ins

0
CZECHY EUROPA

Zegar w Pradze – historia, ceny, bilety, wskazówki

26 września 2023
zegar w pradze

Astronomiczny zegar w Pradze to zdecydowanie jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych Pragi i symbol miasta. Będąc w stolicy Czech zdecydowanie nie można tego miejsca przegapić. Zresztą byłoby to nawet trudne, bo zegar znajduje się w samym sercu Starego Miasta – na rynku staromiejskim. Dzieło zostało skonstruowane w 1410 roku, a na ścianie ratusza zawisło w roku 1490. I od tamtej pory, czyli już od ponad 500 lat, działa i pokazuje czas zarówno Prażanom, jak i licznie odwiedzającym to miejsce turystom.

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga
zegar w pradze

Zegar w Pradze – konstrukcja

Praski zegar jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie. Jak się przyjrzysz to zauważysz, że zegar dzieli się na trzy części: astronomiczną (pokazującą położenie ciał niebieskich), kalendarzową (pokazującą miesiące) i animacyjną. Animacyjna część zegara obejmuje ruchome figury dwunastu apostołów i wyobrażenia Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. O każdej pełnej godzinie między
9 a 23 przed zegarem zbiera się tłum ludzi. Można wtedy zobaczyć poruszające się w oknach zegara figury. By dobrze je zobaczyć, najlepiej ustawić się na wprost zegara w odległości kilkunastu metrów.

Zegar w Pradze – cena i bilety

Praski zegar można podziwiać z zewnątrz całkowicie za darmo. Darmowe są również animacje figur w zegarze, które odbywają się o każdej pełnej godzinie. Bilety będą potrzebne Wam dopiero wtedy, gdy będziecie chcieli zwiedzić ratusz i zajrzeć do wnętrza zegara.

Co jeszcze warto w tym miejscu zobaczyć?

Będąc przy zegarze w Pradze zwrócić uwagę na prawie 70-metrową wieżę ratuszową, która jest idealnym punktem widokowym na Stare Miasto. Wstęp na wieżę jest płatny i w przypadku osoby dorosłej kosztuje 300 koron, a w przypadku biletu ulgowego 200 koron. Bilety można kupić na miejscu, ale też online. Cena obejmuje wejście na wieżę, ale też zwiedzanie ratuszowych sal i podziemi. Jeśli będziesz wewnątrz wieży o pełnej godzinie to możesz obejrzeć od środka poruszające się figury w zegarze astronomicznym.

Na szczyt budowli wchodzi się po schodach, ale można też wjechać windą za dodatkową opłatą 100 koron. Osoby powyżej 65. roku życia muszą dopłacić za winde 50 koron, a dzieci do lat 5. mogą wjechać za darmo.

zegar w pradze
Widok z wieży ratuszowej

Zegar w Pradze – podsumowanie

Praski zegar astronomiczny jest jednym z najstarszych i najważniejszych zabytków Pragi. Znajdziesz go w samym sercu Starego Miasta – na ścianie Staromiejskiego Ratusza. Podziwianie zegara z zewnątrz jest bezpłatne. Darmowe są także animacje figur w zegarze, które odbywają się o każdej pełnej godzinie. Aby zajrzeć do wnętrza zegara i zobaczyć figury z bliska, trzeba kupić bilet do ratusza. Biorąc pod uwagę, że bilet obejmuje wejście na taras widokowy na wieży, to warto! Cena biletu to 300 koron.

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

ZOBACZ TEŻ:

Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

Co zjeść w Pradze? 3 specjały na weekend

Praga rejs po Wełtawie – ceny i skąd ruszają statki

Jeśli masz jakieś pytania to znajdziesz mnie na Instagramie, Tiktoku i Facebooku! Zapraszam 🙂

    error: Content is protected !!