ins

0
AUSTRIA EUROPA PRZEWODNIKI

Weekend w Wiedniu – 8 miejsc, które warto zobaczyć

10 sierpnia 2020
weekend w Wiedniu

Stolica Austrii to jeden z najczęściej wybieranych kierunków na tzw. city-break. Można się tam dostać w zasadzie każdym środkiem transportu – samochodem, samolotem, pociągiem czy autobusem. To miasto pięknej architektury, sztuki, muzyki i elegancji. Wiedeń najlepiej zwiedzać piechotą lub na rowerze, a w bardziej oddalone miejsca podjechać świetnie rozwiniętą komunikacją miejską. Na jakie atrakcje skierować uwagę, gdy możemy spędzić tylko jeden weekend w Wiedniu? Poniżej moja lista punktów obowiązkowych – miejsc, które polecam na pierwszą wizytę w tym mieście. Ostrzegam jednak, że po jednym weekendzie będziecie czuli niedosyt – jest tu wiele więcej wspaniałych atrakcji. Ja już w dniu wyjazdu sprawdzałam ceny lotów w kolejnych miesiącach…

1. Innere Stadt i RingStrasse

Główne atrakcje Wiednia skupione są w Innere Stadt, czyli centralnej, starej części miasta, otoczonej aleją Ringstrasse. Weekend w Wiedniu proponuje rozpocząć właśnie od zwiedzania tej części miasta. To tu znajdziecie zdecydowaną większość wiedeńskich zabytków i poczujecie w 100 proc. klimat miasta. Najważniejsze place, na których trzeba się znaleźć, to Stephanplatz z Katedrą Św. Szczepana i Graben z Kolumną Morową. Innere Stadt otoczone jest aleją Ringstrasse – najbardziej reprezentatywną ulicą Wiednia, przy której postawione są m.in. Kościół Wotywny, Ratusz, Parlament, Wiedeńska Opera Państwowa, Muzeum Historii Sztuki czy Muzeum Historii Naturalnej. Bulwar powstał w drugiej połowie XIX wieku w miejsce zburzonych murów miejskich.

Spacerując po Innere Stadt miałam wrażenie, że jestem w jednym wielkim muzeum architektury. Co kilka kroków staje przed oczami kolejny budynek „jeszcze piękniejszy od poprzedniego”. Wiedeńska architektura jest bardzo różnorodna – można zobaczyć obiekty w stylu romańskim, gotyckim, barokowym czy klasycystycznym. Wiedeńska starówka znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

2. Katedra Św. Szczepana

Jeden z symboli Wiednia i punkt obowiązkowy wycieczki do tego miasta. Katedrę Św. Szczepana odwiedza rocznie ponad 6 milionów osób. Jej początki sięgają XII wieku, ale budowa finalnie zakończyła się w wieku XVI. Wiedeńska katedra prezentuje styl gotycki – jest najwyższą świątynią w Austrii i ósmą najwyższą na świecie. Najbardziej strzelista z czterech wież katedry – Wieża Południowa – ma ponad 136 m wysokości. Wewnątrz wież wiszą 22 dzwony, w tym Dzwon Marii Panny – jeden z trzech największych bijących dzwonów w Europie. 

W środku katedry znajduje się kilkanaście barokowych ołtarzy i wiele dzieł sztuki – rzeźb i obrazów – z epoki baroku i gotyku. Na mnie największe wrażenie zrobiły okazałe filary, z których najbardziej podobał mi się ten z rzeźbioną, gotycką amboną. W katedrze znajduje się też krypta, w której pochowano m.in. władców Austrii z dynastii Habsburgów. 

Katedra znajduje się w środku Innere Stadt, na placu Stephanplatz, a wnętrze można zwiedzać bezpłatnie. Niedaleko znajduje się Kościół Św. Boromeusza, do którego również warto zajrzeć. Wstęp do tego kościoła również jest darmowy.

3. Muzeum Albertina

Spędzając weekend w Wiedniu nie można nie zajrzeć do żadnego muzeum, a ja z całego serca polecam Albertinę! Muzeum mieści się w Innere Stadt, tuż obok Opery Wiedeńskiej, mniej niż 10 minut spacerem od Katedry Św. Szczepana. Galerię założono w drugiej połowie XVIII wieku. W muzeum mieszczą się kolekcje rzeźb, obrazów, grafik i rysunków. Znajdziecie dzieła tak wybitnych artystów jak Rembrandt, Michał Anioł, Picasso, Monet czy da Vinci. W Albertinie będziecie mogli też spacerować po 20 przepięknych, bogato zdobionych salach Habsburgów, odzwierciedlających epokę klasycyzmu.

Powierzchnia muzeum jest ogromna i zajmuje aż trzy piętra. Zwiedzanie zajęło mi około 3 godzin, ale tylko dlatego, że nie miałam więcej czasu. I tak cudem zdążyłam na samolot! Gdybym miała wybrać się tam jeszcze raz, dałabym sobie jeszcze co najmniej godzinę. 

Albertina to doskonałe miejsce, aby całym sobą zanurzyć się w artystycznym klimacie Wiednia. Galeria spodobała mi się tak bardzo, że na blogu pojawił się wpis poświęcony wyłącznie temu miejscu. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 16,90 euro.

