ins

0
EUROPA SŁOWENIA

Wąwóz Vintgar w Słowenii – informacje praktyczne

10 lutego 2022
Słowenia w 6 dni

Wyrzeźbiony przez rzekę Radovnę wąwóz Vintgar to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Słowenii! Piękne widoki, ogrom zieleni, cudowna trasa spacerowa i niezwykły klimat to tylko kilka powodów, dla których nie można tego miejsca pominąć. Przygotowałam dla Was garść informacji, które na pewno przydadzą się do zaplanowania wycieczki. Jeśli chcecie obejrzeć relację wideo z Vintgara lub będziecie mieć do mnie jakieś pytania to zapraszam na Instagram (link TUTAJ). Spacer Vintgarem polecam wszystkim tym, którzy uwielbiają naturę, piękne widoki i piesze wędrówki. To prawdziwa uczta dla oka!

Wąwóz Vintgar informacje praktyczne

Wąwóz Vintgar – jak wygląda trasa?

Wąwóz zwiedza się spacerując wytyczoną wzdłuż rzeki Radovny ścieżką. Ścieżka ta głównie składa się z podwieszanych, drewnianych podestów i mostków. To miejsce jest mega fotogeniczne! Trasy nie da się pokonać ani z wózkiem dziecięcym ani inwalidzkim. Do przejścia jest łącznie 1,6 kilometra pomiędzy ścianami o wysokości 50-100 m. Na końcu trasy znajduje się najwyższy rzeczny wodospad w Słowenii – ma 13 m wysokości i zdecydowanie warto na chwilę się przy nim zatrzymać. Jest tam też budka z pamiątkami, napojami i przekąskami – można tu spróbować m.in. tradycyjnego słoweńskiego deseru, czyli Kremsnity. Spacer ścieżką turystyczną zajmuje ok. 45 minut w jedną stronę, ale drugie tyle (albo i dłużej) zajmuje powrót. Na całą wycieczkę warto więc przeznaczyć 2-3 godziny.

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar – lokalizacja, godziny otwarcia

Wąwóz Vintgar znajduje się w Parku Narodowym Triglav, na terenie gmin Bled i Gorje, ok. 4 km od miasta Bled i tamtejszego słynnego jeziora z uroczą wysepką pośrodku (jedyną w całej Słowenii!). Znad Bledu do wąwozu dojedziecie w 10 minut, a z Ljubljany – stolicy Słowenii – w 45 minut. Na miejscu znajduje się dość duży parking, więc bez problemu będziecie mogli zostawić tu swój samochód. Według informacji na stronie internetowej Vintgara, można dojechać tu także pociągiem lub lokalnymi autobusami – przystanki, które są najbliżej Vintgara to Podhom i Spodnje Gorje.

Vintgar czynny jest od kwietnia do listopada w godzinach 7.00-19.00. W zimie wstęp jest zabroniony z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wąwóz jest jedną z najbardziej obleganych atrakcji w Słowenii, więc najlepiej odwiedzić go poza sezonem, aby uniknąć tłumów. Jeśli jednak Wasz wypad w te strony wypada na miesiące wakacyjne to polecam przyjechać do wąwozu wcześnie rano lub niedługo przed zamknięciem. Największe oblężenie ścieżka przeżywa między 9.00 a 14.00.

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar – pogoda, ubiór

Wąwóz to specyficzne miejsce – bardzo wilgotne, zacienione. Wewnątrz zawsze jest trochę zimniej niż na zewnątrz. W dodatku, Vintgar leży w Alpach Julijskich, więc – jak to w górach – pogoda bywa tu zmienna. Warto być gotowym na wszystko i ubrać się na cebulkę. Bez wątpienia przydać może się też coś wodoodpornego. Jeśli chodzi o buty, to radzę zabrać wygodne, sportowe z nieślizgającą się powierzchnią. Z uwagi na bardzo dużą wilgoć, scieżka turystyczna bywa śliska.

Jak już jesteśmy przy pogodzie to muszę powiedzieć, że Vintgar warto zobaczyć nawet jeśli zastaliście deszcz na miejscu. Ja spacerowałam po wąwozie właśnie w deszczu i było cudownie! Lekka mgła nad rzeką i spadające do wody krople deszczu tworzą niezwykle magiczny, tajemniczy klimat! W dodatku na całej trasie spotkałam raptem kilka osób, więc wąwóz miałam niemal na wyłączność. Takie warunki są też znacznie lepsze do robienia zdjęć niż pełne słońce i tłum ludzi wokół. Cudownie wspominam tę wycieczkę! 

Wąwóz Vintgar informacje praktyczne

Ceny biletów, zwiedzanie z psem

A teraz koszty… Bilet normalny do wąwozu kosztuje 10 euro, studencki 7 euro, a dla dzieci 1-2 euro. Cena parkingu wynosi 5 euro za cały dzień. Bilety do wąwozu kupuje się w kasie na miejscu. W tym miejscu mam też dobrą informację dla wszystkich podróżujących z czworonogami 🙂 Do wąwozu bez problemu wejdziecie z psem, ale ważne żeby piesek był na smyczy. Bilet dla zwierzaka kosztuje 3 euro. 

Wąwóz Vintgar – podsumowanie

Wąwóz Vintgar to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałam w Słowenii i zdecydowanie polecam Wam je odwiedzić. Szczególnie zachwyceni będą miłośnicy przyrody i fotografii, ale też wszyscy, którzy lubią podziwiać piękne widoki! Wąwóz najlepiej odwiedzić poza wakacyjnym sezonem, ale jeśli będziecie tu w lipcu lub sierpniu to wybierzcie się tu z samego rana lub na 2-3 godziny przed zamknięciem. Jeśli macie do mnie jakieś pytania to piszcie śmiało na Instagramie 🙂 Link jest TUTAJ. 🙂

Praga
    error: Content is protected !!