ins

0
EUROPA WŁOCHY

Fontanna di Trevi w Rzymie – ciekawostki, opis, historia i czy są bilety?

12 czerwca 2024
Fontanna di Trevi w Rzymie - ciekawostki, opis, historia i czy są bilety?

Fontanna di Trevi w Rzymie – ciekawostki, opis, historia i czy są bilety?

Fontanna di Trevi w Rzymie (Rzym fontanna di Trevi) to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych fontann na świecie i punkt obowiązkowy do zobaczenia. Słynna fontanna przyciąga co roku ponad 10 milionów osób z całego świata i nie ma się temu co dziwić. Zarówno jej historia, jak i architektura prezentują się imponująco! Poniżej zebrałam dla Was ciekawostki o słynnej fontannie w Rzymie oraz najważniejsze informacje takie jak opis fontanny czy historia. Odpowiem też na pytanie czy do zobaczenia fontanny potrzebne są bilety. Zapraszam do czytania!

Spis treści:

PIERWSZA WYCIECZKA DO RZYMU? NIE WIESZ JAK UŁOŻYĆ PLAN ZWIEDZANIA I GDZIE SMACZNIE ZJEŚĆ?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE

RZYM

Gdzie jest słynna fontanna di Trevi? Adres i dojazd

Fontannę di Trevi znajdziecie w historycznym centrum Rzymu, niedaleko Panteonu i Pałacu Kwirynalskiego. Dokładny adres to Piazza di Trevi, 00187 Roma – klikając przeniesiecie się do lokalizacji na mapie Google. Spacer z okolic Koloseum czy dworca Roma Termini zajmuje około 20 minut, nieco dłużej idzie się z Zatybrza czy Watykanu, bo około 30 minut. W okolice fontanny można też podjechać komunikacją miejską. Najbliższa stacja metra to Barberini i kursuje przez nią linia metra A. Pod fontannę możecie dojechać też autobusami miejskimi – na pobliskie przystanki Tritone/Fontana Di Trevi, L.Go Chigi, S. Claudio, Traforo/Tritone czy Corso kursuje kilkanaście linii autobusowych. Dokładną trasę i wkskazówki przejazdu z wybrnego miejsca w Rzymie najlepiej pokazuje mapa Google. Na mapie wyświetli się m.in. przystanek początkowy, przystanek końcowy i czas przejazdu.

Fontanna di Trevi w Rzymie - ciekawostki, opis, historia i czy są bilety?

Słynna fontanna di Trevi w Rzymie – opis, historia, symbolika

Fontanna di Trevi to prawdziwa rzymska perła! Budowla autorstwa Nicoli Salvi wymieniana jest wśród najpiękniejszych fontann świata w wielu rankingach podróżniczych. I nie ma się czemu dziwić, bo naprawdę robi „piorunujące” wrażenie. Fontannę wykonano z marmuru w stylu barokowym, charakteryzującym się rozmachem i ogromem zdobień. Jej początki sięgają aż XVIII wieku, choć akwedukt zasilający fontannę w wodę jest znacznie starszy – ma ponad 2 tysiące lat i „pamięta” jeszcze czasy przed naszą erą. Fasada fontanny ma aż 20 m szerokości i 26 m wysokości.

Przechodząc do szczegółów, główną postacią słynnej fontanny jest Okeanos, tytan i personifikacja wszechświata wodnego. Stoi on w niszy w centrum fontanny, na rydwanie w kształcie muszli ciągnionym przez dwa konie morskie – hipokampy. Jeden koń jest niespokojny, a drugi spokojny, co symbolizuje zmienne nastroje wody. Dodatkowo, Okeanos jest otoczony przez dwie postacie trytonów, które również prowadzą hipokampy. Co jeszcze prezentuje słynna fontanna w Rzymie?

Po obu stronach Okeanosa znajdują się dwie nisze z rzeźbami personifikującymi zdrowie i obfitość. Z lewej strony znajduje się figura „Abundance” (Obfitość), trzymająca róg obfitości, z którego wypływa woda, symbolizując bogactwo i dobrobyt. Po prawej stronie z kolei jest figura „Salubrity” (Zdrowie), trzymająca kielich, z którego pije wąż, symbol zdrowia i uzdrowienia.

Fontanna di Trevi jest bogato zdobiona licznymi barokowymi ornamentami i elementami roślinnymi, które dodają jej atrakcyjności i dynamizmu. Na uwagę zasługują również detale architektoniczne, takie jak kolumny korynckie, pilastry oraz festony z owocami i liśćmi akantu.

Fontanna di Trevi w Rzymie – czy są potrzebne bilety?

Fontannę można podziwiać całkowicie za darmo. Wejście na plac przed fontanną nie jest biletowane i można spędzić tam tyle czasu, ile dusza zapragnie.

