ins

0
EUROPA WŁOCHY

Rzym darmowe atrakcje – 16 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

11 czerwca 2024
Rzym darmowe atrakcje - 16 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Rzym darmowe atrakcje – 16 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Rzym darmowe atrakcje – stworzyłam dla Was listę 16 super miejsc, które można w Rzymie zobaczyć za darmo. Na liście są najróżniejsze atrakcje – znane i mniej znane, parki, świątynie i inne ciekawe miejsca. Mam nadzieję, że artykuł będzie dla Was dużą inspiracją do spędzenia darmowego czasu w Rzymie 🙂 Pamiętajcie też, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do muzeów w Rzymie jest bezpłatny. Może warto więc zaplanować wypad właśnie w takim terminie? 🙂 Decyzja przed Wami, a tymczasem do rzeczy… Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo? Zapraszam na „darmowy spacer” po stolicy Włoch!

PIERWSZA WYCIECZKA DO RZYMU? NIE WIESZ JAK UŁOŻYĆ PLAN ZWIEDZANIA I GDZIE SMACZNIE ZJEŚĆ?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE

rzym

Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo? Na start Ogród Pomarańczowy

Ogród Pomarańczowy polecam odwiedzić szczególnie w ładną pogodę. Park z ławeczkami i punktem widokowym zaprojektowano prawie 100 lat temu. Ogród znajdziecie na wzgórzu Awentyn – niedaleko stąd są też inne ciekawe miejsca np. słynna Dziurka od klucza czy Usta Prawdy. Ogród jest licznie odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, jednak z uwagi na odległość od centrum nie ma tutaj tłumów. W ogrodzie zobaczysz wiele pięknej roślinności m.in. cudowne drzewka pomarańczowe i – moim zdaniem najpiękniejsze – sosny piniowe. W parku znajduje się taras widokowy, z którego dobrze widać dzielnicę Zatybrze, a także Bazylikę Św. Piotra.

Rzym darmowe atrakcje - 14 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Wzgórze Janikulum – darmowe atrakcje Rzymu

Janikulum jest jednym z najwyższych rzymskich wzniesień i oferuje najbardziej panoramiczny widok na miasto. Na szczycie warto zwrócić uwagę na pomnik konny Giuseppe Garibaldiego, który przyczynił się do zjednoczenia Włoch i jest jedną z najważniejszych postaci we włoskiej historii. To właśnie przy nim rozciąga się największa na wzgórzu platforma widokowa. Idąc na szczyt nie omiń Fontanny dell’Acqua Paola – imponujących rozmiarów budowla została zbudowana w XVII wieku, wzorując się na starożytnych rzymskich fontannach.

rzym darmowe atrakcje miejsca za darmo w rzymie

Bazylika Matki Bożej Śnieżnej – darmowe atrakcje Rzymu

Jedna z czterech bazylik papieskich w Rzymie, której historia sięga IV wieku, została ufundowana przez papieża Liberiusza. Legenda głosi, że w sierpniu, w środku lata, spadł tam śnieg. Z zewnątrz warto zwrócić uwagę na piękną fasadę oraz 75-metrową dzwonnicę z XIV wieku. Wnętrze świątyni oferuje kilka zachwycających kaplic, imponujące mozaiki i relikwie z Betlejem, miejsca narodzin Jezusa. Szczególnie godny uwagi jest renesansowy sufit, ozdobiony złotem przywiezionym przez Krzysztofa Kolumba. Co jeszcze można zobaczyć w Rzymie za darmo?

bazylika matki bożej śnieżnej

Ogrody Borghese – darmowe atrakcje Rzymu

Ogrody Borghese, malowniczo położone na wzgórzu Pincio, to piękny park miejski pełen zieleni, rzeźb, fontann i zabytkowych budowli. Park został założony na początku XVII wieku przez kardynała Scypiona Borghese, krewnego papieża Pawła V, i obecnie jest własnością miasta, ciesząc się dużą popularnością wśród mieszkańców Rzymu. To doskonałe miejsce na spacer, piknik czy sesję zdjęciową w słoneczny dzień. W parku znajduje się Tempio di Esculapio (Świątynia Asklepiosa), wzniesiona w 1786 roku, usytuowana na malowniczej wyspie na jeziorku, gdzie można wypożyczyć łódki. Najlepsze miejsce na piknik to okolice Piazza di Siena.

Rzym darmowe atrakcje - 14 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Bazylika Papieska Jana na Lateranie

Bazylika św. Jana na Lateranie to kolejna imponująca bazylika papieska, której historia sięga IV wieku, kiedy to została zbudowana na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego. Wnętrze bazyliki zachwyca, w szczególności piękny sufit (jeden z najwspanialszych, jakie widziałam) oraz imponujące posągi Apostołów w niszach głównej nawy. Warto również zwrócić uwagę na ciborium, czyli baldachimową nadbudowę nad ołtarzem pochodzącą z XIV wieku. Choć w Rzymie znajduje się wiele zachwycających świątyń, ta bez wątpienia należy do najpiękniejszych.

bazylika św. jana na lateranie

Rzym atrakcje za darmo – Galleria Alberto Sordi

Galleria Alberto Sordi, nazwana tak na cześć znanego włoskiego aktora, to piękny pasaż handlowy w Rzymie. Dawniej znany jako Galleria Colonna, został zaprojektowany na początku XX wieku w stylu secesyjnym. Jego wnętrze jest eleganckie i przypomina nieco mediolańską galerię Vittorio Emanuele II. Nawet jeśli nie zamierzacie robić zakupów, warto tu zajrzeć na kawę lub krótką sesję zdjęciową.

