ins

0
EUROPA NIEMCY

Darmowe atrakcje Berlina. Co w Berlinie można zobaczyć za darmo? 6 propozycji na weekend

4 kwietnia 2024
Darmowe atrakcje Berlina. Co w Berlinie można zobaczyć za darmo?

Darmowe atrakcje Berlina. Co w Berlinie można zobaczyć za darmo? 6 propozycji na weekend

Jeśli zastanawiasz się co w Berlinie można zobaczyć za darmo to dobrze trafiłeś – mam dla Ciebie 6 propozycji, w sam raz na krótki, weekendowy wypad do Berlina. Poniżej lista, która podpowie na jakie darmowe atrakcje Berlina możesz liczyć. Nie uwzględniłam w niej podziwiania budowli i zabytków z zewnątrz, bo wydaje mi się to dość oczywiste. Mam tutaj na myśli np. Bramę Brandenburską czy Katedrę Berlińską. Na liście znajdziesz piękny ogród pałacowy, darmowy punkt widokowy oraz ciekawe, darmowe wystawy i muzea. Zaczynamy!

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA Z PLANEM ZWIEDZANIA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W MIEŚCIE

berlin

1. Listę otwiera… Reichstag

Reichstag to miejsce, które zdecydowanie warto wpisać na swoją listę miejsc do zobaczenia w Berlinie. To siedziba Bundestagu, czyli najważniejszego konstytucyjnego organu w Niemczech – odpowiednika naszego Sejmu. Obiekt polecam zobaczyć zarówno z zewnątrz, jak i w środku – zwłaszcza, że wstęp jest darmowy. W środku można zapoznać się z historią budynku oraz zwiedzić kopułę Reichstagu, z której rozpościerają się widoki na miasto. Szczególnie dobrze widoczna jest stąd Brama Brandenburska. Przed wizytą w Reichstagu, pamiętaj o zrobieniu wcześniej rezerwacji na stronie internetowej.

Więcej o zwiedzaniu siedziby Bundestagu przeczytasz w osobnym poście: Berlin Bundestag – dojazd, bilety, zwiedzanie Reichstagu

Darmowe atrakcje Berlina. Co w Berlinie można zobaczyć za darmo?

2. Topografia Terroru – darmowe atrakcje Berlina

Topografia Terroru to miejsce warte uwagi, szczególnie jeśli interesujecie się historią ubiegłego wieku i II Wojną Światową. Tutejsze wystawy pokazują działalność nazistowskich Niemiec podczas II Wojny Światowej i przed nią. Obiekt jest podzielony na dwie częśći – wystawę zewnętrzną i wewnętrzną. Wystawa w środku przedstawia społeczną stronę i pokazuje w jaki sposób poszczególne grupy ludzi były represjonowane przez Gestapo i SS. Wewnętrzna wystawa pokazuje z kolei jak wyglądała organizacja i struktura oddziałów SS i Gestapo podczas wojny. Część wystawy jest poświęcona wydarzeniom, które miały miejsce w Polsce.

Więcej o Topografii Terroru przeczytasz w osobnym poście: Berlin Topografia Terroru – wstęp, zwiedzanie, dojazd, wystawy

Berlin Topografia Terroru - wstęp, zwiedzanie, dojazd, wystawy

3. Ogrody pałacu Chartlottenburg

Charlottenburg to przepiękny, pałac z przełomu XVII i XVIII wieku – moim zdaniem jest to jedna z najpiękniejszych budowli w mieście. Jeśli lubicie odwiedzać piękne ogrody i podziwiać niezwykłą architekturę, to to miejsce przypadnie Wam do gustu. Za wstęp do środka pałacu trzeba zapłacić, ale rozległe ogrody pałacowe są dostępne za darmo dla każdego. Ogród urządzono głównie w stylu angielskim i szczególnie warto się tutaj wybrać wiosną, latem lub wczesną jesienią – wtedy miejsce prezentuje się najpiękniej. Są kwiaty i dużo zieleni!

