ins

0
BAŁTYK POLSKA PROPOZYCJE TRAS

Wakacje w Polsce – gotowa trasa na 2 tygodnie

21 marca 2021
Trójmiasto

Pandemia skierowała uwagę polskich turystów na lokalne atrakcje i sprawiła, że wiele osób w 2020 roku zdecydowało się spędzić urlop w kraju zamiast mierzyć się z ograniczeniami za granicą. Jedną z takich osób byłam ja – wybrałam się w dwutygodniową wycieczkę objazdową po północnej części Polski. W sumie zatrzymałam się na nocleg w 5 miejscach, zobaczyłam 3 parki narodowe, dużo spacerowałam, jeździłam na rowerze, grillowałam, plażowałam, odwiedziłam kilka muzeów, pływałam statkiem, łódką i kajakiem. Spędziłam czas zarówno w lesie bez zasięgu, jak i w dużym mieście. Wyjazd był bardzo różnorodny, przez co miałam wrażenie, że jestem w podróży miesiąc 🙂 Jeśli nie macie pomysłu na wakacje w Polsce to może zainspiruje Was moja trasa, którą szczegółowo opisałam poniżej.

Oto przebieg mojej trasy – ruszałam z Warszawy, ale wycieczkę można z powodzeniem zrealizować z każdego zakątka Polski.

Wycieczka składała się łącznie z 14 noclegów, w tym 2 na Podlasiu (punkt „A” na mapce), 3 na Suwalszczyźnie (punkt „B”), 3 na Mazurach (punkt „C”), 3 w Trójmieście (punkt „D”) i 3 w okolicy Słowińskiego Parku Narodowego (punkt „E”). Plan można zrealizować w całości, do czego bardzo zachęcam, ale też wybrać jego fragmenty i zrealizować w krótszym czasie. Moje propozycje na krótszy wyjazd znajdziecie w podsumowaniu na dole.

wakacje w polsce

Zaczynamy od Podlasia

DZIEŃ 1

Przejazd w okolice Biebrzańskiego Parku Narodowego – noclegu najlepiej szukać w mieście Goniądz lub jego okolicach. Jeśli dotrzecie popołudniu to już pierwszego dnia polecam wybrać się na jedną ze ścieżek krajobrazowych parku, najlepiej tę Wokół Fortu IV przy Carskiej Drodze.

DZIEŃ 2

To czas na piesze wędrówki po Biebrzańskim Parku Narodowym. Moje ulubione ścieżki to Długa Luka, Barwik (tu udało mi się spotkać łosia – szczegóły TUTAJ) oraz Wokół Fortu IV, o której już wspominałam. Więcej informacji na temat parku narodowego i jego ścieżek znajdziecie TUTAJ.

DZIEŃ 3

Połowę trzeciego dnia możemy spędzić jeszcze nad Biebrzą – wybrać się na spływ kajakowy czy wycieczkę rowerową. Polecam także spróbować lokalnych przysmaków w Gospodzie Dworak w Mońkach. W drugiej części dnia proponuję przemieścić się na Suwalszczyznę do Wigierskiego Parku Narodowego, najlepiej na wieś Stary Folwark. Przejazd powinien zająć około 1,5 godziny.

wakacje w polsce

Wakacje w Polsce – Suwalszczyzna

DZIEŃ 4

Na Suwalszczyźnie proponuję spędzić 3 noce, czyli 2 pełne dni. Co robić w Wigierskim Parku Narodowym dowiecie się z TEGO POSTU. Bardzo polecam wybrać się w całodniową wycieczkę rowerową szlakiem „Wokół Wigier”. Trasa rozpoczyna się w Starym Folwarku, gdzie można wypożyczyć rowery. Szlak ma około 46 km, a jego przejechanie – wraz z postojami w punktach widokowych i obiadem – może zająć 6-7 godzin. Dokładny opis tego szlaku rowerowego i wskazówkę gdzie zjeść po drodzę znajdziecie TUTAJ.

