ins

0
EUROPA NIEMCY

Berlin: Kościół pamięci Cesarza Wilhelma – dojazd, bilety, zwiedzanie

2 kwietnia 2024
Berlin: Kościół pamięci Cesarza Wilhelma - dojazd, bilety, zwiedzanie

Berlin: Kościół pamięci Cesarza Wilhelma – dojazd, bilety, zwiedzanie

Kościół pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie to jedna z czterech – pięciu świątyń, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, zwiedzając niemiecką stolicę. XIX-wieczna budowla pięknie prezentuje się z zewnątrz, ale koniecznie zajrzyjcie również do środka! A gdzie kościół się znajduje? Jak do niego dojechać? Ile kosztuje zwiedzanie? Wszystkie odpowiedzi spisałam dla Ciebie poniżej. Zapraszam!

Spis treści:

Berlin: Kościół pamięci Cesarza Wilhelma - dojazd, bilety, zwiedzanie

Kościół pamięci Cesarza Wilhelma – lokalizacja i dojazd

Kościół pamięci Cesarza Wilhelma mieści się na skraju ulicy Kurfurstendamm. Jeśli lubicie tzw. “shopping” to Ku’damn – bo tak skraca się tę nazwę – jest dla Was. To główna ulica handlowa zachodniej części Berlina. Na ponad 3-kilometrowej alei i w okolicznych uliczkach znajduje się mnóstwo sklepów – są tu zarówno luksusowe marki jak Prada, Cartier czy Louis Vuitton, jak i sieciowe sklepy typu H&M, Zara czy Primark. Ulica zaczyna się w pobliżu Kościoła Pamięci i biegnie w stronę dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf.

A jak dojechać pod Kościół? Najlepiej metrem – jeżdżą tutaj aż trzy linie: U1, U2 i U9. Stacje, na których trzeba w tym wypadku wysiąść to Kurfürstendamm lub Berlin Zoologischer Garten Bahnhof (dworzec ZOO). Jeśli metrem Wam nie po drodze, to bez problemu dojedziecie tutaj też autobusem. Na pętle przy dworcu ZOO kursują m.in. linie 100, 109, 110, 200, 204 czy 245.

Krótka historia i architektura

Czas na kilka słów oo historii i architekturze tego miejsca. Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma to neoromańska, ewangelicka świątynia z końca XIX wieku. Tak naprawdę z tamtejszego kościoła pozostał tylko fragment, ponieważ większa część budowli została zniszczona podczas II Wojny Światowej. Po wojnie zastanawiano się czy ruinę całkowicie rozebrać, czy ją odbudować. Finalnie pozostawiono część głównego budynku, a obok wybudowano bardziej współczesną nawę kościelną i dzwonnicę.

Całość pięknie prezentuje się z zewnątrz, ale zdecydowanie warto zajrzeć także do środka. W pozostałościach dawnego kościoła zobaczycie przepiękną mozaikę na posadzce i suficie. Z kolei nowy budynek kościoła jest bardzo oryginalny i nie przypomina większości znanych nam świątyń. Panuje w nim tajemniczy, ale jednocześnie podniosły klimat. Wszystko za sprawą światła, które wpada do wnętrza przez 30 tys. malutkich szklanych szybek – ciężko to opisać, więc najlepiej spójrz na zdjęcie poniżej. 🙂

berlin kościół pamięci
Berlin: Kościół pamięci Cesarza Wilhelma - dojazd, bilety, zwiedzanie

Bilety i zwiedzanie kościoła

Obiekt można zwiedzać indywidualnie lub w grupie z przewodnikiem. Jeśli zwiedzasz indywidualnie, to wchodzisz za darmo o której chcesz. Jeśli interesuje Cię zwiedzanie z przewodnikiem, to trzeba stawić się o określonej godzinie. Wycieczki startują kilka razy dziennie – dokładne godziny i miejsce zbiórki podane są na stronie kościoła pod tym linkiem. Zwiedzanie w grupie również jest darmowe, ale zaleca się pozostawienie datku dla kościoła w kwocie co najmniej 5 euro.

Kościół pamięci Cesarza Wilhelma – godziny otwarcia

Kościół jest otwarty od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 18:00 (z wyjątkiem nabożeństw, modlitw i koncertów), a sala pamięci w ruinach wieży od poniedziałku do soboty od 10:00 do 18:00, a w niedzielę od 12:00 do 18:00.

Co zobaczyć w okolicy? Kilka podpowiedzi:

  • Park Tiergarten
  • Dom Handlowy KaDeWe
  • Ulica Kurfurstendamm
  • ZOO

PLAN ZWIEDZANIA BERLINA W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z MOJEGO PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W MIEŚCIE

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Co zjeść w Berlinie – 4 specjały na weekend

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – 8 propozycji

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

Ciekawostki o Berlinie – 8 najciekawszych faktów

Jeśli masz jakieś pytania o Berlin to czekam na Ciebie na Instagramie! Dołącz do ponad 30 tys. osób, obserwujących moje podróże – link znajdziesz tutaj 🙂

    error: Content is protected !!