Z tarasu Albertiny widać kolejny punkt obowiązkowy wycieczki do Wiednia, jakim jest…

4. Opera Wiedeńska

Weekend w Wiedniu, a zwłaszcza opera to kwintesencja wytworności i elegancji. Gmach opery stanął przy Ringstrasse w drugiej połowie XIX wieku i był jednym z pierwszych budynków przy tej alei. Wiedeńska opera robi wrażenie zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz – z przodu zobaczycie renesansowe łuki, a nad nimi pięć posągów, przedstawiających heroizm, tragedię, fantastykę, komedię i miłość. Przy operze znajdują się też dwie fontanny, reprezentujące dwa różne światy: jeden przedstawia muzykę, taniec, radość i prostotę, a drugi uwodzenie, smutek, miłość i zemstę.  

Ceny do opery są bardzo zróżnicowane – zależą od od rodzaju i terminu przedstawienia oraz miejsca na sali. Wahają się od kilkunastu do kilkuset euro. Bilet na samo zwiedzanie budynku opery kosztuje 9 euro.

5. Hofburg

Ogromny kompleks pałacowy, będący kiedyś politycznym centrum monarchii. Przez ponad 600 lat, aż do 1918 roku znajdowała się tu siedziba władców Austrii. Teraz urzęduje tu austriacki prezydent i ministrowie. W Hofburgu mieści się ponad 2,5 tys. pokoi, a jego łączna powierzchnia wynosi 240 tys. m kw., co oznacza, że jest on 20 razy większy od Katedry w Mediolanie. Do zwiedzania udostępnione są 24 sale pałacowe cesarza Franciszka Józefa i jego żony Elżbiety. W Hofburgu prócz cesarskich sal, mieści się także wystawa kolekcji srebra i muzeum księżniczki Sisi, gdzie zobaczyć można około 300 eksponatów. Wśród nich są rzeczy osobiste księżniczki m.in. wachlarze i rękawiczki, części garderoby czy kosmetyki.

Hofburg znajduje się w centrum Wiednia przy Michaelerplatz, dosłownie kilka minut spacerem od wiedeńskiej katedry. Zwiedzanie kompleksu z audioprzewodnikiem kosztuje 15 euro. 

6. Pałac Schonbrunn

Letnia rezydencja dynastii Habsburgów z XVII-XVIII wieku. Bogate wnętrza w stylu rokoko zapierają dech w piersiach, a po plecach chodzą ciarki na myśl, że stoimy w miejscu gdzie występował mały Mozart. W pałacowych ogrodach znajduje się także palmiarnia z XIX wieku, fontanna i wzgórze z pięknym widokiem.

Schonbrunn jest nieco oddalone od centrum Wiednia, ale łatwo i szybko (10 minut) można się tam dostać linią metra U4 z przystanku Karlsplatz. Przystanek, na którym trzeba wysiąść nazywa się Schonbrunn, jak sam pałac. W Schonbrunn  możliwe są dwa warianty zwiedzania – 40 komnat za 22 euro lub 22 komnaty za 18 euro. Wycieczka do Schonnbrunn tak mi się podobała, że postanowiłam opisać to miejsce w osobnym poście.

Weekend w Wiedniu
Pałac Schonbrunn

7. Tiergarten

Tuż obok rezydencji Schonbrunn znajduje się założone w połowie XVIII wieku wiedeńskie ZOO i jest to najstarsze ZOO na świecie. Na tę część wycieczki polecam Wam przeznaczyć co najmniej trzy godziny – ogród jest ogromny (17 ha) i niesamowicie ciekawy. Łącznie mieszka w nim około 8,5 tys. zwierząt, reprezentujących ponad 700 gatunków. To było najpiękniej urządzone ZOO w jakim byłam.

Bilet wstępu dla dorosłego kosztuje 21,5 euro, dla dziecka 11 euro, a dzieci młodsze niż 6 lat wchodzą za darmo. Więcej o wiedeńskim ZOO i mojej wycieczce w ten rejon Wiednia możecie przeczytać w osobnym poście.

Weekend w Wiedniu
ZOO w Wiedniu

8. Prater

Alternatywą dla wieczornych spacerów po zabytkowym centrum miasta może być wizyta na Praterze, czyli w wiedeńskim parku rozrywki. Prater był kiedyś dostępnym wyłącznie dla arystokracji cesarskim terenem łowieckim, jednak w 1766 roku cesarz Józef II podarował ten obszar wiedeńczykom celem stworzenia centrum rekreacyjnego. Symbolem parku rozrywki stał się uruchomiony w 1897 roku Wiener Riesenrad, czyli wiedeński diabelski młyn.

Prater zajmuje obszar 600 ha między Dunajem a kanałem dunajskim. Dojazd metrem z centrum zajmuje kilkanaście minut. Wstęp do parku jest bezpłatny, bilety kupuje się na poszczególne atrakcje i karuzele.

Jeśli szukasz pomysłu na kilkudniowy wypad w Europie to dobrym pomysłem może być także Mediolan – na moim blogu znajdziesz wpis z moimi propozycjami na weekend w tym cudownym włoskim mieście.

    error: Content is protected !!