DZIEŃ 5

Dziś czas na relaks – opalanie nad jeziorem Wigry, pływanie łódką lub kajakiem, smakowanie lokalnych potraw.

Możliwości pływania bez patentu

Wakacje w Polsce – Mazury

DZIEŃ 6

Dziś przenosimy się do Mikołajek. Przejazd powinien zająć około 2 godzin. Po zameldowaniu i zorganizowaniu się na nowym noclegu polecam wybrać się na spacer i rejs statkiem po największym polskim jeziorze – Śniardwy.

DZIEŃ 7

Siódmy dzień to czas na wycieczkę objazdową po najciekawszych miejscach Mazur. Proponuję odwiedzić Giżycko, Bazylikę w Świętej Lipce, a także dawną kwaterę Hitlera – Wilczy Szaniec.

DZIEŃ 8

Kolejny dzień to Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie i spływ kajakowy przepiekną rzeką Krutynią. Więcej informacji o wszystkich proponowanych przeze mnie atrakcjach i ich cenach znajdziecie TUTAJ.

wakacje w polsce

Miejski przerywnik, czyli Trójmiasto

DZIEŃ 9

Dziś przenosimy się do Trójmiasta. Trasę możemy pokonać bez zwiedzania po drodze, co powinno zająć około 3 godzin, lub zatrzymać się w jednym lub kilku miejscach. Pomiędzy Mikołajkami a Trójmiastem możemy zobaczyć m.in. Olsztyn, Kanał Elbląski i – zjeżdzając nieco z trasy – Zamek w Malborku. Wieczorem proponuję wybrać się na spacer po okolicy, zobaczyć zachód słońca na plaży i zjeść nadmorską kolację. Można też rozpocząć już odkrywanie najpiękniejszych miejsc w Trójmieście, których listę znajdziecie TUTAJ.

DZIEŃ 10

Zwiedzanie Gdańska – Główne Miasto to punkt obowiązkowy. Jeśli wystarczy czasu, to polecam odwiedzić także Park Oliwski i Muzeum II Wojny Światowej.

DZIEŃ 11

Dziś proponuję zobaczyć najpiękniejsze zakątki Gdyni. Obowiązkowy punkt to Skwer Kościuszki wraz z Molo Południowym. Ja jednak najbardziej polecam dzielnicę Orłowo z cudownymi klifami i molo.

DZIEŃ 12

Pierwsza część dnia to słodkie lenistwo na plaży lub dalsze eksplorowanie Trójmiasta. Następnie proponuje przejazd w okolice Słowińskiego Parku Narodowego, co powinno zająć mniej niż 2 godziny. Największym miastem w bezpośrednim sąsiedztwie jest Łeba, ale znajdą się też spokojniejsze okolice jak Kluki czy Smołdzino.

Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy

Wakacje w Polsce – Słowiński Park Narodowy

Dzień 13

Trzynasty dzień wycieczki to czas wspaniałych krajobrazów w Słowińskim Parku Narodowym. Jak dostać się na słynne ruchome wydmy dowiedzie się z TEGO POSTU. Wieczorem polecam wybrać się na plaże na zachód słońca – w tamtym rejonie zachody są obłędnie piękne!

Dzień 14

Czternasty dzień to pożegnanie z morzem, ostatni kęs rybki i powrót do domu 🙂

Jak wspominałam, zachęcam do zrealizowania trasy w całości, ale jeśli macie do wykorzystania tylko tydzień to proponuję połączyć Trójmiasto ze Słowińskim PN lub Suwalszczyznę z Mazurami. Możecie też śmiało odpuścić któryś z etapów (jeśli już byliście lub nie interesuje Was dany region) i spędzić więcej czasu w pozostałych lokalizacjach. W razie pytań, czekam na Was na Facebooku i Instagramie. Życzę udanej wycieczki!

    error: Content is protected !!