ins

0
CZECHY EUROPA INFO PRAKTYCZNE

Praga na własną rękę – atrakcje, dojazd, komunikacja. Praga bez przewodnika

24 lipca 2023
Ile czasu na Pragę?

Praga na własną rękę – atrakcje, dojazd, komunikacja. Praga bez przewodnika

Choć biura organizują grupowe wycieczki, to Praga na własną rękę bez przewodnika jest według mnie dużo lepszym pomysłem! Wszystko możesz ułożyć i zaplanować pod siebie – nie tylko atrakcje, ale również tempo zwiedzania. Samodzielna organizacja takiej wycieczki nie jest bardzo trudna, ale jeśli nie masz doświadczenia w podróżowaniu na własną rękę, to może być wyzwaniem. Stąd pomysł na post, w którym powiem Ci jak dojechać do Pragi, gdzie najlepiej spać, co zobaczyć i jak poruszać się po mieście.

Poza wspaniałą architekturą, Praga ma do zaoferowania wiele więcej różnorodnych atrakcji. Od pięknych parków i ogrodów, przez nietuzinkowe rzeźby i pomniki, na wspaniałych zamkach, świątyniach i punktach widokowych kończąc. To wszystko sprawia, że Praga jest najczęściej odwiedzanym miastem w Czechach i jedną z najczęściej odwiedzanych stolic w Europie. Rocznie przybywa tu od 6 do 8 mln turystów z całego świata. I nie ma się co dziwić, bo jest to jedno z najpiękniejszych miast, jakie odwiedziłam. Jestem przekonana, że Tobie również się spodoba!

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

Jak zorganizować wycieczkę do Pragi? Spis treści

Praga na własną rękę – dojazd do Pragi

Pierwszy krok to wybór transportu. Z Polski mamy aż cztery opcje dojazdu do stolicy Czech. Możemy wybrać się tam autobusem, pociągiem, samolotem i oczywiście własnym samochodem. Autobusowe połączenia z Polski do Pragi realizuje kilku przewoźników m.in. takie firmy jak Flixbus czy Ecolines. Do Pragi z Polski dojedziemy też z Polski pociągiem nawet bez przesiadek. Takie połączenia ruszają z Warszawy, Krakowa, Katowic oraz Przemyśla. Trzeci sposób to samolot. Jest to najszybsza opcja, choć nie zawsze najtańsza, bo o ile ceny biletów pociągowych czy autobusowych są w miarę stałe, o tyle ceny lotów potrafią różnić się diametralnie. Czwarta opcja, czyli samochód będzie z kolei dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających w południowej części kraju, choć nie tylko. Przykładowo, przejazd z Wrocławia i Katowic zajmuje około 4 godzin, z Poznania i Krakowa ponad 5 godzin, a z Warszawy około 7 godzin.

Każdą możliwą opcję dojazdu do Pragi szczegółowo opisuję w moim kompleksowym przewodniku „Praga na weekend”. Polecam rzucić okiem, bo to skarbnica wiedzy o Pradze z gotowym planem zwiedzania i mnóstwem praktycznych informacji. Link do przewodnika znajdziesz TUTAJ.

Praga na własną rękę

Gdzie nocować w Pradze? Praga bez przewodnika

Następnym krokiem jest wybór miejsca noclegowego. Najważniejsze zabytki i atrakcje Pragi są zlokalizowane w dzielnicach Stare Miasto, Hradczany i Mała Strana. Niemal wszystkie inne ciekawe miejsca leżą w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli cena noclegu nie jest dla Ciebie kluczowa, to polecam zatrzymać się na Starym Mieście lub pobliskim Nowym Mieście. Te dwie dzielnice to prawdziwe serce Pragi i główny węzeł komunikacyjny miasta. Śpiąc tutaj, do większości atrakcji bez problemu dojdziesz na piechotę. Z kolei do tych nieco dalszych z łatwością dojedziesz metrem lub tramwajem.

