ins

0
EUROPA NIEMCY

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

25 stycznia 2024
berlin metro komunikacja miejska w berlinie

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

Jak zwykle, jeśli chodzi o miasta, to polecam jak najwięcej zwiedzać na piechotę. W Berlinie nie będzie z tym problemu, bo sporo najważniejszych atrakcji i zabytków jest zlokalizowana w taki sposób, że można je połączyć w przyjemny spacer. Jeśli jednak będziecie chcieli odpocząć od chodzenia albo pojechać w bardziej oddalone miejsca, to nie będzie z tym kłopotu. Komunikacja miejska w Berlinie jest bardzo dobrze rozwinięta. Poniżej zebrałam dla Ciebie garść informacji i wskazówek na temat biletów, cen, berlińskiego metra i bezpieczeństwa. Zapraszam do czytania!

Komunikacja miejska w Berlinie – spis treści

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE! W ŚRODKU PLAN ZWIEDZANIA, RESTAURACJE, NOCLEGI, PARKINGI I WIELE WIĘCEJ!

berlin

Jak najlepiej poruszać się po Berlinie?

Berlin ma doskonale rozwiniętą komunikację miejską. W stolicy Niemiec kursuje 9 linii metra (U-Bahn), ponad 20 linii tramwajowych i jeszcze więcej linii autobusowych i pociągów miejskich (S-Bahn) oraz 6 linii promów. Sieć pojazdów i połączeń miejskich jest oznaczona nazwą firmy, czyli BVG.

W mieście obowiązują trzy strefy biletowe – AB, BC oraz ABC. Strefa AB obejmuje Berlin, BC obrzeża miasta, a ABC zarówno miasto, jak i obrzeża. Do zwiedzania samego Berlina wystarczy więc bilet na strefę AB. Najważniejsze pętle komunikacyjne w centrum to Potsdamer Platz i Alexanderplatz, ale także okolice Unter den Linden – jednej z głównych alei miasta.

Ile kosztuje komunikacja miejska w Berlinie?

Bilety komunikacji miejskiej Berlin

W Berlinie jest wiele rodzajów biletów, ale z turystycznego punktu widzenia najbardziej praktyczne są te, które wypisałam poniżej wraz z cenami.

  • Bilet jednorazowy – na strefę AB 3,2 euro (ulgowy 2 euro), na strefę BC 3,8 euro (ulgowy 2,5 euro), a na strefę ABC 4 euro (ulgowy 2,9 euro).
  • Bilet na 4 podróże jednorazowe – na strefę AB 10 euro (ulgowy 6,2 euro), na strefę BC 13,2 euro (ulgowy 9 euro), a na strefę ABC 14,4 euro (ulgowy 10 euro).
  • Bilet krótko przejazdowy (tylko w strefie AB) – 2,2 euro (ulgowy 1,7 euro).
  • Bilet na 24 godziny – na strefę AB 9,5 euro (ulgowy 6 euro), na strefę BC 9,9 euro (ulgowy 6,3 euro), a na strefę ABC 10,7 euro (ulgowy 6,5 euro).
  • Bilet na 24 godziny dla małej grupy (do 5 osób) – na strefę AB 29 euro, na strefę BC 30 euro, a na strefę ABC 31 euro (brak wersji ulgowych).

Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji o biletach, to znajdziesz je na oficjalnej stronie BVG w języku angielskim: LINK TUTAJ

Jak kupować bilety komunikacji miejskiej w Berlinie?

Bilety możecie kupić m.in. w automatach na stacjach metra, na dworcach i w niektórych sklepikach/kioskach oznaczonych logiem BVG. Automaty biletowe są też dostępne w autobusach, ale z tego co widziałam to nie we wszystkich. W automatach można płacić zarówno kartą, jak i gotówką. Najlepszym rozwiązaniem jest moim zdaniem zakup biletu w automacie – można na nich ustawić język polski, co bardzo ułatwia zakup. Wygodną opcją może okazać się zakup online przez oficjalną aplikację BVG, ale nie wiem czy warto na jeden raz pobierać aplikację na telefon.

berlin metro komunikacja miejska w berlinie

Czy bilety komunikacji miejskiej w Berlinie trzeba kasować?