Rzym darmowe atrakcje - 16 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Bazylika Św. Piotra

Bazylika św. Piotra w Watykanie jest drugim największym kościołem na świecie? Ma 23 tys. metrów kwadratowych powierzchni, 211 metrów długości i 113 metrów wysokości, a wewnątrz znajdują się 23 ołtarze. Bazylika została zbudowana na miejscu pochówku św. Piotra, pierwszego papieża według katolików, a jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Spoczywa tu również wielu innych papieży, w tym Jan Paweł II.

Świątynia, wzniesiona w latach 1506–1626, łączy style barokowy i renesansowy. Jej wnętrze zachwyca ogromem i bogactwem zdobień, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Wstęp do bazyliki jest darmowy, ale trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, podobną do tej na lotnisku.

bazylika św. piotra w watykanie

Forum Trajana – darmowe atrakcje Rzymu

Forum Trajana to kolejny starożytny zabytek wart uwagi. Chociaż jest mniejszy od Forum Romanum, można go zwiedzać za darmo. Zostało zbudowane w II wieku jako część miejskiego placu. W jego wschodniej części znajdują się dawne hale targowe, a na północy wznosi się imponująca 40-metrowa Kolumna Trajana, upamiętniająca zwycięstwa cesarza Trajana.

Kolumna Trajana, wykonana z białego marmuru, jest ozdobiona spiralnym fryzem, który opowiada historię kampanii wojennych cesarza w Dacji (dzisiejsza Rumunia). Jest to jedno z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych dzieł sztuki rzymskiej. Forum Trajana było również największym z cesarskich forów i stanowiło centrum administracyjne oraz handlowe. Znajdowały się tu także biblioteki – jedna z greckimi, a druga z łacińskimi manuskryptami. Cały kompleks świadczy o potędze i ambicjach cesarza Trajana, który pragnął uczynić Rzym centrum kultury i administracji.

Rzym darmowe atrakcje - 14 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Rzym darmowe atrakcje – miejsca za darmo w Rzymie

Darmowy punkt widokowy na Forum Romanum

Jeśli nie chcecie płacić za wejście na teren Forum Romanum, to polecam udać się na wzgórze Kapitol, by zobaczyć ruiny całkiem za darmo. Wystarczy podejść na Plac Kapitoliński i obejść Muzea Kapitolińskie z lewej strony. Przejdziecie obok słynnej rzeźby Wilczycy i po chwili znajdziecie się na niewielkim tarasie widokowym.

Forum Romanum to starożytny plac w centrum Rzymu, pełniący rolę politycznego, religijnego i handlowego centrum miasta. Znajdują się tu ruiny ważnych budowli, takich jak Świątynia Westy, Łuk Septymiusza Sewera i Kuria, gdzie obradował senat. Forum było miejscem triumfalnych procesji, wyborów, publicznych przemówień i sądów, stanowiąc serce życia publicznego starożytnego Rzymu. Początki Forum sięgają VII wieku p.n.e.

Rzym darmowe atrakcje - 14 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Bazylika Pawła za Murami – Rzym darmowe atrakcje

Bazylikę Św. Pawła za Murami zbudowano w latach 386-440, choć jej aktualny wygląd to efekt rekonstrukcji po pożarze z połowy XIX wieku. Szczególną uwagę na zewnątrz warto zwrócić na figurę Św. Pawła z mieczem oraz granitową kolumnadę. W środku wzrok przyciągają m. in. piękny złoty sufit, mozaiki w apsydzie z 1200 roku, miejsce pochówku Św. Pawła (w centralnej części przy ołtarzu) oraz bogato zdobione ciborium, czyli “baldachim” nad ołtarzem.

4 bazyliki papieskie w Rzymie - wstęp, dojazd, opis

Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Ołtarz Ojczyzny

W Rzymie jest wiele pięknych placów miejskich, ale trzy zasługują na szczególną uwagę. Jednym z nich jest XV-wieczny Plac Wenecki. Jego głównym punktem jest neoklasycystyczny pomnik ku czci Wiktora Emanuela II, nazywany Ołtarzem Ojczyzny. Budowla jest ogromna – ma aż 81 m wysokości i 135 m szerokości. Obiekt zbudowano w latach 1885-1935 ku pamięci pierwszego króla Królestwa Włoch. Budowlę zaprojektowano z dużym rozmachem, przez co prezentuje się naprawdę zachwycająco!

