ins

0
CZECHY EUROPA

Gdzie parkować w Pradze? I czy można za darmo?

2 października 2023
Gdzie parkować w pradze

Gdzie parkować w Pradze? Parkowanie w centrum Pragi, czyli w dzielnicach 1-9, nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Obowiązuje tam strefa płatnego parkowania, a wolnych miejsc jest bardzo mało. Nawet jeśli już jakieś się trafi to zazwyczaj jest zarezerwowane dla mieszkańców. Takie miejsca są oznaczone kolorem niebieskim i generalnie jako turyści nie możemy na nich stawać. Nawet jeśli opłacisz swój postój na niebieskim polu, to możesz dostać mandat. Przyjezdni mogą stać tylko na miejscach oznaczonych kolorem fioletowym i to maksymalnie 24 godziny. Na pomarańczowym miejscu też można stanąć, ale z reguły tylko do 3 godzin, a taka długość postoju raczej Cię nie urządzi. Nie są to jednak sztywne zasady, więc zawsze trzeba niestety spojrzeć na znak i sprawdzić zarówno cenę, jak i warunki parkowania w danym miejscu.

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga
Gdzie parkować w Pradze

Koszty parkowania w Pradze

Ceny parkowania różnią się w zależności od dzielnicy i wynoszą od 30 do 80 koron za godzinę postoju (5-15 zł). Im bliżej centrum tym drożej. Płatności uiszcza się w parkomatach – takich samych, jakie widuje się w polskich miastach. Można w nich płacić kartą. W większości miejsc strefa płatnego parkowania nie obowiązuje w weekendy, choć kolory stref obowiązują nadal. Trzeba uważać też na kolor żółty, który oznacza całkowity zakaz parkowania. Oznaczone w ten sposób są np. dojazdy do śmietników czy drogi pożarowe.

Gdzie parkować w Pradze – nocleg w parkingiem

Najwygodniejszą opcją, choć nie najtańszą, jest po prostu znalezienie obiektu noclegowego z własnym parkingiem. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że na Starym Mieście takich obiektów jest mniej niż na obrzeżach ze względu na starą, kamieniczną zabudowę. Hotele jednak robią co w ich mocy i zdarzają się
nawet parkingi w piwnicy, do których auto nie wjeżdza, a zjeżdża specjalną samochodową windą. Ceny hotelowych parkingów nie należą do najtańszych i wynoszą zwykle średnio około 100 zł za dobę. Warto dopytać o kwestię parkowania przed rezerwacją, bo czasami hotel wyświetla się jako taki z parkingiem, a potem się okazuje, że to tak naprawdę parkowanie na ulicy.

praga

Czy w Pradze można parkować za darmo?

Wiele osób zastanawia się czy w Pradze można parkować za darmo. Opcje są dwie – jeśli przyjeżdzasz w weekend to w centrum nie ma opłat za parkowanie. Obowiązują jednak kolory miejsc, a tych na których mogą stawać turyści (fioletowe) jest bardzo mało. Teoretycznie więc jest szansa na zaparkowanie, ale niewielka. Inną opcją jest spanie i tym samym parkowanie na obrzeżach centrum, gdzie nie ma strefy płatnego parkowania i kolorowych miejsc. Do centrum z kolei łatwo dojedziesz transportem miejskim, który działa w Pradze bardzo dobrze. Więcej o praskiej komunikacji miejskiej przeczytasz w osobnym poście: Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

Gdzie parkować w Pradze – parkingi P+R

Niedrogą opcją są parkingi P+R, które znajdziecie przy największych stacjach kolejowych i metra poza centrum. Cena za parkowanie wynosi tam 50-100 koron za postój, ale na większości takich parkingów można stać jedynie 24h. Za “przenocowanie” auta lub przekroczenie 24h płaci się dodatkową opłatę.

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

Jeśli masz jakieś pytania to znajdziesz mnie na Instagramie 🙂

    error: Content is protected !!