ins

0
EUROPA NIEMCY PRZEWODNIKI

Berlin co zobaczyć? Najważniejsze zabytki Berlina, atrakcje, ciekawe miejsca

2 stycznia 2021
Berlin na weekend

Berlin co zobaczyć? Atrakcje Berlina, Berlin zabytki, Berlin ciekawe miejsca

Berlin co zobaczyć? Berlin to piękne, różnorodne i tętniące życiem miasto, które ma do zaoferowania bardzo wiele – od cudownej architektury i wspaniałych muzeów, przez klimatyczne brukowane uliczki i zielone parki, po świetne ulice handlowe i restauracje. Znajdziesz tu interesujące atrakcje, piękne zabytki i ciekawe miejsca. Berlin to największe pod względem ludności (3,8 mln mieszkańców) i powierzchni (890 km kw.) miasto Unii Europejskiej z doskonale rozwiniętą komunikacją miejską. W stolicy Niemiec kursuje 9 linii metra, ponad 20 linii tramwajowych i jeszcze więcej linii autobusowych i pociągowych, dzięki czemu szybko i łatwo można odwiedzić wszystkie największe atrakcje Berlina.

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE! W ŚRODKU PLAN ZWIEDZANIA, RESTAURACJE, CENY, PARKINGI I WIELE WIĘCEJ!

berlin

W poniższym artykule spisałam 10 atrakcji w Berlinie i najważniejszych zabytków Berlina, które moim zdaniem warto zobaczyć. Idealna lista na pierwszy raz w Berlinie! Większość z nich znajduje się w centrum miasta i bez problemu traficie do nich piechotą lub komunikacją miejską. Zaczynamy!

Berlin co zobaczyć?

1. Berlin zabytki – Katedra Berlińska

To chyba najpiękniejszy budynek w Berlinie, który widziałam, a konkurencja jest naprawdę ogromna. Katedra Berlińska została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku na Wyspie Muzeów w centrum miasta. Przy okazji – cała wyspa jest piękna i idealna na spacer, ale o tym troszkę później. Obiekt łączy w sobie epokę renesansu i baroku i robi ogromne wrażenie – zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Jest to jedna z największych świątyń w Berlinie, a wewnątrz szczególnie warto zwrócić uwagę na przepiękną kopułę o średnicy ponad 30 metrów oraz ogromne, drewniane organy. Mi, jak zwykle w tego typu miejscach, najbardziej podobały się potężne marmurowe filary i przepiękne płaskorzeźby. W katedrze mieści się też jeden z największych grobowców w Europie – krypta dynastii Hohenzollernów z ponad 90 sarkofagami.

Krótko mówiąc – Katedra w Berlinie jest prawdziwym dziełem sztuki i architektury, więc zdecydowanie warto uwzględnić ją w planie zwiedzania. Świątynia znajduje się w centrum miasta, 15 minut piechotą od Alexanderplatz i kilka kroków od głównej alei Berlina – Unter den Linden. Bez problemu dojedziecie tam autobusem, tramwajem czy metrem. Wstęp jest płatny, a bilet normalny kosztuje 9 euro. 

Berlin co zobaczyć?
Berlin co zobaczyć?

Berlin co zobaczyć? Atrakcje Berlina, Berlin zabytki, Berlin ciekawe miejsca

2. Atrakcje Berlina – Nikolaiviertel

To jest absolutny must see! Nikolaiviertel to miejsce, które – na równi z berlińską katedrą – podobało mi się najbardziej. Nikolaiviertel to niewielka część Berlina, która została odbudowana na wzór przedwojennego miasteczka i jest zupełnie inna niż cała reszta niemieckiej stolicy. Panuje w niej cudowny staromiejski klimat i jest to idealne miejsce na spacer, deser nad Sprewą czy romantyczną sesję zdjęciową… Nad kolorowymi murami, brukowanymi uliczkami i drewnianymi okiennicami góruje piękny, ceglany Kościół Św. Mikołaja. Budynek prezentuje styl gotycki, a jego początki sięgają aż XIII wieku. Jest to najstarsza świątynia w Berlinie. Zaciszny Nikolaiviertel znajduje się zaledwie kilka minut piechotą od tętniącego życiem Alexanderplatz. Jeśli dalej zastanawiasz się co zwiedzić w Berlinie i jakie atrakcje w Berlinie są warte uwagi, to czytaj dalej 🙂

