ins

0
EUROPA PRZEWODNIKI WŁOCHY

Rzym atrakcje – co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu

18 maja 2022
atrakcje rzymu

Rzym atrakcje – co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu

Rzym atrakcje – jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w 3 dni w Rzymie, to ten post na pewno Ci się przyda! Zebrałam w nim najważniejsze zabytki Rzymu, atrakcje oraz miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić! Relację z Rzymu z mnóstwem porad i przydatnych informacji znajdziesz na moim Instagramie (link TUTAJ). Ale do rzeczy… poniżej gotowa lista miejsc do odwiedzenia 🙂

PIERWSZA WYCIECZKA DO RZYMU? POTRZEBUJESZ PLANU ZWIEDZANIA?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA Z PLANEM ZWIEDZANIA I MAPĄ NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W RZYMIE!

rzym

1. Fontanna di Trevi – najważniejsze zabytki Rzymu

Nie ma chyba osoby, która wyjechałaby z Rzymu nie zobaczywszy słynnej barokowej fontanny di Trevi. To najbardziej znana fontanna we Włoszech i zdecydowanie najpiękniejsza fontanna jaką do tej pory widziałam. Fontanna di Trevi wymieniana jest wśród najpiękniejszych fontann świata w wielu rankingach podróżniczych i nie ma się czemu dziwić. Budowla – bo ze względu na duże rozmiary śmiało można tak powiedzieć – robi ogromne wrażenie. di Trevi zbudowano z marmuru w XVIII wieku w miejscu wcześniejszej fontany z XV wieku. Całość ma aż 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. Ten sam akwedunt zasila fontannę przy Schodach Hiszpańskich. 

Przy fontannie całymi dniami gromadzą się tłumy turystów, więc – jeśli planujesz sesję zdjęciową – najlepiej wybrać się pod nią o świcie. Turyści wrzucają do fontanny monety, by zapewnić sobie powrót do Rzymu. Te są z kolei później wyławiane przez władze miasta i przeznaczane na utrzymanie zabytków i potrzeby biedniejszej społeczności.

Rzym atrakcje - co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu

2. Co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Odwiedź Koloseum!

Koloseum to jedno z najważniejszych zabytków w Rzymie i obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. Amfiteatr został zbudowany przez dwóch rzymskich cesarzy w I wieku naszej ery. To niesamowite, że aż tak duża część budowli ostała się do dziś! Koloseum ma cztery kondygnacje i prawie 50 metrów wysokości. Budowla robi ogromne wrażenie! Za 16 euro można zwiedzić Koloseum w środku, ale moim zdaniem zdecydowanie lepiej prezentuje się z zewnątrz. Z racji wielkiej popularności, najlepiej odwiedzić to miejsce poza weekendem albo wieczorem – jest zauważalnie mniej ludzi.

Rzym atrakcje - co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu

3. Schody Hiszpańskie – najważniejsze zabytki Rzymu

Słynne Schody Hiszpańskie to jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Mają aż 138 stopni, a ich początek sięga XVIII wieku. To świetne miejsce na podziwianie zachodu słońca, ale jeśli chcecie zobaczyć je bez tłumów ludzi to polecam przyjść tu po zmroku. W dzień ciężko niekiedy po nich przejść 🙂 Poniżej film z zachodu słońca na Schodach Hiszpańskich.

Schody Hiszpańskie z góry

4. Panteon

Panteon to kolejny starożytny zabytek, którego nie można ominąć. Nazwa z greckiego oznacza „miejsce poświęcone wszystkim bogom”. Świątynie zbudowano w 125 roku na miejscu wcześniejszej z 27 r. pn. e. – ta pierwsza została zniszczona w pożarze. Obiekt kiedyś był poświęcony bóstwom planetarnym oraz ówcześnie panującemu cesarzowi, a od VII wieku jest użytkowany jako katolicki kościół pw. Santa Maria ad Martyes. To jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów Starożytnego Rzymu. Polecam chwilę postać w kolejce i wejść do środka – wstęp jest darmowy 🙂

Rzym atrakcje - co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu
atrakcje rzymu

5. Rzymskie place – Venezia, Navona i del Popolo

Venezia, del Popolo i Navona – te trzy rzymskie place polecam Wam odwiedzić w pierwszej kolejności. To największe i najważniejsze miejskie place w stolicy Włoch. Głównym punktem na Placu Venezia jest pomnik Wiktora Emanuela II, nazywany też ołtarzem ojczyzny. Nie ma szans go nie zauważyć, bo jest ogromny – ma aż 81 m wysokości. Obiekt został zbudowany w latach 1885-1935 i naprawdę wygląda imponująco. Na szczycie pomnika znajduje się płatny taras widokowy.

Navona pełna jest z kolei klimatycznych, kolorowych restauracji z przytulnymi ogródkami gastronomicznymi – jest tu szczególnie pięknie wieczorem! Na placu Navona warto zwrócić uwagę na Fontannę Czterech Rzek i Kościół Sant Agnese in Agone.

Piazza del Popolo z kolei zachwyci Was swoją wielkością i pobliskim wzgórzem Pincio (o nim za chwilę). Uwagę zwracają też dwa identyczne kościoły, zwane bliźniaczymi. To Santa Maria dei Mircoli i Santa Maria in Montesanto. Zostały wybudowane w XVII wieku jako cześć projektu ulicy Via del Corso – jednej z głównych ulic historycznego centrum Rzymu. Czuć tu typowy wielkomiejski gwar!

