ins

0
EUROPA NIEMCY

Pałac Charlottenburg w Berlinie – zwiedzanie, dojazd, ceny, bilety

4 kwietnia 2024
Pałac Charlottenburg w Berlinie - zwiedzanie, bilety, ceny, dojazd

Pałac Charlottenburg w Berlinie – zwiedzanie, bilety, ceny, dojazd

Pałac Charlottenburg w Berlinie to przepiękny, barokowy pałac z przełomu XVII i XVIII wieku. Berlin odwiedzam regularnie od kilku lat i osobiście uważam, że jest to jedna z najpiękniejszych budowli w mieście. Jeśli lubicie odwiedzać piękne ogrody, zwiedzać pałacowe wnętrza czy cieszyć oko ponadprzeciętną architekturą, to koniecznie wpiszcie Charlottenburg na swoją listę miejsc do odwiedzenia. Poniżej zebrałam dla Was wszystkie niezbędne informacje i odpowiedzi na takie pytania jak: jak wygląda zwiedzanie, jakie są ceny biletów, gdzie kupić bilety czy jak najlepiej dojechać do pałacu? Zapraszam do czytania!

Spis treści:

Pałac Charlottenburg w Berlinie - zwiedzanie, bilety, ceny, dojazd

Pałac Charlottenburg – krótka historia i architektura

Pałac prezentuje styl barokowy, a jego początki sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych budynków w Berlinie – mam na myśli zarówno budynek z zewnątrz, jak i wnętrze. Szczególnie warto się tutaj wybrać wiosną, latem i wczesną jesienią – wtedy pałacowy ogród (urządzony w stylu francuskim, a obecnie w stylu angielskim) prezentuje się najpiękniej. Są kwiaty i dużo zieleni!

Obiekt wybudowano jako letnią rezydencję cesarskiej dynastii Hohenzollernów. Pałac był prezentem elektora Brandenburgii – Fryderyka III Hohenzollerna – dla żony Zofii Charlotty. Stąd wzięła się także nazwa całego kompleksu – od imienia żony Fryderyka, która zmarła przedwcześnie w wieku 37 lat. Kompleks nie był jednak tak okazały od samego początku – dopiero gdy Fryderyk z elektrora stał się królem, zlecono jego znaczną rozbudowę. Prace trwały od 1701 do 1713 roku i obejmowały m.in. budowę dziedzińca otoczonego dwoma skrzydłami, na wzór francuskiego Wersalu. Druga rozbudowa miała miejsce w latach 1740–1746 – powstał wówczas Nowy Pałac. W dalszych dziesięcioleciach w kompleksie powstawały kolejne obiekty m.in. Mała Oranżeria, klasycystyczny Belweder czy mauzoleum królowej Luizy.

Charlottenburg służył pruskim królom aż do 1861 roku. Podczas II Wojny Światowej – jak wiele innych obiektów – ucierpiał również pałac i ogród. Odbudowa kompleksu trwała do 1966 roku, choć wiele komnat rekonstruowano jeszcze w tym wieku.

Lokalizacja i dojazd

Kompleks pałacowy Charlottenburg jest jedną z bardziej oddalonych od centrum atrakcji. Do Charlottenburg najłatwiej dojechać autobusem M45, który rusza z dworca Berlin Zoologischer Garten. Tam z kolei dostaniecie się łatwo metrem lub kolejką miejską z większości centralnych dzielnic Berlina. Przystanek, na którym trzeba wysiąść to Luisenplatz/Schloss Charlottenburg, znajdujący się przed pałacem. W okolice pałacu dojeżdżają także linie 109 i 309.

Zwiedzanie pałacu i ogrodów Charlottenburg

Zwiedzanie kompleksu odbywa się indywidualnie. Do ogrodów można wejść za darmo, jednak żeby wejść do pałacowych wnętrz potrzebny jest bilet wstępu. Do zwiedzania udostępnione są Stary i Nowy Pałac, Belweder, Pawilon Schinkla i Mauzoleum Królowej Luizy. Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością czasu, to zachęcam do odwiedzenia pałacowych wnętrz, bo robią imponujące wrażenie. Jeśli jednak nie chcesz wchodzić do środka, to i tak warto tutaj przyjechać żeby pospacerować ogrodem pałacowym i zrobić pamiątkowe zdjęcia z pałacem w tle. Na zwiedzanie warto przeznaczyć co najmniej 2 godziny.

Pałac Charlottenburg w Berlinie - zwiedzanie, bilety, ceny, dojazd
Berlin

Pałac Charlottenburg w Berlinie – bilety i ceny

Bilet wstępu do pałacu kosztuje 19 euro (ulgowy 14 euro) i obejmuje cały kompleks – zarówno Stary Pałac, jak i Nowe Skrzydło oraz Nowy Pawilon. W ofercie jest także bilet rodzinny za 25 euro – dla 2 dorosłych i dzieci. Są też bilety pojedyncze na poszczególne części kompleksu, ale ja zachęcam zwiedzić od razu całość, bo pojedyncze bilety się średnio opłacają – osobne wejście do Starego Pałacu i Nowego Skrzydła kosztuje po 12 euro, a do Nowego Pawilonu i Mauzoleum odpowiednio 4 euro i 3 euro. Więcej informacji o biletach znajdziecie na tej stronie. Bilety kupuje się na wybrany dzień i godzinę i tylko wtedy są one ważne, dlatego warto być na miejscu nawet trochę wcześniej, żeby się nie spóźnić.

Godziny otwarcia Charlottenburg

Ogrody otwierają się o godz. 8.00 i są otwarte do zmroku. Pałac z kolei otwiera się o 10.00 i jest czynny do 16.30 (od listopada do marca) lub do 17.30 (od kwietnia do października). Godziny otwarcia Nowego Pawilonu i Mauzoleum są inne – najlepiej przed wizytą sprawdzić aktualne godziny pod tym linkiem. Trzeba wejść w PDF na tej stronie i odszukać w tabelce obiekty Charlottenburg. Kompleks najlepiej zwiedzić z rana, póki nie ma tłumu. Najwięcej osób zwykle zjawia się tutaj między 13 a 15.

Ważne: Kompleks jest całkowicie zamknięty w poniedzialki.

PLAN ZWIEDZANIA BERLINA W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z MOJEGO PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W MIEŚCIE

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Co zjeść w Berlinie – 4 specjały na weekend

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – 8 propozycji

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

Ciekawostki o Berlinie – 8 najciekawszych faktów

Jeśli masz jakieś pytania o Berlin to czekam na Ciebie na Instagramie! Dołącz do ponad 30 tys. osób, obserwujących moje podróże – link znajdziesz tutaj 🙂

    error: Content is protected !!