Wybierasz się do Pragi i chcesz wcześniej poczytać co nieco o tym mieście? Jesteś w dobrym miejscu, bo przygotowałam dla Ciebie kilka najciekawszych faktów o Pradze. Daję też znać, że w zakładce „Czechy” znajdziesz mnóstwo artykułów o Pradze, które dpowiedzą m.in. na takie pytania jak: Co zjeść w Pradze, Jak działa komunikacja miejska, Ile kosztują rejsy po Wełtawie czy Jak dojechać do centrum z lotniska? To tak słowem wstępu, a teraz zapraszam na ciekawostki o Pradze!
PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?
SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!
W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!
1. Ciekawostki o Pradze – rekordowe picie piwa
Prażanie i w ogóle Czesi piją najwięcej piwa na świecie. Według różnych źródeł, piją oni od 140 do prawie 190 litrów piwa rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dla porównania, statystyczny Polak – plasujący się na 5. miejscu w globalnym zestawieniu – wypija rocznie 93 litry chmielowego napoju. Najbardziej znane czeskie piwa to: Radegast, Pilsner Urquell, Budweiser, Staropramen i Kozel. W Czechach i samej Pradze znajdziesz też masę regionalnych browarów, a jedną z atrakcji są kąpiele piwne, czyli tzw. beer spa.
2. Skąd wzięła się nazwa Pragi?
Nazwa miasta Praga pochodzi od słowa “prah”, które oznacza “próg”. Choć nie znalazłam twardych faktów na ten temat, to w wielu publikacjach można przeczytać, że ma to związek z legendarną władczynią Czech,
Libuszą, która zdecydowała o wybudowaniu miasta właśnie w tym konkretnym miejscu i wymyśliła jego nazwę.
3. Najgłębsza stacja metra w Unii Europejskiej
W Pradze mieści się najgłębiej położona stacja metra w Unii Europejskiej. To Náměstí Míru i znajduje się na głębokości 53 metrów. Ruchome schody, które prowadzą na powierzchnię mają z kolei aż 87 metrów długości.
4. Ciekawostki o Pradze – pierwsza izba wytrzeźwień
Pierwsza izba wytrzeźwień na świecie powstała właśnie w Pradze. Placówkę otworzył praski psychiatra Jaroslav Skala w 1951 roku. Pięć lat później pierwszą izbę wytrzeźwień otwarto także w Polsce.
5. Najmniejszy dom w Pradze
W Pradze można znaleźć jeden z najmniejszych budynków w tej części Europy. Domek ma zaledwie 2,25 metra szerokości i jest “wciśnięty” między dwie staromiejskie kamienice. Stojący przy ulicy Anežskiej 1043/4 domek został wybudowany w 1853 roku i figuruje na liście miejskich zabytków. Co ciekawe, sto lat temu – do 1922 roku – działał w nim dom publiczny.
6. Ciekawostki o Pradze – znane bajki czesko-słowackie
W drugiej połowie ubiegłego wieku czesko-słowackie bajki cieszyły się dużą popularnością w Polsce. Najbardziej znane to: Krecik, Żwirek i Muchomorek, Rumcajs i Sąsiedzi.
7. Jeden z największych obiektów sportowycch na świecie
W Pradze mieści się jeden z największych obiektów sportowych na świecie – to stadion w dzielnicy Strahov. Płyta główna stadionu ma rozmiary 310,5 x 202,5 m i zajmuje powierzchnię prawie 63 tys. mkw. Na płycie stadionu znajduje się aż siedem pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Budowę obiektu rozpoczęto w 1926 roku, ale w kolejnych dziesięcioleciach stadion był rozbudowywany. Jego trybuny mogą pomieścić ok. 250 000 widzów, a kiedyś odbywały się tu największe imprezy krajowe i regionalne. Na stadionie koncertowali Rolling Stones czy Pink Floyd, a papież Jan Paweł II odprawił na nim mszę. Lata świetności obiektu jednak minęły i od dawna kolos nie jest w najlepszym stanie technicznym. Wciąż pojawiają się nowe pomysły zagospodarowania tego terenu, ale losy stadionu są niepewne. Aktualnie część obiektu służy jako centrum treningowe klubu Sparta Praga.
8. Ciekawotki o Pradze – najmniej religijny kraj świata
Praga i całe Czechy, są najmniej religijnym krajem na świecie. W przeprowadzonym w 2021 roku spisie powszechnym 5 mln Czechów (z 10,5 mln populacji) zadeklarowało ateizm, czyli brak wiary w jakiegokolwiek boga, a kolejne 3 mln w ogóle nie odpowiedziało na pytanie o wiarę. Nie zmienia to jednak faktu, że w Czechach obchodzone są wszelkie święta chrześcijańskie jak Wielkanoc i Boże Narodzenie. W wielu domach mają one po prostu wymiar bardziej rodzinnych tradycji niż religijny.
PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE
SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!
Masz jakieś pytania? Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku i Tiktoku 🙂