ins

0
EUROPA NIEMCY

Berlin Bundestag – dojazd, bilety, zwiedzanie Reichstagu

2 kwietnia 2024
Berlin Bundestag - zwiedzanie, dojazd, bilety. Reichstag

Berlin Bundestag – zwiedzanie Reichstagu, dojazd, bilety

Reichstag to kolejne miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć, będąc w Berlinie. To siedziba Bundestagu, czyli najważniejszego konstytucyjnego organu w Niemczech. Jest to odpowiednik naszego Sejmu i właśnie tutaj zapadają wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące Niemiec (Berlin Bundestag). Budowlę warto zobaczyć z zewnątrz, jak w środku – zwłaszcza, że wejście jest darmowe. Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne informajce na temat zwiedzania siedziby Bundestagu!

Spis treści:

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

ZWIEDZAJ WYGODNIE Z PLANEM I MAPĄ W SWOIM TELEFONIE! W ŚRODKU TAKŻE POLECANE RESTAURACJE, NOCLEGI, PARKINGI I WIELE WIĘCEJ!

berlin

Berlin Bundestag – krótka historia i architektura

Budynek Reichstagu powstał w końcówce XIX wieku, prezentuje styl neorenesansowy i wizualnie robi duże wrażenie. Przez kilkadziesiąt lat odbywały się w nim obrady II Rzeszy Niemieckiej i Republiki Weimarskiej. W 1933 r. budynek ucierpiał – najpierw wskutek pożaru, a potem działań wojennych – co doprowadziło go do ruiny. Niemcy postanowili odbudować gmach dopiero w latach 60. XX wieku i umieścić w nim m.in. muzeum. Budynek wrócił do swojej pierwotnej funkcji dopiero w 1999 roku, kiedy ustanowiono w nim siedzibę obecnego parlamentu.

Berlin Bundestag - zwiedzanie, dojazd, bilety. Reichstag

Lokalizacja i dojazd

Reichstag mieści się nieopodal innych znanych zabytków, w bliskim sąsiedztwie Bramy Brandenburskiej, Placu Paryskiego i Pomnika Holocaustu. Z większości miejsc w centrum miasta bez problemu dojdziecie tutaj pieszo w maksymalnie 30 minut. Jeśli zechcecie podjechać komunikacją to najlepiej wsiąść w linię metra U5 i wysiąść na stacji „Bundestag”.

Zwiedzanie Reichstagu

Budynek można podziwiać z zewnątrz, a do zwiedzania w środku udostępniona jest kopuła Reichstagu. Na miejscu są nawet dostępne audioprzewodniki w języku polskim. Zwiedzając wnętrze można zapoznać się z historią budowli, funkcjonowaniem Bundestagu, a także podziwiać okolicę z kopuły. Bardzo dobrze widać stąd szczególnie Bramę Brandenburską!

A ile trwa zwiedzanie siedziby Bundestagu? Zwiedzanie odbywa się indywidualnie i we własnym tempie. Na całość warto zarezerwować sobie co najmniej 40 minut – same nagrania z audioprzewodnika trwają około 20 minut. Do tego warto zarezerwować parę chwil na podziwianie widoków.

berlin: najlepsze punkty widokowe w berlinie

Berlin Bundestag – bilety, rezerwacja wejścia

Wejście do Reichstagu jest darmowe, ale niestety nie można tu wejść z marszu – trzeba zarezerwować wejście z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie internetowej. Tzn. teoretycznie można przyjść i na miejscu otrzymać przepustkę, ale w praktyce zwykle nie ma już wolnych miejsc. Dlatego najlepiej zrobić rezerwację online i to nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, bo miejsce jest bardzo oblegane, nawet po sezonie letnim. Podczas mojej ostatniej wizyty w październiku terminy były zajęte na dwa tygodnie do przodu. Więcej informacji na temat rezerwacji znajdziecie pod tym linkiem.

Reichstag – godziny otwarcia

Kopuła Reichstagu jest czynna codziennie od 8.00, a ostatnie wejście jest możliwe o 21.45. Pamiętajcie jednak o wcześniejszej rezerwacji wejścia na stronie. Bez tego szansa na wejście jest znikoma.

PLAN ZWIEDZANIA BERLINA W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z MOJEGO PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W MIEŚCIE

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Co zjeść w Berlinie – 4 specjały na weekend

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – 8 propozycji

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

Ciekawostki o Berlinie – 8 najciekawszych faktów

Jeśli masz jakieś pytania o Berlin to czekam na Ciebie na Instagramie! Dołącz do ponad 30 tys. osób, obserwujących moje podróże – link znajdziesz tutaj 🙂

      error: Content is protected !!