ins

0
EUROPA WŁOCHY

Co zobaczyć w Watykanie? Atrakcje i info praktyczne

11 kwietnia 2022
co zobaczyć w watykanie

Watykan to według mnie obowiązkowy punkt wycieczki do Rzymu. Miejsce jest absolutnie przepiękne, podniosłe, z potężnym ładunkiem historycznym. Na Watykan warto przeznaczyć większą część dnia, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się też odwiedzić płatne atrakcje. Łatwo dojedziecie tu rzymską komunikacją miejską – obowiązują dokładnie te same bilety co w Rzymie, mimo że to już odrębne państwo 🙂 Ja polecam dojechać tu metrem. Trzeba wsiąść w linię A, jadącą w kierunku Battistini i wysiąść na przystanku Ottaviano – stąd już tylko kilka minut piechotą do głównego watykańskiego placu. A co zobaczyć w Watykanie? Oto gotowa lista! Polecam też zajrzeć do zapisanej relacji „Rzym” na moim Instagramie (link TUTAJ) – jest tam masa wskazówek i polecajek dot. Wiecznego Miasta i Watykanu.

PLANUJESZ WYCIECZKĘ DO RZYMU?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA Z PLANEM ZWIEDZANIA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W MIEŚCIE!

rzym

Plac Św. Piotra 

Od tego miejsca rozpoczyna się niemal każde zwiedzanie Watykanu. To główny plac tego najmniejszego na świecie państwa i właśnie przy nim stoi imponująca Bazylika Św. Piotra. Także tutaj co niedzielę i środę zbierają się tłumy na papieską audiencję i tutaj wierni wypatrują „białego dymu”, oznaczającego wybór nowego papieża. Plac został zaprojektowany w XVII wieku przez wybitnego włoskiego artystę Giovanniego Berniniego. Otoczony jest przepiękną kolumnadą ze 140 posągami świętych na szczycie. Na placu znajdują się także dwie identyczne fontanny, a jego centralne miejsce zajmuje obelisk, czyli taki wysoki pomnik w formie słupa. Nie jest to jednak byle jaki obelisk, bo jego początki sięgają aż XIII wieku przed naszą erą! Rzymianie przywieźli ten pomnik w I wieku naszej ery aż z Egiptu – początkowo ozdabiał cyrk Nerona, a finalnie znalazł się na Placu Św. Piotra. Cały plac robi naprawdę ogromne wrażenie!

co zobaczyć w watykanie

Bazylika Św. Piotra

Wiecie, że Bazylika w Watykanie to drugi największy kościół na całym świecie? Naprawdę jest ogromny – ma aż 23 tys. metrów kwadratowych, 211 metrów długości i 113 metrów wysokości, a w środku znajdują  się aż 23 ołtarze. Bazylika stoi w miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. Świątynia jest też nekropolią innych papieży – spoczywa tu m.in. Jan Paweł II. Bazylika Św. Piotra została zbudowana w latach 1506–1626 i łączy styl barokowy oraz renesansowy. Wnętrze jest bardzo bogato wykończone i naprawdę robi ogromne wrażenie, jeszcze większe niż z zewnątrz. Wstęp do bazylki jest darmowy, więc zdecydowanie polecam tu wejść. Nie zniechęcajcie się dużymi kolejkami, bo bardzo szybko „idą” i warto tę chwilę poczekać. 

co zobaczyć w watykanie

Taras widokowy w Bazylice

Na kopule Bazyliki Św. Piotra znajduje się przepiękny taras widokowy – wstęp na górę kosztuje 8 lub 10 euro w zależności od tego czy całą trasę pokonamy na nogach czy część przejedziemy windą. W opcji bez windy trzeba łącznie pokonać ok. 550 schodów, a w opcji z windą już „tylko” 320 😉 Schody na sam szczyt są miejscami mega wąskie i bardzo kręte, więc klaustrofobicy mogą przeżyć tu ciężkie chwile. Po drodze na taras widokowy można zobaczyć z bliska kopułę bazyliki i przepiękne dzieła sztuki, które wykonał na niej sam Michał Anioł. A widok na szczycie? Moim zdaniem najpiękniejszy w całym Rzymie!

co zobaczyć w watykanie

Muzea Watykańskie 

Muzea Watykańskie to jedno z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie! Zbiory te powstały z dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Początki kolekcji sięgają czasów Sykstusa IV i Juliusza II, a później sukcesywnie były powiększane podczas pontyfikatów kolejnych papieży. Muzea zostały otwarte w XVIII wieku, a obecnie znajduje się tu około 70 tys. eksponatów.