Więcej o zwiedzaniu kompleksu Charlottenburg przeczytasz w osobnym poście: Pałac Charlottenburg w Berlinie – zwiedzanie, dojazd, ceny, bilety

Darmowe atrakcje Berlina. Co w Berlinie można zobaczyć za darmo?
Pałac Charlottenburg w Berlinie - zwiedzanie, bilety, ceny, dojazd

4. East Side Gallery – darmowe atrakcje Berlina

Przedostatnim punktem jest niezwykła galeria sztuki ulicznej, czyli East Side Gallery. To zbiór ponad 100 dzieł graffiti wykonanych na fragmencie dawnego Muru Berlińskiego przez artystów z całego świata. Pierwsze z nich powstały w 1989 roku, tuż po upadku muru. Najsłynniejszym obecnie obrazem namalowanym na murze jest pocałunek dawnych przywódców ZSRR i NRD – Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Galeria ma ok. 1,3 km długości i znajduje się nad brzegiem Sprewy, niedaleko wschodniego dworca, ok. 4 km od ścisłego centrum Berlina.

Darmowe atrakcje Berlina. Co w Berlinie można zobaczyć za darmo?

5. Humboldt Forum

Humboldt Forum znajduje się w dawnym Pałacu Berlińskim. Miejsce szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom muzeów i pięknej architektury. Już sam gmach wygląda imponująco, ale warto zajrzeć też do środka, gdzie znajdziecie kilkanaście wystaw, stałych i czasowych, skupiających się na historii i kulturze ludzkości. Część wystaw jest dostępna za darmo, a na część trzeba kupić bilet. Ceny różnią się w zależności od rodzaju wystawy. Najlepiej zerknąć na oficjalną stronę muzeum i zobaczyć, które wystawy można aktualnie zwiedzić za darmo. Może być też tak, że wystawa będzie darmowa, ale trzeba będzie zarezerwować z wyprzedzeniem wizytę. Na dachu forum znajduje się taras widokowy, ale jest on już dodatkowo płatny – bilet kosztuje 3 euro.

Darmowe atrakcje Berlina. Co w Berlinie można zobaczyć za darmo?

6. Kościół Pamięci

Kościół pamięci Cesarza Wilhelma to jedna z kilku świątyń w Berlinie, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Budowla powstała w XIX wieku i pięknie prezentuje się z zewnątrz. Warto zajrzeć też do środka zwłaszcza, że wstęp jest darmowy. W niewielkiej części budynku, która pozostała tu po dawnym kościele, zobaczycie posadzkę i sufit z piękną mozaiką. Z kolei nowa część budynku jest bardzo oryginalna i nie przypomina większości znanych nam świątyń. Panuje tu niezwykły klimat. Wszystko za sprawą światła, które wpada do środka przez 30 tys. malutkich szklanych szybek. Koniecznie zajrzyjcie!

Więcej o świątyni przeczytacie w osobnym artykule: Berlin: Kościół pamięci Cesarza Wilhelma – dojazd, bilety, zwiedzanie

Berlin: Kościół pamięci Cesarza Wilhelma - dojazd, bilety, zwiedzanie
berlin kościół pamięci

Darmowe muzea w Berlinie – kiedy muzea w Berlinie są za darmo?

Warto wiedzieć, że wszystkie publiczne muzea (łącznie ponad 70 obiektów) w Berlinie możesz odwiedzić za darmo w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Pamiętaj jednak o wcześniejszej rezerwacji wejściówek (tam gdzie można to zrobić), bo najlepsze muzea są oblegane nawet w płatne dni, a co dopiero w darmowe 🙂 Pełną listę muzeów w Berlinie, które są dostępne za darmo w ostatnią niedzielę znajdziesz pod tym linkiem.

PLAN ZWIEDZANIA I MAPA BERLINA W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I PODRÓŻUJ BEZ NIESPODZIANEK

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Co zjeść w Berlinie – 4 specjały na weekend

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – 8 propozycji

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

Ciekawostki o Berlinie – 8 najciekawszych faktów

Jeśli masz jakieś pytania o Berlin to czekam na Ciebie na Instagramie! Dołącz do ponad 30 tys. osób, obserwujących moje podróże – link znajdziesz tutaj 🙂

    error: Content is protected !!