Berlin co zobaczyć?
Berlin atrakcje
Berlin atrakcje

3. Berlin zabytki – Brama Brandenburska

Weekend w Berlinie byłby niekompletny gdyby nie wybudowana w końcówce XVIII wieku Brama Brandenburska. Obiekt jest jednym z najważniejszych zabytków Berlina. Budowla z Wiktorią, boginią zwycięstwa, na czele stanowi symbol pokoju i wolności. O istotności tego zabytku świadczy m. in. umieszczenie jego wizerunku na niemieckich eurocentach. Brama Brandenburska jest o połowę niższa od paryskiego Łuku Triumfalnego, ale za to jest znacznie szersza, więc jej wielkość i tak robi wrażenie. Wzorem dla budowniczych były bramy ateńskiego Akropolu. Brama znajduje się na końcu alei Unter den Linden i tuż przed wejściem do zielonej częsci miasta – parku Tiergarten. Blisko stąd to dwóch innych ważnych miejsc – Bundestagu i Pomnika Żydów.

Berlin atrakcje
Berlin zabytki
Berlin zabytki

Berlin co zobaczyć? Atrakcje Berlina, Berlin zabytki, Berlin ciekawe miejsca

4. Berlin ciekawe miejsca – Tiergarten

Jeśli – tak jak ja – lubicie zielone przestrzenie w miastach to ten punkt wycieczki przypadnie Wam do gustu. Uwielbiam kontrast między gwarnym, betonowym miastem a zieloną, sielankową atmosferą w parku. Tiergarten to drugi największy park Berlina – ma aż 210 ha powierzchni i jest trzecim największym parkiem miejskim w Niemczech. Jego historia sięga aż początków XVI wieku, a spacerując można zobaczyć kilka zabytków m.in. pomnik Żołnierzy Radzieckich czy upamiętniającą zwycięstwa wojenne kolumnę Siegessäule.

Tiergarten to jednak przede wszystkim znakomite tereny rekreacyjne. Na terenie parku znajdują się place zabaw, ścieżki biegowe i rowerowe, a także miejsca do piknikowania czy grillowania. Zimą w parku można pojeżdzić na łyżwach. W jego zachodniej części znajduje się ogród zoologiczny, co z kolei będzie dobrym rozwiązaniem na letnie miesiące. Bilet do ZOO dla osoby dorosłej kosztuje 16 euro, a dla dziecka do 15 lat 8 euro. Dzieci do 4. roku życia wchodzą za darmo. Jeśli dalej zastanawiasz się co zwiedzić w Berlinie i jakie atrakcje w Berlinie są warte uwagi, to czytaj dalej 🙂

Berlin ciekawe miejsca
Berlin zabytki

5. Berlin ciekawe miejsca – Charlottenburg

Początki tego barokowego pałacu sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych budynków w Berlinie – mam na myśli zarówno budynek z zewnątrz, jak i wnętrze. Szczególnie warto się tutaj wybrać wiosną, latem i wczesną jesienią – wtedy pałacowy ogród prezentuje się najpiękniej. Są kwiaty i dużo zieleni! Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością czasu, to zachęcam do odwiedzenia pałacowych wnętrz, bo robią imponujące wrażenie. Jeśli jednak nie chcesz wchodzić do środka, to i tak warto tutaj przyjechać żeby pospacerować ogrodem pałacowym i zrobić pamiątkowe zdjęcia z pałacem w tle. Bilet wstępu do pałacu kosztuje 19 euro, a na zwiedzanie warto przeznaczyć 2 godziny.

Charlottenburg jest jedną z bardziej oddalonych od centrum atrakcji. Pałac otwiera się o 10.00 i najlepiej zwiedzić go właśnie z rana, póki nie ma tłumu. Do Charlottenburg najłatwiej dojechać autobusem M45, który rusza z dworca Berlin Zoologischer Garten.