Rzym atrakcje - co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu
Piazza del Popolo
Navona
Rzym atrakcje - co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu
Piazza Venezia

Rzym atrakcje – co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu

6. Ogrody Borghese – atrakcje Rzymu

Ogrody Borghese to usytuowany na wzgórzu Pincio piękny park miejski. Co ważne, można tu wejść za darmo. To świetne miejsce na spacer czy piknik – widziałam wiele osób na kocykach. Park powstał na początku XVII wieku dla kardynała Scypiona Borghese, kuzyna papieża Pawła V. Teraz park jest własnością miasta i wielu Rzymian spędza tutaj czas. W parku znajdziecie wiele rzeźb, fontann i pięknych budowli z dawnych czasów, ale przede wszystkim zielono.

Jednym z dwóch najpiękniejszych miejsc w parku jest Tempio di Esculapio, czyli Świątynia Asklepiosa. Świątynię zbudowano w 1786 roku w celu upamiętnienia zniszczonej świątynii Asklepiosa i znajduje się na środku małej wysepki na jeziorku. Można tu też wypożyczyć łódeczki. Drugim najpiękniejszym miejscem w Ogrodach Borghese jest punkt widokowy na Plac del Popolo i cały Rzym. Jeśli chcielibyście przyjść tu na piknik to najlepszym miejscem będzie Piazza di Siena – jest tu mnóstwo zielonej przestrzeni i nawet o tej porze roku wiele osób sobie tutaj leżakuje 

Informacje o najlepszych punktach widokowych w Rzymie znajdziesz w osobnym poście – TUTAJ 🙂

Rzym atrakcje - co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu

7. Co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Pospaceruj po dzielnicy Zatybrze!

Jaką dzielnice Rzymu warto odwiedzić poza historycznym centrum? Oczywiście Zatybrze! To najstarsza część Rzymu, co widać na każdym kroku, ale nie można odmówić temu miejscu uroku. To właśnie te stare, obdrapane mury, dziurawe drogi i wyrwy w chodnikach tworzą tutejszy wyjątkowy klimat. Kiedyś na Zatybrzu mieszkali najubożsi, a dziś jest to miejsce pełne młodych ludzi i artystów. To super kierunek na wieczór – znajdziecie tu wiele tradycyjnych włoskich trattorii, pubów z lokalnym piwkiem i klimatycznych ogródków gastronomicznych. Przez wielu Zatybrze uznawane jest za najciekawszą dzielnicę Rzymu i ciężko się z tym kłócić.

Rzym atrakcje - co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu

8. Forum Romanum – najważniejsze zabytki Rzymu

Forum Romanum to najstarszy plac miejski w Rzymie. Polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu i dawne miejsce najważniejszych uroczystości publicznych. Ruiny można zwiedzać wewnątrz za 12 euro, ale jeśli się nie zdecydujecie to najlepszy, darmowy punkt widokowy na nie jest na wzgórzu Kapitol. Wystarczy zejść na lewo od budynku muzeum Kapitolińskiego i waszym oczom ukaże się mini taras widokowy z cudownym widokiem na starożytne ruiny.

Rzym atrakcje - co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu

9. Co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Odwiedź Watykan!

Watykan to według mnie obowiązkowy punkt wycieczki do Rzymu. Miejsce jest absolutnie przepiękne, podniosłe, z potężnym ładunkiem historycznym. Na Watykan warto przeznaczyć większą część dnia, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się też odwiedzić płatne atrakcje. Łatwo dojedziecie tu rzymską komunikacją miejską – obowiązują dokładnie te same bilety co w Rzymie, mimo że to już odrębne państwo 🙂 Ja polecam dojechać tu metrem. Trzeba wsiąść w linię A, jadącą w kierunku Battistini i wysiąść na przystanku Ottaviano – stąd już tylko kilka minut piechotą do głównego watykańskiego placu.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, co dokładnie zobaczyć w Watykanie i ile to kosztuje, to zapraszam tutaj: CO ZOBACZYĆ W WATYKANIE? INFO PRAKTYCZNE

Rzym atrakcje - co zobaczyć w 3 dni w Rzymie? Najważniejsze zabytki Rzymu

Atrakcje Rzymu – podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz już wiesz które atrakcje Rzymu odwiedzić podczas swojej wycieczki. Moje TOP5 z wymienionych „must see” to fontanna di Trevi, Koloseum, Watykan, Zatybrze i Ogrody Borghese. Nie zapomnij też o cudownych rzymskich placach miejskich – Navona, Venezia i del Popolo. Życzę Ci udanej wycieczki, a jeśli masz do mnie jakieś pytania to zapraszam na Instagram 🙂

PLAN ZWIEDZANIA RZYMU I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W RZYMIE!

rzym

ZOBACZ TEŻ:

GDZIE W RZYMIE MOŻNA DOBRZE ZJEŚĆ? GASTROPRZEWODNIK

KOMUNIKACJA MIEJSKA W RZYMIE – INFO PRAKTYCZNE

CENY JEDZENIA W RZYMIE – SKLEPY I RESTAURACJE

    error: Content is protected !!