Waluta w Pradze – euro czy korony? Walutą w Czechach jest korona czeska (CZK). Aktualny średni kurs względem polskiego złotego (PLN) można sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego. W momencie pisania tego posta, kurs wynosi 0,1863, co oznacza, że każde 100 koron to niecałe 19 zł.
Jeśli chcesz zabrać ze sobą gotówkę, to polecam wymienić pieniądze jeszcze w Polsce. Co prawda złotówki można wymienić w większości kantorów w Pradze, ale kursy są zwykle dużo gorsze niż w kraju, a do tego kantory mogą pobierać dodatkową opłatę od transakcji. Taka informacja powinna znajdować się na tablicy wymiany walut. Nigdy też nie wymieniaj pieniędzy “na ulicy”, bo można łatwo w ten sposób trafić na oszustów.
Waluta w Pradze – czy w Pradze jest euro?
A co z euro? Pragę odwiedza mnóstwo turystów z całego świata, w tym dużo Niemców i Włochów. W związku z tym, w większości największych atrakcji turystycznych można zapłacić za bilety także w euro. Europejską walutę przyjmują też w niektórych restauracjach czy toaletach publicznych. Jednak podstawową walutą jest tutaj korona czeska i lepiej mieć ze sobą właśnie ją niż tylko euro. Poza tym czasami może się zdarzyć, że cena w euro będzie wyższa w przeliczeniu na złotówki niż płatność w koronach. Krótko mówiąc: w Pradze lepiej mieć korony i nie mieć euro niż mieć euro i nie mieć koron 🙂
Czy w Pradze można płacić kartą?
Płatności kartą w Pradze są powszechne. W zdecydowanej większości sklepów czy restauracji można zapłacić kartą. Polecam zwracać na to uwagę i wybierać właśnie takie miejsca, żeby zaoszczędzić sobie czasu i pieniędzy za wypłatę pieniędzy w bankomacie. Za wszelkie atrakcje turystyczne czy komunikację miejską również płaciłam bez problemu kartą. Informacja o możliwej płatności kartą jest zazwyczaj przyklejona na drzwiach wejściowych do sklepu, knajpy czy kas biletowych. Ewentualnie można zapytać i się upewnić, ale mi się zdarzyło dosłownie raz, że nie było możliwości płatności kartą – w małej kawiarence na wzgórzu Petrin. Są nawet miejsca, w których nie zapłacisz już gotówką np. za bilet komunikacji miejskiej w tramwajowym automacie.
Waluta w Pradze – jak płacić kartą za granicą?
Do płatności kartą warto zaopatrzyć się w kartę wielowalutową, na której będziesz mieć korony (wymienione wcześniej w kantorze online). Ja mam podpięte do takiej karty konto w koronach czeskich i wszędzie w Pradze płacę kartą właśnie w tej walucie. Dzięki temu unikam prowizji banku za przewalutowanie każdej transakcji. Jeśli dokonywałabym płatności z konta w złotówkach, to taką prowizję musiałabym za każdym razem zapłacić. Najpopularniejszą kartą wielowalutową jest Revolut, ale tak naprawdę każdy największy bank w Polsce ma taką kartę i takie konta w swojej ofercie.
PIERWSZA WYCIECZKA DO PRAGI?
SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!
W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, MAPA ATRAKCJI, PARKINGI, INFO O ZNIŻKACH I WIELE WIĘCEJ!
ZOBACZ TEŻ:
Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole
Czy Praga jest droga? Ceny jedzenia i noclegów 2024. Ceny w Pradze
Ciekawostki o Pradze – 8 najciekawszych faktów
Dołącz do grona ponad 100 tys. osób, które obserwują mnie w mediach społecznościowych 🙂