Gdybym miała wskazać jedną jedyną rzecz, z którą kojarzy mi się Słowenia to byłyby to jaskinie. Wiecie, że w tym niewielkim kraju jest ich aż 14 tysięcy? W dodatku każdego roku odkrywa się tam kilkaset nowych systemów jaskiniowych! Do zwiedzania udostępniona jest tylko niewielka część, a najbardziej spektakularne i najczęściej odwiedzane systemy jaskiniowe to: Predjama, Postojna i Skocjan. Ja odwiedziałam ostatnio te dwie ostatnie i to, co tam zobaczyłam, ciężko wyrazić słowami. Które jaskinie w Słowenii odwiedzić, jeśli mamy czas i chęć tylko na jedną z nich? Obie były przepiękne, ale mam swoją faworytkę!


Jaskinia Postojna – informacje praktyczne
Postojna mieści się ok. 53 km od Ljubljany, a podróż autem powinna zająć ok. 40 minut. Przez większość roku jaskinia jest czynna od 10 do 15. Wyjątkiem jest sezon letni, gdzie wycieczki odbywają się od 9 do 17. Bilet normalny kosztuje 25,8 euro, studencki 20,8 euro, a dla dzieci od 1 do 15,5 euro w zależności od wieku. Przy Jaskini jest duży parking w cenie 5 euro. Do jaskini nie można wchodzić z psami. Dozwolone jest robienie zdjęć bez flesza. Temperatura w jaskini jest taka sama przez cały rok i wynosi ok. 10 stopni, więc warto ubrać się ciepło nawet latem.


Jaskinia Postojna – jak wygląda zwiedzanie?
Postojna to ponad 20 km podziemnych sal i korytarzy, ale trasa turystyczna obejmuje tylko 5,5 km fragment. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie o wyznaczonych godzinach – polecam wcześniej sprawdzić na stronie konkretne terminy. Trasę pokonuje się częściowo na piechotę, a częściowo jadąc podziemnymi wagonikami. Cała wycieczka zajmuje ok. 1,5 godziny. Zwiedzanie odbywa się w grupie z przewodnikiem, który jednak tylko prowadzi grupę od punktu do punktu i odpowiada na ewentualne pytania. Najlepiej jest skorzystać z audioprzewodnika, gdzie dostępny jest także język polski. Z nagrań można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy m.in. jak powstała Jaskinia Postojna i jak tworzą się te niezwykłe formacje jaskiniowe. Po wyjściu z jaskini można zjeść na miejscu obiad lub ciasto z kawką. Restauracje mieszczą się tuż przy kasach.


Jaskinie Szkocjańskie – informacje praktyczne
Jaskinie Szkocjańskie mieszczą się ok. 77 km od Ljubljany, a podróż autem powinna zająć ok. 50 minut. Jaskinia jest czynna na ogół od 10 do 15, ale przed przyjazdem trzeba wejść na ich stronę internetową i sprawdzić aktualne godziny zwiedzania. Jaskinie Szkocjańskie ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ich cechą charakterystyczną jest duża wysokość komór i korytarzy – ich aktualnie znana długość to ok. 6 km. Trasa turystyczna obejmuje ok. 5 km, z czego większość przebiega na zewnątrz – warto więc wziąć pod uwagę ewentualny deszcz. Do jaskini nie można wchodzić z psami. Nie można również robić w niej żadnych zdjęć – wszystkie zdjęcia w poście pochodzą z oficjalnej strony Jaskiń Szkocjańskich. Wstęp kosztuje 18 euro, a parking jest za darmo.


Jaskinie Szkocjańskie – jak wygląda zwiedzanie?
Wycieczka trwa łącznie ponad 2 godziny i całą trasę – łącznie z ok. 1 tys. schodów – pokonuje się na nogach. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem – osoby, które nie mówią po słoweńsku, przydzielane są do grupy anglojęzycznej i w tym języku odbywa się cała wycieczka. Grupa zatrzymuje się w kluczowych miejscach jaskini, a przewodnik opowiada o historii powstania danego miejsca i przedstawia różne ciekawostki. Może miałam pecha, ale przewodniczka mojej grupy nie zawsze czekała aż cała grupa zdąży do niej podejść, przez co niestety nie wszystko udało mi się usłyszeć. Po zakończeniu trasy trzeba dojść z powrotem na parking, co zajmuje ok. 20 minut. Jeśli zgłodniejecie w trakcie to przy kasach znajduje się punkt gastronomiczny, gdzie można coś przekąsić lub napić się kawki.




Które jaskinie w Słowenii odwiedzić? Mój werdykt 🙂
Oczywiście jeśli możecie sobie pozwolić „czasowo” i „kosztowo” na zwiedzenie obu jaskiń to bardzo polecam to zrobić, bo każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego i każda z nich robi wrażenie. Warto też wyrobić sobie własną opinię, bo gusta są różne. Jeśli jednak nie macie czasu lub chęci na dwie to… mi bardziej podobało się w Postojnej 🙂 Szkocjańskie mogą się pochwalić listą UNESCO i ogromne wrażenie robi tam „sala” z mostem nad przepaścią i kanionem, jednak poza tym to w Postojnej widziałam dużo więcej niesamowitych formacji skalnych, a i samo zwiedzanie jest tam dużo przyjemniejsze i lepiej zorganizowane. Mam nadzieję, że trochę pomogłam i już wiecie które jaskinie w Słowenii odwiedzić 🙂


Piękną relację z jaskini w Postojnej znajdziecie w zapisanym stories „Słowenia” na moim Instagramie (link TUTAJ). Tam też dajcie znać jeśli mielibyści jakieś pytania 🙂
Inne posty ze Słowenii: Wąwóz Vintgar – informacje praktyczne