Dobrym i jednocześnie pięknym miejscem na nocleg będą też dzielnice Vinohrady lub Mala Strana, leżące tuż obok Starego Miasta. Blisko znajduje się też mniej zabytkowa dzielnica Florenc. Jeśli potrzebujesz konkretnych adresów, to w przewodniku podaje namiary na sprawdzone i polecane noclegi w Pradze w dobrych cenach. Są tam też adresy przetestowanych przeze mnie czeskich restauracji. Link do przewodnika znajdziesz TUTAJ.

Praga na własną rękę

Praga na własną rękę – komunikacja miejska

Zastanawiając się jak zorganizować wycieczkę do Pragi, warto rozeznać się także jak działa komunikaccja miejska. I tu mam dla Ciebie dobrą wiadomość, bo system transportu miejskiego w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięty. Składa się z sieci autobusów, tramwajów, promów, kolejki linowej oraz trzech linii metra (A, B, C). Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane i poruszanie się po nim nie powinno przysporzyć żadnych problemów.

Zwykle polecam jak najwięcej zwiedzać pieszo, bo wtedy można dużo więcej zobaczyć. Jeśli jednak będziecie chcieli podjechać do bardziej oddalonych atrakcji lub po prostu dać odpocząć nogom, to najlepiej skorzystać z metra lub tramwajów. Transport szynowy nie stoi w korkach, więc jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób przemieszczania się po tak dużym mieście jak Praga. Ceny biletów komunikacji w Pradze kształtują się tak:

Bilet 30 minutowy – 30 koron, czyli 5,7 zł (ulgowy 15 koron, czyli 2,9 zł)
90 minutowy – 40 koron, czyli 7,6 zł (ulgowy 20 koron, czyli 3,8 zł)
24-godzinny – 120 koron, czyli 22,8 zł (ulgowy 60 koron, czyli 11,4 zł)
72-godzinny – 330 koron, czyli 62,7 zł (brak opcji ulgowej)

Bilety można kupić m.in. w automatach na stacjach metra oraz we wszystkich tramwajach.

Praga na własną rękę

Praga bez przewodnika – co zobaczyć w Pradze?

Na koniec najważniejsza kwestia, czyli wybór miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć. W Pradze jest masa ciekawych miejsc, ale mając do dyspozycji 1-2 dni uda Ci się zobaczyć te najważniejsze zabytki. Punkty obowiązkowe w Pradze to Rynek Staromiejski, Zamek Praski na Hradczanach i Most Karola. Zdecydowanie warto zwiedzić też dzielnicę Mala Strana, Nowe Miasto i Józefów oraz wybrać się na wzgórze Petrin. Polecam odwiedzić też cudowne praskie ogrody – mi najbardziej podoba się Ogród Królewski i Ogród Vallensteina. W Pradze znajduje się też wiele pięknych wież widokowych. Do najpiękniejszych z nich można wejść za pół ceny – informację jak to zrobić znajdziesz w moim przewodniku. Jest tam też wskazówka, kiedy wybrać się na słynną Złotą Uliczkę, by zobaczyć ją zupełnie za darmo.

Praga na własną rękę

Praga na własną rękę – podsumowanie

Organizacja podróży zagranicznej jest zawsze większym wyzwaniem niż krajowa wycieczka, ale jestem przekonana, że sobie poradzisz 🙂 Jeśli jednak potrzebujesz większego wsparcia lub gotowego planu zwiedzania wraz z instrukcją przemieszczania się, to koniecznie sprawdź co znajduje się w moim przewodniku po Pradze. To aż 179 stron niezbędnych informacji, praktycznych wskazówek i sprawdzonych poleceń. Do tego ponad 50 przydatnych linków i interaktywna mapa do pobrania. Wszystko po to, żeby pomóc Ci krok po kroku zaplanować wymarzony weekend w Pradze i ułatwić zwiedzanie na miejscu. 🙂

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

ZOBACZ TEŻ:

ILE CZASU NA PRAGĘ? CZY 1 DZIEŃ WYSTARCZY?

CO ZJEŚĆ W PRADZE? 3 SPECJAŁY NA WEEKEND

PRAGA W 2 DNI – 10 MIEJSC KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Bądźmy w kontakcie! 🙂 Dołącz do ponad 30 tys. obserwujących na Instagramie i ponad 80 tys. na Tiktoku.

    error: Content is protected !!