Ps. Na szczycie pomnika znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama historycznego centrum Rzymu, ale wstęp niestety jest już płatny (15 euro).

Rzym darmowe atrakcje - 14 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Fontanna di Trevi – darmowe atrakcje Rzymu

Nadszedł czas na odkrycie prawdziwej perełki Rzymu – fontanny di Trevi. Ta barokowa fontanna jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie i to z dobrego powodu. To prawdziwe arcydzieło dostępne całkowicie za darmo! Fontanna, zbudowana z marmuru w XVIII wieku, korzysta z zasilania starożytnego akweduktu, który ma ponad 2 tysiące lat. Jej imponująca fasada ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Fontanna di Trevi jest popularnym miejscem turystycznym, więc jeśli planujesz sesję zdjęciową, najlepiej przybyć wcześnie rano.

Rzym darmowe atrakcje - 14 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Rzym atrakcje za darmo – Koloseum

Jeden z najważniejszych i najbardziej znanych zabytków starożytnych zarówno w Rzymie, jak i na całym świecie to Koloseum. Ten amfiteatr został wzniesiony przez cesarzy rzymskich w I wieku naszej ery, czyli ponad 2000 lat temu. Zachwyca fakt, że tak duża część tej budowli przetrwała do dzisiaj! Koloseum ma cztery poziomy i prawie 50 metrów wysokości. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca można je zwiedzać za darmo. W pozostałe dni wejście jest biletowane i pozostaje podziwianie go z zewnątrz, co – według mnie – jest wystarczające, bo obiekt z tej perspektywy prezentuje się okazalej.

Rzym darmowe atrakcje - 14 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Rzym atrakcje za darmo – Schody Hiszpańskie

Słynne Schody Hiszpańskie to jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Mają aż 138
stopni, a ich początki sięgają XVIII wieku. Schody łączą Plac Hiszpański ze stojącym na skraju
wzgórza kościołem Trinita dei Monti. Zarówno schody, jak i cały Plac Hiszpański, prezentują się pięknie o każdej porze dnia. Usytuowana na środku Placu urokliwa fontanna w kształcie łodzi pochodzi z 1623 roku. Co ciekawe, zasilą ją ten sam starożytny akwedukt, co fontannę di Trevi.

Rzym darmowe atrakcje - 18 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

Klimatyczne Zatybrze – Rzym darmowe atrakcje

Zatybrze to niezwykle oryginalna dzielnica Rzymu, leżąca na wschodnim brzegu rzeki Tyber. Słynie z urokliwych uliczek, kamienic i klimatycznych knajpek, które przyciągają turystów i mieszkańców. To jedna z najstarszych części miasta, więc zobaczycie tu dużo murali, obdrapanych murów i dziurawych chodników. Warto odwiedzić Zatybrze, by pospacerować wzdłuż nabrzeża, podziwiać piękne widoki na rzekę i mosty, takie jak Most Świętego Anioła czy Most Vittorio Emanuele II. Szczególnie popularne są również kawiarnie i restauracje usytuowane nad Tybrem, gdzie można zrelaksować się i delektować się widokiem wieczornego miasta. Warto zajrzeć też do tutejszych świątyń – Bazyliki św. Marii i Bazyliki Św. Cecylii.

Rzym darmowe atrakcje - 18 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?
Fontanna dell’Acqua Paola
Rzym darmowe atrakcje - 18 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?
Bazylika Św. Cecylii

Most Św. Anioła – Rzym atrakcje za darmo

Most Świętego Anioła, znany również jako Most Aeliusza, to imponujący most w Rzymie, który zbudowano przez cesarza Hadriana w 134 roku naszej ery. Początkowo był on przejściem dla cesarzy prowadzącym do cesarskiego mauzoleum, które później stało się Zamkiem Świętego Anioła. Most ten jest bogato zdobiony rzeźbami, w tym posągami aniołów, które dodano w XVI wieku według projektu Berniniego. Szczególnie warto zwrócić uwagę na architekturę mostu, która łączy w sobie elementy rzymskiego inżynieryjnego geniuszu z renesansową estetyką. Most Świętego Anioła jest nie tylko historycznym miejscem, ale również pięknym przykładem rzymskiego dziedzictwa architektonicznego. To idealne miejsce na sesję zdjęciową o świcie (póki nie ma tutaj tłumów) czy romantyczny spacer po zmroku.

Rzym darmowe atrakcje - 16 miejsc. Co warto zobaczyć w Rzymie za darmo?

PLAN ZWIEDZANIA RZYMU I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W RZYMIE!

rzym

Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂

ZOBACZ TEŻ:

ZWIEDZANIE WATYKANU – ATRAKCJE I INFO PRAKTYCZNE

ATRAKCJE RZYMU – 9 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ

4 NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE W RZYMIE

KOMUNIKACJA MIEJSKA W RZYMIE – CENY, BILETY, INFORMACJE PRAKTYCZNE

      error: Content is protected !!