Słynna fontanna w Rzymie – ciekawostki

Aby jeszcze bardiej wprowadzić Cię w rzymski klimat, zebrałam poniżej kilka najciekawszych faktów o słynnej Fontannie di Trevi:

  • Chociaż wielu myśli, że główną postacią fontanny jest Neptun, a w rzeczywistości jest to grecki Okeanos, symbolizujący wszechświat wodny. Stoi on na rydwanie w kształcie muszli ciągnionym przez dwa hipokampy, co symbolizuje potęgę i zmienność wód.
  • Fontanna jest zasilana przez jeden z najstarszych rzymskich akweduktów, Aqua Virgo, który został ukończony w 19 roku p.n.e. Przez ponad 2000 lat akwedukt dostarczał wodę do Rzymu i nadal działa, co czyni go jednym z najdłużej działających systemów wodociągowych na świecie.
  • Fontanna di Trevi stała się sławna na całym świecie dzięki swojej obecności w filmach. Najbardziej znanym jest „La Dolce Vita” Federico Felliniego z 1960 roku, gdzie Anita Ekberg kąpie się w fontannie. Scena ta stała się ikoną włoskiego kina i kultury. Z bardziej nowożytnego kina można z kolei wymienić film „Lizzie McGuire”, który opowiada o przygodach Lizzie podczas szkolnej wycieczki do Rzymu. Jedna z kluczowych scen rozgrywa się właśnie przy Fontannie di Trevi, gdzie Lizzie wrzuca monetę i wypowiada życzenie, które zapoczątkowuje jej romantyczną przygodę. Film przyczynił się do utrwalenia tradycji wrzucania monet w świadomości młodszej widowni.
  • Nazwa Fontanny di Trevi pochodzi od jej lokalizacji na skrzyżowaniu trzech dróg, co po włosku brzmi „tre vie”. To położenie u zbiegu trzech ulic nadało fontannie jej nazwę. W rzeczywistości, „Trevi” jest skrótem od „tre vie”.
Fontanna di Trevi w Rzymie - ciekawostki, opis, historia i czy są bilety?

Słynna Fontanna di Trevi w Rzymie – legenda i monety

Fontanna w Rzymie, która spełnia marzenia – pewnie słyszeliście o turystach wrzucających monety do fontanny. Każdego dnia ląduje w niej nawet kilka tysięcy euro. Skąd taki zwyczaj i co dzieje się z pieniędzmi z fontanny?

Tradycja wrzucania monet do wody sięga czasów starożytnych, kiedy ludzie wierzyli, że ofiarowanie monety bogom wodnym przyniesie im szczęście i pomyślność. Fontanna di Trevi, będąca symbolem wody i dobrobytu, stała się idealnym miejscem do kontynuowania tego zwyczaju. Po dziś dzień mówi się, że wrzucenie jednej monety prawą ręką przez lewe ramię zapewni powrót do Rzymu. Jeśli wrzucisz dwie monety, masz szansę na nowy romans, a trzy monety mogą doprowadzić do małżeństwa. Ważne jest, aby monety wrzucać w określony sposób – prawa ręka, przez lewe ramię, co dodaje ceremonii pewnej magicznej otoczki.

Co się dzieje z pieniędzmi z Fontanny di Trevi?

Szacuje się, że codziennie do fontanny trafia około 3000 euro. Ta ogromna kwota jest regularnie zbierana przez służby miejskie. Fundusze te są wykorzystywane do pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom Rzymu, w tym na wsparcie dla bezdomnych i innych osób w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki tej tradycji, turyści nie tylko czerpią radość z udziału w rytuale, ale również przyczyniają się do poprawy życia lokalnej społeczności.

Rzym Fontanna di Trevi – na co uważać? Wskazówki przed wycieczką

  • Pierwsza rzecz, o której może nie trzeba mówić, ale jednak różne rzeczy przychodzą na wakacjach do głowy 🙂 Pamiętajcie, że jest surowo zabronione picie wody z fontanny, wchodzenie do niej czy napełnianie w niej butelek.
  • Kolejna wskazówka dotyczy zdjęć. Praktycznie o każdej porze dnia przy fontannie zastaniesz tłumy turystów. Plac przy fontannie jest niewielki, a liczba odwiedzających to miejsce – ogromna. Jeśli zależy Ci na zdjęciach bez ludzi w tle, to najlepiej przyjść tutaj skoro świt – im szybciej tym lepiej. Około godziny 8.00 już zaczyna robić się gęsto.
  • Ostatnia sprawa i najważniejsza. W pobliżu fontanny warto zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o kieszonkowców i naciągaczy. Pod fontanną są duże tłumy, co sprzyja kradzieżom. Torby i plecaki noście z przodu i miejcie oczy „dookoła głowy”. W tej okolicy zobaczycie też wiele osób z aparatami, różami czy bransoletkami – z uśmiechem oferują zdjęcia i inne gadżety, nie mówiąc nic o cenie. Zdarzają się turyści myślący, że to tylko miły gest, ale prawda jest inna i sprzedawcy zawsze oczekują później zapłaty, w dodatku nie małej.

PLAN ZWIEDZANIA RZYMU I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W RZYMIE!

rzym

Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

ZOBACZ TEŻ:

ZWIEDZANIE WATYKANU – ATRAKCJE I INFO PRAKTYCZNE

ATRAKCJE RZYMU – 9 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ

4 NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE W RZYMIE

KOMUNIKACJA MIEJSKA W RZYMIE – CENY, BILETY, INFORMACJE PRAKTYCZNE

    error: Content is protected !!