Wszystkie bilety zakupione w automatach biletowych i kasach trzeba skasować przed podróżą. Zanim wsiądziesz do wagonu metra czy pociągu – skasuj bilet. Na peronach i przed wejściami do stacji metra stoją specjalne kasowniki. W przypadku tramwajów i autobusów, kasowniki są nie na przystankach a już w pojazdach. Jeśli masz bilet dzienny, to wystarczy skasować go raz – nie trzeba kasować za każdym razem.

Berlin metro – do której kursuje metro w Berlinie?

Metro w Berlinie kursuje codziennie mniej więcej od 4.30 do 00:30. Dodatkowo, w weekendy metro kursuje także nocą. Nie wszystkie linie, ale zdecydowana większość. Jeśli będziecie potrzebować transportu w tygodniu w nocy, to nie martwcie się. Jeżdżą wtedy nocne autobusy i bez problemu powinniście dotrzeć do celu.

Berlin metro mapa – komunikacja miejska w Berlinie

Poniżej poglądowa mapa metra i sieci tramwajowej w Berlinie.

komunikacja miejska w berlinie mapa metra

Metro w Berlinie – na co uważać w metrze?

Może nawet nie tylko w metrze, ale w ogóle w Berlinie. Jako turyści najbardziej jesteśmy narażeni na kradzieże. Szczególną ostrożność należy więc zachować w miejscach tłumnie odwiedzanych zarówno przez turystów, jak i mieszkańców (metro, dworce kolejowe). To w tych miejscach najczęściej czyhają kieszonkowcy. Będą to najpopularniejsze atrakcje i główne place miejskie (szczególnie Alexanderplatz) oraz metro i dworcje kolejowe (zwłaszcza stacja Bahnhof ZOO).

berlin metro komunikacja miejska w berlinie

Komunikacja miejska w Berlinie – podróż z dzieckiem

Dzieci do 5. roku życia pod opieką dorosłego podróżują bezpłatnie, a dzieci w wieku od 6 do 14 lat podróżują z biletem ulgowym. Jeśli jako osoba dorosła masz ważny bilet dobowy, to trójka dzieci (do 14. roku życia) może jeździć z Tobą za darmo.

Czy pies może jeżdzić komunikacją miejską w Berlinie?

Pieski i inne zwierzęta domowe mogą podróżować komunikacją miejską w Berlinie, ale zgodnie z regulaminem powinny być w specjalnym transporterze/torbie albo na smyczy. Poza smyczą powinny też mieć
kaganiec. Małe psy (nie większe od kota) mogą podróżować po w Berlinie bezpłatnie. Muszą jednak podróżować w zamkniętym pojemniku transportowym lub specjalnej torbie. Dla większych psów trzeba kupić
bilet w wersji ulgowej. Jeśli masz ważny bilet dobowy dla siebie lub dla małych grup, to jednego psa możesz zabierać ze sobą za darmo.

Komunikacja miejska w Berlinie – kontrole biletów

Z mojego doświadczenia wynika, że kontrole biletów w Berlinie są przeprowadzane. Może nie tak często jak np. w Budapeszcie, ale zdarzają się. Nie radzę więc ryzykować, bo kara za brak biletu wynosi aż 60 euro. Kontrolerzy powinni mieć wywieszone odpowiednie identyfikatory z logiem firmy BVG. Mandaty opłaca się kartą na miejscu.

POTRZEBUJESZ PLANU ZWIEDZANIA BERLINA? SPRAWDZONYCH MIEJSC NA OBIAD? MAPY ATRAKCJI?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – 8 propozycji

Co zjeść w Berlinie – 4 specjały na weekend

Ceny w Berlinie – ceny jedzenia, ceny noclegów, ile kosztuje obiad? Berlin ceny

    error: Content is protected !!