ins

0
CZECHY EUROPA

Praga pociągiem. Ceny, wskazówki, połączenia

1 września 2023
jak dojechać do pragi pociągiem

Jak dojechać do Pragi pociągiem? Praga pociągiem to świetny pomysł! Sama podróżowałam do Pragi już tym sposobem kilka razy i bardzo dobrze wspominam te wycieczki. Pociągiem z Polski do Pragi dojedziemy bez przesiadek – takie połączenia ruszają m. in. z Warszawy (9 godzin dzienny i 12 godzin nocny), Krakowa (7 godzin dzienny i 9 godzin nocny), Katowic (6 godzin dzienny i 8 godzin nocny) oraz Przemyśla (ponad 10 godzin w dzień i brak opcji nocnej). Pociągi zatrzymują się też w wielu mniejszych miejscowościach po drodze. Dokładne trasy połączeń i to, czy pociąg zatrzymuje się u Ciebie, najlepiej sprawdzić na stronie PKP Intercity – trzeba zaznaczyć opcję „pokaż stacje pośrednie”. Z dalszej części artykułu dowiesz się m.in. gdzie kupić bilety i jak dojechać tanio do Pragi pociągiem.

Jeśli mieszkacie blisko granicy z Czechami to zamiast jechać do Katowic czy Wrocławia może łatwiej będzie Wam się dostać do Czeskiego Cieszyna, Ostrawy czy Hradec Kralove. Z tych czeskich miast odjeżdżają do Pragi Ceske Drahy, czyli pociągi czeskich kolei. Ja ostatnim razem jechałam właśnie z Cieszyna, a bilet kupiłam online na stronie czeskiej.

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga
jak dojechać do pragi pociągiem
Wybrzeże Wełtawy

Pociąg do Pragi – cena i gdzie kupić bilet


Ceny biletów kolejowych różnią się w zależności od odległości i tego, z jakim wyprzedzeniem kupimy bilet. Przykładowo, sprawdziłam ceny na miesiąc do przodu i połączenia z Warszawy kosztują mniej więcej 90-160 zł, z Katowic 70-110 zł, z Krakowa 70 zł, a z Przemyśla 115 zł.

Bilety zawsze kupuje online na stronie PKP Intercity, ale można to zrobić też stacjonarnie w kasie na dworcu. Możliwy jest także zakup na stronie czeskiego przewoźnika (Ceske Drahy). Jednak żeby kupić bilet na stronie czeskiej, trzeba wprowadzić dane karty, a wiem że wielu osobom przeszkadza taki sposób płatności. W przypadku polskiej strony – dostępne są tzw. „szybkie przelewy” czy BLIK.

Bilety warto kupić jak najwcześniej, a nie czekać do ostatniej chwili. Pamiętajcie też, że na niektóre połaczenia zagraniczne zakup online jest możliwy najpóźniej na 3 dni przed podróżą.

Tanio do Pragi pociągiem

Zastanawiasz się jak dojechać tanio do Pragi pociągiem? Mam kilka wskazówek. Jeśli zależy Wam na jak najniższej cenie biletu, to zachęcam do jego zakupu jak najwcześniej – najlepiej od razu, gdy wystartuje sprzedaż. Sprzedaż na połączenia zagraniczne zwykle rusza w nocy na 60 dni przed terminem. Bardzo często obowiązuje wtedy promocja „Promo International” i można kupić bilety nawet za 60-90 zł w zależności od tego skąd startujecie. Z biegiem czasu cena rośnie i najdrożej jest tuż przed wycieczką. Ceny zależą też od sezonu – w okresie wakacji, majówki czy jarmarków świątecznych zwykle są znacznie wyższe niż w pozostałej części roku. Dlatego – jeśli ma to być tania wycieczka – radzę ją zaplanować poza tymi „gorącymi” terminami.

Inna opcja, czyli jak dojechać do Pragi autobusem?

Jak dojechać do Pragi autobusem? Połączenia z Polski do Pragi realizuje kilku przewoźników m.in. takie firmy jak Flixbus i Ecolines. Flixbusem bezpośrednio do stolicy Czech dojedziemy niemal ze wszystkich największych polskich miast – Warszawy, Krakowa, Łodzi, Katowic, Zabrza, Gliwic, Wrocławia, Białegostoku, Rzeszowa, Przemyśla i Trójmiasta. Najlepszą siatkę połączeń ma województwo dolnośląskie. Bezpośrednio do Pragi – poza Wrocławiem dojedziemy m.in. z Wałbrzycha, Kłodzka, Jeleniej Góry czy Kudowy-Zdrój.

Z kolei z jedną przesiadką dojedziemy autobusem z województwa lubuskiego (Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Świebodzin), lubelskiego (Lublin), a nawet z odległego zachodniopomorskiego (Szczecin). Siatka połączeń Ecolines jest znacznie mniejsza, ale może bardziej Wam podpasuje. Autokary tej firmy realizują bezpośrednie połączenia do Pragi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Białegostoku.

jak dojechać do pragi pociągiem
Winnica Św. Klary w Pradze

Praga autobusem – ceny i czasy przejazdów

Ceny przejazdów są zróżnicowane i zależą m.in. od terminu wyjazdu, długości trasy i tego z jakim wyprzedzeniem kupimy bilet. Można dorwać bilety za kilkadziesiąt złotych, ale są też takie za kilkaset. Głównie zależy to od długości trasy, ale też im szybciej zdecydujemy się na zakup, tym lepiej. Najtańsze są oczywiście bilety z województwa dolnośląskiego.

A ile trwają przejazdy? Przykładowo, podróż z Wrocławia zajmuje ponad 4 godziny, z Warszawy ponad 10 godzin, z Katowic ponad 7 godzin, z Rzeszowa około 11 godzin, a Trójmiasta lub Białegostoku około 13 godzin. W przypadku tak długich przejazdów warto zainteresować się połączeniami nocnymi. Nie jest to super komfortowa opcja, ale zawsze to lepiej niż tracić dzień na podróż. Mam za sobą kilka takich nocnych przejazdów Flixbusem i da się przeżyć 🙂

PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

praga

ZOBACZ TEŻ:

WALUTA W PRADZE – EURO CZY KORONY?

KOMUNIKACJA MIEJSKA W PRADZE – CENY, BILETY, KONTROLE

CO ZJEŚĆ W PRADZE? 4 PROPOZYCJE NA WEEKEND

Jeśli masz jakieś pytania to śmiało napisz do mnie na Instagramie (link), na Facebooku (link) lub na Tiktoku (link).

    error: Content is protected !!