ins

0
CZECHY EUROPA

Ciekawostki o Pradze – 8 najciekawszych faktów

28 września 2023
ciekawostki o pradze

Wybierasz się do Pragi i chcesz wcześniej poczytać co nieco o tym mieście? Jesteś w dobrym miejscu, bo przygotowałam dla Ciebie kilka najciekawszych faktów o Pradze. Daję też znać, że w zakładce „Czechy” znajdziesz mnóstwo artykułów o Pradze, które dpowiedzą m.in. na takie pytania jak: Co zjeść w Pradze, Jak działa komunikacja miejska, Ile kosztują rejsy po Wełtawie czy Jak dojechać do centrum z lotniska? To tak słowem wstępu, a teraz zapraszam na ciekawostki o Pradze!

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

1. Ciekawostki o Pradze – rekordowe picie piwa

Prażanie i w ogóle Czesi piją najwięcej piwa na świecie. Według różnych źródeł, piją oni od 140 do prawie 190 litrów piwa rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dla porównania, statystyczny Polak – plasujący się na 5. miejscu w globalnym zestawieniu – wypija rocznie 93 litry chmielowego napoju. Najbardziej znane czeskie piwa to: Radegast, Pilsner Urquell, Budweiser, Staropramen i Kozel. W Czechach i samej Pradze znajdziesz też masę regionalnych browarów, a jedną z atrakcji są kąpiele piwne, czyli tzw. beer spa.

ciekawostki o pradze

2. Skąd wzięła się nazwa Pragi?

Nazwa miasta Praga pochodzi od słowa “prah”, które oznacza “próg”. Choć nie znalazłam twardych faktów na ten temat, to w wielu publikacjach można przeczytać, że ma to związek z legendarną władczynią Czech,
Libuszą, która zdecydowała o wybudowaniu miasta właśnie w tym konkretnym miejscu i wymyśliła jego nazwę.

3. Najgłębsza stacja metra w Unii Europejskiej

W Pradze mieści się najgłębiej położona stacja metra w Unii Europejskiej. To Náměstí Míru i znajduje się na głębokości 53 metrów. Ruchome schody, które prowadzą na powierzchnię mają z kolei aż 87 metrów długości.

4. Ciekawostki o Pradze – pierwsza izba wytrzeźwień

Pierwsza izba wytrzeźwień na świecie powstała właśnie w Pradze. Placówkę otworzył praski psychiatra Jaroslav Skala w 1951 roku. Pięć lat później pierwszą izbę wytrzeźwień otwarto także w Polsce.

5. Najmniejszy dom w Pradze

W Pradze można znaleźć jeden z najmniejszych budynków w tej części Europy. Domek ma zaledwie 2,25 metra szerokości i jest “wciśnięty” między dwie staromiejskie kamienice. Stojący przy ulicy Anežskiej 1043/4 domek został wybudowany w 1853 roku i figuruje na liście miejskich zabytków. Co ciekawe, sto lat temu – do 1922 roku – działał w nim dom publiczny.

ciekawostki o pradze

6. Ciekawostki o Pradze – znane bajki czesko-słowackie

W drugiej połowie ubiegłego wieku czesko-słowackie bajki cieszyły się dużą popularnością w Polsce. Najbardziej znane to: Krecik, Żwirek i Muchomorek, Rumcajs i Sąsiedzi.

7. Jeden z największych obiektów sportowycch na świecie

W Pradze mieści się jeden z największych obiektów sportowych na świecie – to stadion w dzielnicy Strahov. Płyta główna stadionu ma rozmiary 310,5 x 202,5 m i zajmuje powierzchnię prawie 63 tys. mkw. Na płycie stadionu znajduje się aż siedem pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Budowę obiektu rozpoczęto w 1926 roku, ale w kolejnych dziesięcioleciach stadion był rozbudowywany. Jego trybuny mogą pomieścić ok. 250 000 widzów, a kiedyś odbywały się tu największe imprezy krajowe i regionalne. Na stadionie koncertowali Rolling Stones czy Pink Floyd, a papież Jan Paweł II odprawił na nim mszę. Lata świetności obiektu jednak minęły i od dawna kolos nie jest w najlepszym stanie technicznym. Wciąż pojawiają się nowe pomysły zagospodarowania tego terenu, ale losy stadionu są niepewne. Aktualnie część obiektu służy jako centrum treningowe klubu Sparta Praga.

praga

8. Ciekawotki o Pradze – najmniej religijny kraj świata

Praga i całe Czechy, są najmniej religijnym krajem na świecie. W przeprowadzonym w 2021 roku spisie powszechnym 5 mln Czechów (z 10,5 mln populacji) zadeklarowało ateizm, czyli brak wiary w jakiegokolwiek boga, a kolejne 3 mln w ogóle nie odpowiedziało na pytanie o wiarę. Nie zmienia to jednak faktu, że w Czechach obchodzone są wszelkie święta chrześcijańskie jak Wielkanoc i Boże Narodzenie. W wielu domach mają one po prostu wymiar bardziej rodzinnych tradycji niż religijny.

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

Masz jakieś pytania? Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku i Tiktoku 🙂

    error: Content is protected !!