Berlin ciekawe miejsca
Berlin zabytki

6. Atrakcje Berlina – East Side Gallery

Galeria sztuki, ale niezwykła. Punkt obowiązkowy na turystycznej mapie Berlina. East Side Gallery to zbiór ponad 100 dzieł graffiti wykonanych na fragmencie muru berlińskiego przez artystów z całego świata. Pierwsze z nich powstały w 1989 roku – tuż po upadku muru. Najsłynniejszym obecnie obrazem namalowanym na murze jest pocałunek dawnych przywódców ZSRR i NRD – Ericha Honeckera i Leonida Breżniewa. Galeria ma ok. 1,3 km długości i znajduje się nad brzegiem Sprewy, niedaleko wschodniego dworca, ok. 4 km od ścisłego centrum Berlina. Dojedziecie tutaj autobusem nr 300, metrem U1 lub U3 oraz wieloma pociągami miejskimi. A poza tym co zwiedzić w Berlinie? Jakie atrakcje w Berlinie warto zobaczyć? Czytaj dalej 🙂

Berlin ciekawe miejsca

7. Berlin co zobaczyć? Wyspa Muzeów

Tutaj po prostu trzeba przyjść, nawet jeśli nie zamierzacie wchodzić do muzeów. Sam spacer po wyspie będzie atrakcją ze względu na jej klimat i wspaniałą architekturę. Unikatowość tego miejsca potwierdza UNESCO, które ponad 20 lat temu wpisało berlińską wyspę na swoją listę światowego dziedzictwa – właśnie ze względu na jej walory kulturowe i architektoniczne. Wyspa Muzeów to jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie. Mieści się tutaj 5 znakomitych muzeów – Pergamońskie, im. Bodego, Nowe, Stare i Starą Galerię Narodową. Zbiory zawierają głównie odkrycia archeologiczne, eksponaty z czasów starożytnych oraz dzieła z XIX wieku.

Najwyżej i najczęściej ocenianym muzeum w Berlinie jest Muzeum Pergamońskie. Niestety – ze względu na prace konserwacyjne – muzeum aktualnie jest nieczynne. W zamian za to, polecam Wam się wybrać do Nowego Muzeum. Znajdziecie tu głównie sztukę staroegipska i zbiory archelologiczne z czasów prehistorycznych i starożytnych. Jednym z najważniejszych eksponatów jest popiersie Nefertiti – żony egipskiego faraona z XIV w. p.n.e. Muzeum ma aż 3 sporej wielkości piętra, więc warto przeznaczyć na nie 3 godziny. Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, w którym dostęny jest język polski. Wstęp kosztuje 12 euro.

berlin ciekawe miejsca
Największe atrakcje Berlina
Największe atrakcje Berlina

Berlin co zobaczyć? Atrakcje Berlina, Berlin zabytki, Berlin ciekawe miejsca

8. Berlin zabytki – Pomnik Pomordowanych Żydów

Teraz czas na chwilę refleksji. Zwykle przechodzę obok pomników obojętnie – są ładne, czasem ciekawe, ale niczym specjalnym się nie wyróżniają i nie wzbudzają we mnie wielkich emocji. W tym przypadku jest zupełnie odwrotnie, a obok berlińskiego pomnika holocaustu nie da się przejść obojętnie. Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków o różnej wysokości, które łącznie zajmują powierzchnię 19 tys. m. kw. Najwyższe bloki maja prawie 5 metrów wysokości, a chodzenie między nimi wąskimi korytarzami wzbudza szczególne emocje. Pomnik budowano przez dwa lata, a jego odsłonięcie miało miejsce w maju 2005 roku. Pomnik znajduje się nieopodal Bramy Brandenburskiej, więc za jednym razem można zobaczyć oba te miejsca. Jeśli dalej zastanawiasz się co zwiedzić w Berlinie i jakie atrakcje w Berlinie są warte uwagi, to czytaj dalej 🙂

