ins

0
EUROPA NIEMCY

Berlin samochodem – strefa ekologiczna, koszty, na co uważać? Wjazd samochodem do Berlina

29 stycznia 2024
Berlin samochodem wjazd do berlina strefa ekologiczna

Berlin samochodem – wjazd samochodem do Berlina – strefa ekologiczna – koszty – na co uważać?

Berlin samochodem – co warto wiedzieć? Zacznijmy od formalności – żeby wjechać do Niemiec trzeba mieć trzy ważne dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. Nie trzeba mieć tzw. Zielonej Karty, czyli dokumentu, który potwierdza posiadanie OC. Dodatkowo, jadąc do Berlina, może być potrzebna tzw. plakietka ekologiczna. Poniżej zebrałam dla Ciebie garść wskazówek i informacji jak wygląda wjazd samochodem do Berlina i o co chodzi z berlińską strefą ekologiczną. Zapraszam do czytania!

Berlin samochodem – spis treści

PIERWSZY RAZ DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE! W ŚRODKU PLAN ZWIEDZANIA, RESTAURACJE, CENY, PARKINGI I WIELE WIĘCEJ!

berlin

Wjazd samochodem do Berlina – na co uważać?

Po pierwsze na berlińską strefę ekologiczną – za wjazd do niej bez odpowiedniej naklejki na szybie grozi mandat w wysokości 100 euro. Po drugie, uważaj na przepisy drogowe dotyczące prędkości. Lokalni kierowcy bardzo przestrzegają przepisów na drodze, więc ewentualna nieprzepisowa jazda od razu rzuci się policji w oczy. To samo dotyczy “siedzenia na zderzaku”, którego Niemcy nie tolerują. Na drogach są też radary i – w odróżnieniu do Polski – nie są one poprzedzone znakami ostrzegawczymi. Po prostu jedziesz i nagle mijasz fotoradar. Poniżej przeczytasz więcej na oba tematy.

Wjazd samochodem do Berlina – berlińska strefa ekologiczna

W dużych niemieckich miastach, również w Berlinie, funkcjonują tzw. strefy ekologiczne. Obejmuje one zazwyczaj centra miast i są oznaczone znakami z napisem “Umweltzone”. Celem tych stref jest ograniczenie szkodliwego wpływu spalin samochodowych na środowisko. Aby wjechać do centralnych dzielnic Berlina wymagana jest zielona naklejka z numerem 4, która potwierdza odpowiednio niski poziom emisji. Niemal każde auto z rocznika wyższego niż 2006 spełnia wymogi dot. zielonej plakietki.

Plakietka ekologiczna – gdzie ją kupić? Berlin samochodem

Plakietki można kupić na polskich stacjach benzynowych i w sklepach online, a ich ceny zaczynają się od ok. 80 zł. Taniej nalepkę można kupić na stacjach w Niemczech. Dostępna jest także w urzędach komunikacji, w stacjach diagnostycznych oraz niektórych warsztatach. Naklejkę umieszcza się na przedniej szybie samochodu i jest ona ważna bezterminowo.

Jeśli wiesz, że Twoje auto nie spełnia norm to polecam po prostu poszukać noclegu poza strefą, zostawienie samochodu pod hotelem i skorzystanie z komunikacji miejskiej. Kara za wjazd do strefy bez naklejki wynosi 100 EUR.

Berlin samochodem - wjazd samochodem do Berlina - strefa ekologiczna - koszty - na co uważać?

Wjazd autem do Berlina – przepisy drogowe w Niemczech

Ustawowe limity prędkości w Niemczech są podobne do tych w Polsce. W terenie zabudowanym można jechać do 50 km/h, poza terenem zabudowanym do 100 km/h, a na drogach ekspresowych i autostradach do 130 km/h. Jest jednak jedna różnica – na niektórych autostradach 6-pasmowych w Niemczech nie ma żadnego limitu prędkości. Taka sytuacja jest sygnalizowana białym okrągłym znakiem z 4 cienkimi liniami, biegnącymi na skos przez tarczę. Nie są to częste sytuacje, ale zdarzają się na najlepszych, niemieckich drogach.

Jak wspomniałam, w Niemczech radzę bezwzględnie stosować się do przepisów na znakach. Jeśli chodzi o wysokość mandatów, to przy niedużych przekroczeniach są one podobne jak w Polsce, ale przy większych różnica robi się już spora. Przykładowo, kara za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym o 35 km/h w Polsce wynosi 800 zł, a w Niemczech 440 euro (prawie 2 tys. zł).

Na wyposażeniu samochodu, zgodnie z niemieckimi przepisami, trzeba mieć ze sobą apteczkę, kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy. W Polsce wystarczy trójkąt i gaśnica.

Berlin samochodem koszty – ceny paliw w Niemczech

Ceny paliwa w Niemczech są generalnie wyższe niż w Polsce o około 15-20 proc. W momencie pisania tego artykułu średnia cena benzyny i oleju napędowego na stacjach w Niemczech wynosi ok. 1,73 euro, czyli ok. 7,5 zł. W tym samym czasie w Polsce jest to ok. 6,3 zł. Jak pewnie wiesz, ceny paliw potrafią się mocno zmieniać w ciągu w roku. Aktualne średnie ceny paliw w Europie polecam sprawdzać na stronie e-petrol.

Berlin samochodem koszty – opłaty autostradowe

Poza paliwem do kosztów podróży zwykle trzeba doliczyć m.in. opłaty drogowe. I tutaj mam dobrą wiadomość, bo wszystkie drogi i autostrady w Niemczech są bezpłatne dla samochodów osobowych. Przygotuj się więc jedynie na opłaty na polskich autostradach.

POTRZEBUJESZ PLANU ZWIEDZANIA BERLINA? SPRAWDZONYCH MIEJSC NA OBIAD? MAPY ATRAKCJI?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

berlin

ZOBACZ TEŻ:

PARKOWANIE W BERLINIE – GDZIE PARKOWAĆ I CZY MOŻNA ZA DARMO?

BERLIN – NIETYPOWE ATRAKCJE I NIEOCZYWISTE MIEJSCA

CO ZJEŚĆ W BERLINIE?

    error: Content is protected !!