ins

0
EUROPA SŁOWENIA

Atrakcje Słowenii – 5 miejsc, które trzeba odwiedzić

11 lutego 2022
atrakcje Słowenii

Jeśli wybieracie się do Słowenii to ten post z pewnością pomoże Wam zaplanować wyjazd! Ten kraj oferuje masę atrakcji i możliwości spędzania czasu, a na szczególną uwagę zasługuje tutaj natura – cudowne góry, rzeki, jeziora czy wąwozy to tylko część atrakcji, dla których warto przyjechać do Słowenii. Które atrakcje Słowenii warto odwiedzić? Poniżej opisałam 5 miejsc, których nie można pominąć 🙂 Dodatkowo polecam Wam obejrzeć moją relację z podróży po Słowenii na Instagramie (link TUTAJ). Tam też śmiało do mnie piszcie, jeśli będziecie mieli jakieś pytania 🙂

atrakcje Słowenii
jaskinie w Słowenii

1. Atrakcje Słowenii – Ljubljana

Ljubljana to stolica i największe miasto Słowenii. Zdecydowanie warto przyjechać tu choć na jeden dzień! Mi niestety nie poszczęściło się z pogodą i Ljubljanę zwiedzałam w deszczu, a mimo to bardzo mi się podobało. Wyobrażam sobie jak cudowny klimat tam panuje, gdy jest piękne słońce! Miejsca, które warto uwzględnić w planie zwiedzania to średniowieczny zamek na wzgórzu, park Tivoli i plac Prešeren. Polecam także pospacerować deptakami nad rzeką Ljubljanicą, gdzie znajdziecie multum knajpek i ogródków gastronomicznych. Jak już będziecie nad rzeką to zwróćcie uwagę na dwa mosty – Dragon i Tromostovje. To najładniejsze mosty w Ljubljanie. Jeśli zgłodniejecie to na lokalną ucztę bardzo polecam Wam restaurację Slovenska Hisa – jedzenie pyszne, porcje duże, a ceny bardzo rozsądne.

atrakcje Słowenii

2. Słoweńskie wybrzeże i miasteczko Piran

Słowenia jest trzecim krajem z najkrótszym dostępem do morza w Europie – tutejsze wybrzeże ma zaledwie 44 km długości. To jednak nie znaczy, że nie warto tutaj przyjeżdzać. Miasto, które zdecydowanie polecam odwiedzić to Piran. Jest to moim zdaniem jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Słowenii. Miasteczko jest niewielkie, ale niezwykle urocze i bardzo podobne do włoskich miast. Znajdziecie tu m.in. wąskie uliczki i kolorowe budynki z drewnianymi okiennicami. Zachody słońca w Piranie są bajeczne! Więcej o tym cudownym miejscu przeczytacie tutaj: Wybrzeże Słowenii – co warto zobaczyć?

Wybrzeże Słowenii
atrakcje Słowenii

3. Atrakcje Słowenii – Wąwóz Vintgar

To zdecydowanie jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Słowenii! Piękne widoki, ogrom zieleni i cudowna trasa spacerowa nad rzeką to tylko kilka powodów, dla których nie można tego miejsca pominąć. Ścieżka turystyczna składa się głównie z podwieszanych, drewnianych podestów i liczy 1,6 km. To idealna sceneria do zdjęć! Na całą wycieczkę trzeba przeznaczyć 2-3 godziny. Do wąwozu można wchodzić również z psem, co jest świetną wiadomością dla właścicieli czworonogów 🙂 Wszelkie informacje, które przydadzą się do zaplanowania wizyty w wąwozie, znajdziecie tutaj: Wąwóz Vintgar – informacje praktyczne

atrakcje Słowenii
Wąwóz Vintgar informacje praktyczne

4. Jezioro Bled

Chyba nie ma osoby, która nie widziałaby choć raz zdjęcia pięknego jeziora Bled w Słowenii. To jezioro to takie typowe „mustsee” w tym kraju i ja również polecam je odwiedzić. Bled jest jednym z najcieplejszych alpejskich jezior – temperatura wody dochodzi tu nawet do 26 stopni. Dookoła jeziora wytyczono 6 km ścieżkę turystyczną, a po jeziorze pływają piękne, kolorowe łódki. Koszt rejsu to kilkanaście euro za osobę. Pośrodku jeziora jest urocza, mała wysepka – nazywa się Blejski Otok i jest to jedyna wyspa w całej Słowenii. Najlepsze widoki na jezioro i wysepkę są ze wzgórz Ojstrica i Osojnica – ja niestety musiałam je odpuścić ze względu na pogodę, ale następnym razem na pewno się wybiorę!

atrakcje Słowenii

5. Słoweńskie jaskinie

Gdybym miała wskazać jedną rzecz, z którą kojarzy mi się Słowenia to byłyby to jaskinie. W tym niewielkim kraju jest ich aż 14 tysięcy, a każdego roku odkrywa się tam kilkaset nowych systemów jaskiniowych! Najbardziej znane i najczęściej odwiedzane jaskinie to: Predjama, Postojna i Skocjan. Ja odwiedziłam te dwie ostatnie i to, co tam zobaczyłam, ciężko opisać! Tam po prostu trzeba pojechać i zobaczyć te cuda natury na własne oczy. Jeśli macie czas lub chęć tylko na jedną wycieczkę pod ziemię to przyda Wam się ten post: Które jaskinie w Słowenii odwiedzić? Znajdziecie tam wszelkie informacje praktyczne i moją opinię na temat Jaskiń Szkocjańskich i Jaskini w Postojnej.

atrakcje Słowenii

Atrakcje Słowenii – podsumowanie

Podsumowując, Słowenia to idealny kierunek na jedno- lub dwutygodniowy wypad z Polski. Ja spędziłam tydzień w tym pięknym kraju i na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę. Moje TOP3 miejsca to Wąwóz Vintgar, Jaskinia Postojna i nadmorski Piran. Polecam Wam zajrzeć w zapisaną relację „Słowenia” na moim Instagramie (link TUTAJ) – tam też do mnie piszcie, jeśli będziecie mieli jakieś pytania 🙂 Udanej wycieczki!

    error: Content is protected !!