ins

0
CZECHY EUROPA

Praga Stare Miasto – 6 miejsc na Starym Mieście, które musisz zobaczyć

4 października 2023
Praga Stare Miasto

Jeśli wpisaliście w wyszukiwarkę „Praga Stare Miasto” to z pewnością wybieracie się na wycieczkę do przepięknej czeskiej stolicy. Dobrze się składa, bo na moim blogu znajdziecie mnóstwo atrykułów z atrakcjami Pragi oraz aktualnymi informacjami praktycznymi. Opowiem Wam jak działa komunikacja miejska, gdzie zaparkować i czy warto wybrać się w rejs po Wełtawie – wystarczy wejść w zakładkę „Czechy”. Zapraszam! A teraz wreszcie przejdę do rzeczy i podzielę się z Wami najpiękniejszymi miejscami na Starym Mieście w Pradze. Są to najważniejsze zabytki Pragi na Starym Mieście, które bez problemu zdążysz zobaczyć nawet podczas kilkugodzinnej wycieczki.

PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!

praga

1. Praga Stare Miasto – Kościół Marii przed Tynem

Od czego zacząć zwiedzanie Pragi? Najlepiej od Starego Miasta, a ten kościół to zdecydowanie najbardziej imponująca budowla na Staromiejskim Rynku. Pierwsza świątynia w tym miejscu stała już w XI wieku. Była to niewielka świątynia romańska, która w XIII wieku została zastąpiona budynkiem gotyckim. Nie była to jeszcze ta budowla, którą możemy podziwiać dziś. Dopiero w XIV wieku założono obecny gotycki kościół, który stał się głównym kościołem staromiejskim. 80-metrowe gotyckie wieże kościoła powstały jednak dopiero w XV wieku. W XVII wieku wnętrza przebudowano na barokowe. W kościele można obejrzeć m.in. dekoracje z XV wieku, kamienną ambonę, kilkusetletnie figury świętych, obrazy znanych malarzy i najstarsze w Pradze organy (z XVII wieku).

Praga Stare Miasto

2. Praga Stare Miasto – Brama Prochowa

Kolejny ważny gotycki zabytek na mapie Pragi. Budowę bramy – w miejscu poprzedniej – rozpoczęto w XV wieku, choć aktualny wygląd jest efektem przebudowy w XIX wieku. Nazwa wieży wzięła się od tego, że obiekt pełnił kiedyś rolę składu prochu. Brama Prochowa jest przepięknym tłem do zdjęć, ale także bardzo dobrym punktem widokowym na Stare Miasto. Budowla ma 65 metrów wysokości i mieści się na niej taras widokowy. Bilet normalny kosztuje 190 koron, a ulgowy 130 koron.

Praga Stare Miasto – najważniejsze zabytki Pragi na Starym Mieście

zabytki pragi

3. Praga Stare Miasto – Kościół Św. Mikołaja

Ten kościół może nie wygląda z zewnątrz tak spektakularnie jak Marii przed Tynem, ale zdecydowanie warto zajrzeć do jego wnętrza. Szczególnie piękne są tutaj freski na ścianach i sufitach oraz imponujących rozmiarów żyrandol ze szkła wyprodukowanego w Karkonoszach. Kościół Św. Mikołaja prezentuje pełen złoceń i zdobień styl barokowy. Został zbudowany w XVIII wieku na miejscu wcześniejszej, romańskiej świątyni. Poza nabożeństwami, w kościele organizowane są koncerty muzyki klasycznej. Terminy koncertów znajdziesz na stronie internetowej świątyni.

Praga Stare Miasto

4. Zabytki Pragi – most w Pradze – Most Karola

Co najczęściej widnieje na praskich pocztówkach i magnesach? Most Karola! Ten obiekt to jeden z najważniejszych zabytków Pragi i prawdziwy symbol miasta. Most w Pradze przyciąga uwagę nie tylko ze względów historycznych i architektonicznych, ale też widokowych. Rozpościera się stąd wspaniała panorama Pragi – dobrze widać m.in. nabrzeże Wełtawy oraz wzgórze zamkowe Hradczany.

Most Karola zbudowano w XIV wieku, aby połączył Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Budowlę oparto na 15 kamiennych filarach. Most ma ponad pół kilometra długości i prawie 10 m szerokości. Jest to jeden z najstarszych na świecie kamiennych mostów. Na moście zbudowano trzy wieże i ponad 30 rzeźbionych figur. Most w Pradze jest przepięknym i bardzo fotogenicznym miejscem, ale jest to też najbardziej oblegana przez turystów atrakcja w tym mieście. Na Moście Karola w sezonie zbierają się tłumy turystów, więc jeśli zależy Ci na wyjątkowych zdjęciach to trzeba przyjść tutaj bardzo wcześnie rano, najpóźniej przed godziną 8.

Praga Stare Miasto – najważniejsze zabytki Pragi na Starym Mieście

zabytki Pragi - most w Pradze

5. Zabytki Pragi – Ratusz Staromiejski i praski zegar

Tutejszy Ratusz Staromiejski jest najstarszym ratuszem w Czechach i najważniejszą budowlą na Staromiejskim Rynku. Początki dawnej siedziby władz miasta sięgają aż XIV wieku. Budowla powstawała w kilku etapach i z czasem obejmowała również sąsiednie kamienice. Stąd dzisiejszy budynek ratusza to nie tylko fragment z wieżą, ale również trzy sąsiednie kamienice o innych fasadach. Najważniejszym elementem ratusza jest wiszący na południowej ścianie zegar astronomiczny. Ta przepiękna konstrukcja działa nieprzerwanie od ponad 500 lat i jest jednym z najbardziej znanych zegarów na świecie. Więcej o praskim zegarze przeczytasz w osobnym poście: Zegar w Pradze – historia, ceny, bilety, wskazówki

zegar w pradze - Praga Stare Miasto
zegar w pradze

6. Klementinum, czyli najpiękniejsza biblioteka w Pradze

Klementinum to kompleks barokowych budynków dawnego kolegium jezuickiego. To drugi największy zespół budynków w Pradze, zaraz po zamku na Hradczanach. Początki tego miejsca sięgają XVI wieku, choć jezuici zmieniali i rozbudowywali swoją przestrzeń przez kolejne stulecia. Zakon mieszkał tu do drugiej połowy XVIII wieku, a potem budynki stały się siedzibą różnych instytucji, głównie naukowych. Funkcjonowało tu m.in. seminarium arcybiskupie czy Uniwersytet Karola. Aktualnie Klementinum wchodzi w skład praskiej Biblioteki Narodowej i częściowo można je zwiedzać. Są co najmniej dwa powody, dla których warto rozważyć wizytę w Klementinum: zabytkowa biblioteka oraz taras widokowy na wieży. Tutejszą bibiliotekę uznaje się za jedną z najpiękniejszych w Europie, a na pewno za najpiękniejszą w Czechach.

Zwiedzanie Klementinum wraz z biblioteką w Pradze odbywa się w grupach z anglojęzycznym przewodnikiem i trwa ok. 50 minut. Klementinum to dość oblegane miejsce, więc warto kupić bilet co najmniej dzień wcześniej. Bilet normalny kosztuje 300 koron.

najpiękniejsza biblioteka w pradze

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

Jeśli masz jakieś pytania to napisz do mnie na Facebooku lub Instagramie 🙂

    error: Content is protected !!