Berlin ciekawe miejsca
Największe atrakcje Berlina

9. Atrakcje Berlina – Alexanderplatz i Wieża Telewizyjna

Alexanderplatz jest głównym placem Berlina – największym i najbardziej gwarnym, pełnym sklepów i restauracji. To też miejsce, gdzie krzyżuje się wiele środków komunikacji miejskiej, więc nie będzie Wam trudno na niego trafić. Najważniejszym budynkiem stojącym przy Alexanderplatz jest Wieża Telewizyjna i właśnie dla niej warto tutaj przyjechać. To najwyższy budynek nie tylko w Berlinie, ale i w całych Niemczech. W ogólnoeuropejskiej klasyfikacji pod względem wysokości zajmuje z kolei czwarte miejsce. Wieża została zbudowana ponad 50 lat temu i ma 368 m wysokości. Poza swoją podstawową funkcją, czyli miejscem radiowych i telewizyjnych nadajników, wieża stała się również atrakcją turystyczną. Z tarasu widokowego na wysokości ponad 200 m można ujrzeć niepowtarzalną panoramę stolicy Niemiec. Na wieży miejści się także bar i restauracja. Wstęp na taras widokowy kosztuje 18,5 euro.

Jeśli wylądujecie na Alexanderplatz głodni i lubicie włoską kuchnię to mogę polecić znajdującą się tam restaurację Piazza Rossa. Wystrój jest bardzo elegancki, a obsługa fantastyczna. Zarówno karta menu, jak i panujący w środku klimat są w 100 proc. włoskie – nawet kelnerzy witają gości radosnym „Bongiorno”. Ceny makaronów wynoszą od 8 do 18 euro, a pizzy od 8 do 14 euro. Jedzenie było pyszne, polecam!

Największe atrakcje Berlina
atrakcje berlina

Berlin co zobaczyć? Atrakcje Berlina, Berlin zabytki, Berlin ciekawe miejsca

10. Berlin zabytki – Reichstag

Ostatnie miejsce, które proponuje zobaczyć, to siedziba Bundestagu, czyli najważniejszego konstytucyjnego organu w Niemczech. Jest to odpowiednik naszego Sejmu i właśnie w tym budynku zapadają wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące Niemiec. Gmach, w którym urzęduje niemiecki Bundestag, robi duże wrażenie. Budynek powstał w końcówce XIX wieku i prezentuje styl neorenesansowy. Przez kilkadziesiąt lat odbywały się w nim obrady II Rzeszy Niemieckiej i Republiki Weimarskiej. W 1933 roku budynek niestety ucierpiał – najpierw wskutek pożaru, a potem wskutek działań wojennych, co doprowadziło go do ruiny. Niemcy postanowili odbudować gmach dopiero w latach 60. XX wieku i umieścić w nim m.in. muzeum. Budynek wrócił do swojej pierwotnej funkcji dopiero w 1999 roku, kiedy ustanowiono w nim siedzibę obecnego Bundestagu. Obiekt znajduje się nieopodal Bramy Brandenburskiej i tuż obok parku Tiergarten.

atrakcje berlina
atrakcje berlina

Największe atrakcje Berlina – Berlin zabytki – Berlin ciekawe miejsca

Podsumowując, Berlin na weekend to bardzo dobry pomysł i na pewno nie będziecie się nudzić. Miasto oferuje masę atrakcji, dobrego jedzenia i świetną atmosferę. Ja odwiedzam Berlin regularnie od kilku lat! Mam nadzieję, że mój wpis odpowiedział na pytanie co zwiedzić w Berlinie i jakie atrakcje w Berlinie są warte uwagi. Na moim blogu znajdziesz inne też inne przydatne wpisy – wejdź i sprawdź 🙂

PLAN ZWIEDZANIA BERLINA I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Berlin w 2 dni – gotowy plan zwiedzania

Ceny w Berlinie – ceny jedzenia w Berlinie, ceny noclegów, ile kosztuje obiad. Berlin ceny

Jeśli macie jakiekolwiek pytania to czekam na Was na Instagramie oraz na Facebooku. 🙂

    error: Content is protected !!