Słowenia jest jednym z najmniejszych krajów Europy, ale ma bardzo dużo do zaoferowania. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj natura! Wspaniałe góry, jeziora, rzeki i wąwozy to tylko część atrakcji, dla których warto tutaj przyjechać. Czy Słowenia w 6 dni to realny plan? Kraj ten jest świetnym kierunkiem zarówno na jedno- czy dwutygodniowe wakacje, jak i na krótszy, kilkudniowy wypad – na przykład przy okazji odwiedzania sąsiędnich Włoch czy Chorwacji. Ja spędziłam w Słowenii tydzień, ale mam ogromny niedosyt i już planuje kolejną wizytę. Jeśli również wybieracie się do Słowenii to poniższy plan wyjazdu może Wam się przydać 🙂 Łapcie i korzystajcie, a jeśli będziecie mieli jakieś pytania to znajdziecie mnie na Instagramie (link TUTAJ). Jest tam też piękna relacja wideo z kilku miejsc w Słowenii – polecam zobaczyć 🙂 A tymczasem…


Słowenia w 6 dni – DZIEŃ 1
Słoweńską wycieczkę polecam zacząć od przepięknego Triglavskiego Parku Narodowego. Trasa z Polski w te okolice wiedzie przez Austrię, a po drodze można zatrzymać się np. w Wiedniu czy Grazie. Mój nocleg w Słowenii w okolicy parku znajdował się w miejscowości Preddvor, ok. 25 minut autem od słynnego jeziora Bled. Trzy miejsca, które zdecydowanie warto zobaczyć w okolicy Bledu to oczywiście jezioro Bled z zamkiem na wzgórzu i urokliwą wysepką Blejski Otok pośrodku. Co ciekawe, to jedyna wyspa w całym kraju. Drugie “must see” to malowniczy Wąwóz Vintgar, a trzecie – jezioro Bohinjsko, które według niektórych jest nawet ładniejsze niż Bled.
Przydatny post: Wąwóz Vintgar – trasa, ceny, informacje praktyczne






DZIEŃ 2
Drugi dzień w tych stronach pokrzyżowały mi ulewne deszcze, ale mam nadzieję, że Wy będziecie mieć więcej szczęścia z pogodą 🙂 Z mojego researchu wynika, że w tej części Słowenii warto odwiedzić jeszcze takie miejsca jak przełęcz Vrsic, wodospad Pericnic, jezioro Jasna, Velika Planina czy Dolinę Siedmiu Jezior. W ogóle tutaj można by było spędzić tydzień albo i dłużej, a i tak nie zobaczyłoby się wszystkich pięknych miejsc. Triglavski Park Narodowy to prawdziwe cudo natury!


Słowenia w 6 dni – DZIEŃ 3
Jeden dzień wycieczki warto poświęcić na zwiedzenie Ljubljany, czyli stolicy Słowenii. Miasto jest bardzo ładne i ma super klimacik. Punkty obowiązkowe to: plac Preseren, Dragon Bridge, Ljubljański zamek nad miastem, potrójny most i deptak z licznymi knajpkami nad rzeką Ljubljanicą. Stara część miasta jest bardzo malownicza, więc warto tu po prostu pospacerować i usiąść na lokalne jedzonko. Ze swojej strony mogę polecić restaurację „Slovenska Hisa” – znajdziecie tam dobre ceny, duże porcje i smaczne dania. Na bardziej “zielony” niż miejski spacer polecam Tivoli Park.




DZIEŃ 4
Po drodze z Ljubljany na wybrzeże Adriatyku, które jest w planie na kolejne dni, zdecydowanie warto zrobić przystanek, by zobaczyć przynajmniej jeden ze słoweńskich kompleksów jaskiniowych. W tym niewielkim kraju znajduje się aż kilkanaście tysięcy jaskiń, a najbardziej popularne są: Skocjan Caves i Postojna Caves. Ja zdecydowałam się odwiedzić obie i naprawdę każda z nich jest wyjątkowo piękna! Oba kompleksy zrobiły na mnie duże wrażenie, ale jeśli miałabym Wam polecić tylko jedno miejsce to byłaby to jaskinia w Postojnej. Szczegółowe porówanie obu jaskiń znajdziecie w osobnym poście: Które jaskinie w Słowenii odwiedzić?




Słowenia w 6 dni – DZIEŃ 5
Przyszedł czas na nadmorski relaks i leniwe spacery po malowniczych uliczkach Piranu. Miasteczko jest przepiękne, pełne wąskich uliczek, uroczych kamieniczek i cudownych widoków na Adriatyk. Piran był kiedyś częścią Republiki Weneckiej, więc mocno czuć tutaj włoski klimat! Jestem przekonana, że poczujecie się tutaj jak we Włoszech. Plac Tartiniego, miejskie mury obronne i Kościół Św. Jerzego to najważniejsze miejsca i zabytki w Piranie. Głównie jednak polecam po prostu oddać się spacerom po miasteczku i podziwiać wspaniałe widoki na morze. 🙂








DZIEŃ 6
Kolejny dzień można ponownie spędzić w Piranie, jedząc wspaniałe rybki i owoce morza np. w bardzo smacznej i polecanej przez mieszkańców tawernie „Pirat”. Można też wybrać się do pobliskiego Portoroża, gdzie panuje bardziej “kurortowy” klimat z plażą, molem, placami zabaw, basenem, kasynem i wieloma innymi atrakcjami. Inne warte uwagi nadmorskie miasteczka to Isola i Koper. Więcej o wybrzeżu Słowenii przeczytasz tutaj: Wybrzeże Słowenii – co warto zobaczyć?






Powrót do Polski
Ja powrót do Warszawy rozłożyłam na dwa dni. Jeśli jednak jesteście z południa Polski lub dacie radę przejechać 1000 km na raz to nie musicie tego robić. Na przystanek wybrałam czeskie Brno, bo było idealnie niemal w połowie drogi do Warszawy, a poza tym od dawna bardzo chciałam zobaczyć to miasto. Trasa z Piranu przebiega też przez słoweński Maribor i austriacki Graz oraz Wiedeń. Podpowiedzi co zobaczyć w Wiedniu znajdziecie tutaj: 8 miejsc, które trzeba zobaczyć w Wiedniu 🙂
ZOBACZ TEŻ:
ATRAKCJE SŁOWENII – 5 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ODWIEDZIĆ
ILE KOSZTUJE 18-DNIOWY ROADTRIP PO EUROPIE?
PÓŁNOCNE WŁOCHY – PLAN WYJAZDU NA 10 DNI