Pomimo miejsca w jakim się znajdują Muzea Watykańskie nie mają wiele wspólnego z religią. Znajdziecie tu m.in. rzeźby z czasów starożytnych i liczące setki lat obrazy największych i najwybitniejszych artystów w dziejach sztuki. Są tu malunki m.in. Leonarda da Vinci, Rafaela Santi, Salvadora Dali czy Caravaggiego. Jest też obraz polskiego malarza Jana Matejki. Do tego wszystkiego przepiękne freski i wspaniałe, malowane sufity niemal w każdej sali! Pod koniec zwiedzania już mnie głowa bolała od ciągłego patrzenia w górę, ale inaczej się tu nie da spacerować. 🙂 Największe wrażenie zrobił na mnie sufit w Sali Map, choć tak naprawdę każda sala jest wyjątkowa. W muzeum znajdują się także pięknie rzeźbione prawie 100-letnie spiralne schody – wychodzi się nimi z muzeum. Po zwiedzaniu można odpocząć lub coś zjeść w ogrodzie.

Bilet wstępu do Muzeów Watykańskich kosztuje 17 euro, a jeśli chcemy mieć zarezerwowany konkretny termin i wejść bez kolejki to można to zrobić online z dopłatą 4 euro. Nawet w lutym w środku tygodnia, zdecydowana większość biletów na drugi dzień była już zarezerwowana, wiec warto o tym pomyśleć. Muzea zwiedza się samodzielnie we własnym tempie. Można wypożyczyć audioprzewodnik za 8 euro, ale nie jest on niestety dostępny w języku polskim. Poza tym każdy eksponat i obraz jest dokładnie opisany, więc moim zdaniem nie opłaca się go wypożyczać. Trasa zwiedzania jest tak poprowadzona żeby nie ominąć żadnej wystawy czy kolekcji. Całość zajęła mi ok. 3 godzin. Na samym końcu czeka wisienka na torcie, czyli…

co zobaczyć w watykanie
co zobaczyć w watykanie

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska z ręcznie malowanymi przez Michała Anioła freskami to arcydzieło w czystej postaci. Wiele osób przybywa do Muzeów Watykańskich tylko po to, by zobaczyć tę kaplicę – nie ma do niej osobnych biletów. W Kaplicy Sykstyńskiej nie można robić zdjęć, więc poniżej wklejam tylko jedno z oficjalnej strony Muzeów. Nie oddaje ono jednak nawet w połowie kunsztu artystycznego, z jakim człowiek się tam spotyka. Freski są przepiękne i robią ogromne wrażenie na żywo. Co ciekawe, były to jedne z pierwszych w życiu fresków Michała Anioła, także z talentem się chyba po prostu urodził! Wewnątrz panuje niezwykle dostojna i podniosła atmosfera – zdecydowanie warto zobaczyć to miejsce na własne oczy.

Co zobaczyć w Watykanie? Podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz już wiesz co zobaczyć w Watykanie, bo to moim zdaniem obowiązkowe miejsce do odwiedzenia podczas wycieczki do Rzymu. Naprawdę czuć, że jest się w bardzo ważnym, podniosłym miejscu. Poza tym to prawdziwa uczta dla oka! Zarówno Bazylika Św. Piotra, jak i Muzea Watykańskie z Kaplicą Sykstyńską zapierają dech! Jeśli wybierasz się do Rzymu to polecam zajrzeć do zapisanej relacji „Rzym” na moim Instagramie (link TUTAJ) – jest tam masa wskazówek i polecajek dot. Wiecznego Miasta i Watykanu. Udanej wycieczki! 🙂

PLAN ZWIEDZANIA RZYMU I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W RZYMIE!

rzym

ZOBACZ TEŻ:

4 NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE W RZYMIE

KOMUNIKACJA MIEJSKA W RZYMIE – INFO PRAKTYCZNE

ILE KOSZTUJE JEDZENIE W RZYMIE? PRZYKŁADY ZE SKLEPÓW I RESTAURACJI

    error: Content is protected !!