ins

0
CZECHY EUROPA

Praga dojazd z lotniska. Jak dojechać z lotniska do centrum Pragi?

19 września 2023
Praga jak dojechać do centrum z lotniska w Pradze

Praga dojazd z lotniska – jak dojechać z lotniska do centrum Pragi? Port lotniczy im. Václava Havla znajduje się 18 km od centrum Pragi. Z lotniska w łatwy sposób można dostać się do centrum lub praskiego metra, skąd trafisz już w dowolne miejsce w mieście. Poniżej opisałam dla Ciebie wszystkie możliwe opcje 🙂

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

Praga dojazd z lotniska – jak dojechać z lotniska do centrum Pragi?

Najtańszą i według mnie najlepszą opcją jest skorzystanie z autobusów komunikacji miejskiej. W dzień z lotniska kursują linie 100, 119 i 191, a w nocy 907 i 910. Dzienne linie zaczynają jeździć już około 4 rano, a kończą po godz. 23. Najlepiej wsiąść w linię 119, którą można dojechać do stacji metra Nádraží Veleslavín, a następnie przesiąść się w linie metra A. Wsiadając w pociąg w kierunku Depo Hostivař i wysiadając na stacjach Malostranska, Staroměstská lub Mustek, znajdziesz się w samym centrum Pragi. Cała podróż trwa około 40-50 minut. Nocne linie jeżdżą bezpośrednio do samego centrum – czas podróży wynosi wtedy 50-60 minut.

W autobusach 100, 119, 191, 907 i 910 oraz w metrze obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Biorąc pod uwagę czas przejazdu, potrzebny będzie bilet 90-minutowy za 40 koron – obejmie on przejazd autobusem i metrem. Jeśli planujesz poruszać się po mieście komunikacją, to od razu na lotnisku możesz kupić bilet 24h lub 72h. Pamiętaj też o bilecie na bagaż, jeśli jest większy niż 25x45x70 cm. Na taki bagaż trzeba kupić bilet za 20 koron, czyli po prostu ulgową opcję biletu 90-minutowego.

Wszystkie autobusy odjeżdżają z przystanków przed halą przylotów przy Terminalu 2, czyli tym, na którym lądują samoloty z Polski. Autobusy z lotniska w Pradze kursują bardzo często – co kilka, kilkanaście minut.

Praga – jak dojechać z lotniska do centrum? Linia Airport Express

Druga opcja to linia autobusowa Airport Express (AE), która łączy lotnisko z głównym dworcem kolejowym. Dworzec jest w samym centrum Pragi, w dzielnicy Nowe Miasto, więc dojedziesz stąd w każde inne miejsce w mieście. Bilet można kupić u kierowcy, a jego cena to 100 koron (ok. 19 zl). Bilet ulgowy kosztuje połowę mniej. W cenie jest transport bagażu. Autobus zatrzymuje się tylko raz, a podróż trwa 30-45 minut, w zależnoci od pory dnia. Autobusy odjeżdzają tylko z przystanku przy Terminalu 1. Więcej informacji o linii Airport Express w Pradze znajdziesz na oficjalnej stronie przewoźnika pod tym linkiem.

Konkretnych połączeń najlepiej szukać w aplikacji Google Maps. Jeśli wpiszesz adres noclegu i klikniesz w opcję “”transport publiczny”, to aplikacj szczegółowo pokaże trasę – przystanek początkowy, kierunek jazdy, przystanki po drodze i stację końcową.

Praga – dojazd z lotniska – taksówki w Pradze

Praga dojazd z lotniska – jak dojechać z lotniska do centrum? Poza komunikacją miejską i linią AE, mamy też do dyspozycji taksówki w Pradze. A ile kosztują taksówki w Pradze? Cena przejazdu taksówką w Pradze wynosi ok. 35 koron za kilometr + 60 koron opłaty początkowej, czyli ok. 18 zł za jeden kilometr jazdy, 25 zł za dwa kilometry, 32 zł za trzy kilometry itd. Taka cena obowiązywała podczas mojej ostatniej wizyty w Pradze, czyli w maju 2023 roku.

Czy w Pradze jest Uber? Czy w Pradze jest Bolt?

Mam dobrą wiadomość! Bolt działa w Pradze, również Uber działa w Pradze. Obie aplikacje są bardzo popularne, choć częściej na drogach spotykam Bolta. Na tle taksówek w Pradze wypadają one znacznie lepiej cenowo. Jak jednak wiadomo – ceny w przypadku tych przewoźników nie są stałe i zmieniają się w zależności od dnia tygodnia, pory dnia czy dostępności kierowców. O ile nie polecam poruszać się autem po mieście, o tyle przejazd Boltem czy Uberem na lotnisko – szczególnie przy większej liczbie pasażerów i bagaży – może się okazać całkiem dobrą opcją.

Praga jak dojechać do centrum z lotniska w Pradze

Dojazd z lotniska w Pradze do centrum – podsumowanie

Podsumowując, mamy do wyboru 3 opcje dojazdu z lotniska w Pradze do centrum. Ja polecam wybrać autobusy komunikacji miejskiej, zwłaszcza jeśli nie masz dużego bagażu. Autobusy kursują bardzo często i bez problemu dojedziesz nimi do metra. Jest to też najtańsze rozwiązanie.

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

ZOBACZ TEŻ:

Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole

Praga Stare Miasto – 6 miejsc na Starym Mieście, które musisz zobaczyć

Ciekawostki o Pradze – 8 najciekawszych faktów

    error: Content is protected !!