragi – dobrze widać m.in. nabrzeże Wełtawy oraz wzgórze zamkowe Hradczany. Poniżej zebrałam dla Was wszystkie niezbędne informacje, dotyczące zwiedzania Mostu Karola w Pradze. Znajdziesz tu odpowiedzi na takie pytania jak: Czy wstęp na most jest płatny? Jak wygląda zwiedzanie mostu? Czy most można odwiedzić nocą? Jak dojechać pod Most Karola i jaka jest historia tego miejsca? Zapraszam do czytania! 🙂

Spis treści:

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

Most w Pradze – lokalizacja i dojazd

Most Karola leży w samym sercu Pragi i łączy zabytkowe Stare Miasto z kolorową dzielnicą Mala Strana. Spokojny spacer z Rynku Staromiejskiego do mostu zajmuje około 10 minut. Jeśli będziecie dojeżdżać z innych części Pragi to najlepiej wsiąść w tramwaj, kursujący przez przystanek Karlovy lázně (np. 2, 17, 18 lub 27) lub metro A zatrzymujące się na stacji Staroměstská.

Most Karola w Pradze - wstęp, historia, dojazd, zwiedzanie

Krótka historia i architektura

Most Karola został zbudowany w XIV wieku i łączy Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Budowla została oparta na 15 kamiennych filarach, ma ponad pół kilometra długości i prawie 10 m szerokości. Jest to jeden z najstarszych na świecie kamiennych mostów. Na moście zbudowano trzy wieże, znajduje się tam również ponad 30 rzeźbionych figur. Most Karola w Pradze jest przepięknym i bardzo fotogenicznym miejscem, ale jest to też najbardziej oblegana przez turystów atrakcja w Pradze.

Most Karola w Pradze - wstęp, historia, dojazd, zwiedzanie

Most Karola – zwiedzanie

Zabytek jest dostępny dla zwiedzających o każdej porze dnia i nocy. Poza podziwianiem architektury samego mostu, warto spojrzeć także na okolicę – jest stąd wspaniały widok na Wełtawę i wzgórze Hradczany. Przy moście warto też zwrócić uwagę na kilkusetletnie wieże. Najbardziej imponującą wieżą na Moście Karola jest XIV-wieczna Staromiejska Wieża Mostowa. Na jej szczycie mieści się taras ze świetnym widokiem na okolice. Aby na niego wejść, trzeba pokonać 138 schodów. Wieża na drugim końcu mostu – Małostrańska – choć jest nieco niższa, to również oferuje wspaniałe widoki. Wstęp na Most Karola jest darmowy, ale płatne jest wejście na tarasy widokowe na wieżach mostowych. Przy moście znajduje się także Muzeum Mostu Karola, w którym można zapoznać się z historią oraz konstrukcją budowli.

praga

Wstęp i godziny otwarcia

Wstęp na Most Karola w Pradze jest bezpłatny i niczym nieograniczony – nie ma tu godzin otwarcia, można przyjśc o każdej porze. Płatne za to są tutejsze wieże i muzeum. Bilet do Muzeum Mostu Karola kosztuje 170 koron. Z kolei wstęp na każdą z wież mostowych kosztuje 190 koron. Jeśli planujesz wejść na obie, to warto kupić od razu bilet łączony – normalna wersja kosztuje 280 koron, a ulgowa 190 koron.

praga

Praga – Most Karola nocą

W ciągu dnia na moście zbierają się tłumy turystów. Jest to jeden z najważniejszych zabytków Pragi, a przetrzeń nie jest duża – z tego powodu, nawet poza sezonem, może być tutaj naprawdę tłoczno. Jeśli zależy Ci na wyjątkowych zdjęciach – trzeba przyjść tutaj bardzo wcześnie rano, najpóźniej przed godz. 8. Im wcześniej, tym lepiej. Inną opcją jest spacer po moście późną nocą, gdy turyści wrócą do swoich noclegów, a tutejsi sprzedawcy i grajkowie do swoich domów. Poniżej kilka zdjęć jak Most Karola w Pradze prezentuje się w nocy i o świcie.

Most Karola w Pradze - wstęp, historia, dojazd, zwiedzanie
Most Karola w Pradze nocą - praga w nocy

Praga Most Karola – na co uważać? Wskazówki

Tak jak w każdym turystycznym i zatłoczonym miejscu, na Moście Karola trzeba uważać przede wszystkim na kieszonkowców. Mimo, że Praga jest bardzo bezpiecznym miastem, to w takich miejscach zawsze radzę być czyjnym. Druga rzecz, na którą chcę Wam zwrócić uwagę, to wyższe ceny wokół – mam tu na myśli nie tylko kawiarnie i restauracje, ale też np. kantory. Przy głównych turystycznych atrakcjach zwykle jest nieco drożej i w przypadku Mostu Karola nie jest inaczej.

WSKAZÓWKA: Zdecydowanie warto przyjść na Most Karola, ale równie warto zobaczyć go z nieco dalszej perspektywy. Najlepszy widok na most jest z nabrzeża po stronie Malej Strany, szczególnie z wyspy Kampa, oraz z Mostu Mánesa.

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

ZOBACZ TEŻ:

Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

Co zjeść w Pradze? 8 pysznych propozycji na weekend! Tradycyjne czeskie jedzenie

Ciekawostki o Pradze – 8 najciekawszych faktów

Gdzie parkować w Pradze? I czy można za darmo?

    error: Content is protected !!