Praga: wzgórze Wyszehrad w Pradze – dojazd i zwiedzanie
Wzgórze Wyszehrad w Pradze (Praga Wyszehrad) to otoczony dawnymi fortyfikacjami park miejski – świetne miejsce na spacer i podziwianie praskich widoków. W odróżnieniu od wzgórz Petrin i Letna, Wyszehrad znajduje się na wschodnim brzegu Wełtawy, więc zobaczycie stąd inną panoramę Pragi. Poniżej zebrałam dla Was niezbędne wskazówki dot. zwiedzania Wyszehradu takie jak dojazd na wzgórze, jakie miejsca warto zobaczyć i ile czasu poświęcić na wycieczkę. Zapraszam do czytania!
Wzgórze Wyszehrad w Pradze (Praga Wyszehrad)
Wyszehrad to druga – po Hradczanach – dawna siedziba czeskich władców. Wzgórze odgrywało istotną rolę w dziejach Czech przez wieki. Jego historia sięga IX wieku, kiedy zbudowano warowny zamek na skale nad Wisłą. W XII wieku Wyszehrad stał się siedzibą czeskich królów, a później także cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Dziś Wyszehrad pełni funkcję rekreacyjną i turystyczną, oferując przepiękne widoki na Pragę oraz możliwość zwiedzania licznych zabytków. Wzgórze Wyszehrad to również popularne miejsce spotkań i imprez kulturalnych, a także idealne miejsce na romantyczny spacer pośród zabytkowych ruin i zieleni.
Co zobaczyć na Wyszehradzie? Jak wygląda zwiedzanie?
Wzgórze Wyszehrad w Pradze to otoczony dawnymi fortyfikacjami park miejski – świetne miejsce na spacer i podziwianie praskich widoków. W odróżnieniu od wzgórz Petrin i Letna, Wyszehrad znajduje się na wschodnim brzegu Wełtawy, więc zobaczycie stąd zupełnie inną panoramę Pragi. Wycieczkę w te okolice możecie połączyć ze zwiedzaniem historycznych miejsc i zabytków, których na wzgórzu nie brakuje. Najważniejsze i najciekawsze z nich to:
- Pozostałości dawnej twierdzy i fortyfikacji;
- Bazylika św. Piotra i Pawła – gotycki kościół z XII wieku, znany z pięknych fresków i krypty królewskiej;
- Dawny tunel wojskowy, zmieniony w podziemne muzeum m.in. z Salą Gorlice i rzeźbami z Mostu Karola – wstęp jest płatny (ceny i godziny wycieczek znajdziecie pod tym linkiem);
- Rotunda św. Marcina – jedna z najstarszych zachowanych budowli w Pradze, datowana na IX wiek, z charakterystyczną romańską architekturą;
- Gotycka Piwnica, w której obecnie funkcjonuje muzeum historyczne poświęcone Wyszehradowi – wstęp jest płatny, a ceny i godziny otwarcia znajdziecie tutaj;
- Ogrody ze ścieżkami spacerowymi i rzeźbami, poświęconymi postaciom z czeskich legend;
- Łaźnia Libuszy z pięknym punktem widokowym na miasto i rzekę Wełtawę;
- Cmentarz z XIX i XX wieku, na którym spoczywają zasłużeni w dziedzinie kultury m.in. kompozytor Antonín Dvořák, malarz Alfons Mucha i pisarz Karel Čapek.
Wyszehrad zwiedza się za darmo, samodzielnie i we własnym tempie. Jedynie podziemne muzeum oraz Gotycką Piwnicę zwiedza się odpłatnie. W przypadku podziemia, zwiedzanie trwa 45 minut i odbywa się o określonych porach – w grupach z przewodnikiem anglojęzycznym. Jeśli nie czujecie się komfortowo z angielskim, to na miejscu dostępne są drukowane przewodniki w języku polskim. Z kolei wystawę w Gotyckiej Piwnicy można zwiedzać samodzielnie o każdej porze między 10 a 18.
Wzgórze Wyszehrad w Pradze – lokalizacja i dojazd
Aby dostać się na Wyszehrad najlepiej podjechać tramwajem 2 lub 17 (w kierunku Nádraží Braník) do stacji Vyton, a następnie podejść ok. 10 minut pieszo. Ścieżka jest dosyć stroma, jednak podejście jest warte tutejszych widoków!
Jeśli nie lubicie chodzić pod górkę, to możecie też skorzystać z linii metra C, która jedzie na stację „Vysehrad” – spacer zajmie wtedy okolo 15 minut i będzie dużo łagodniejszy.
Praga Wyszehrad – ile czasu na wycieczkę?
Czas zwiedzania Wyszehradu zależy od tego czy planujecie wchodzić do wnętrz wszystkich zabytków czy może chcecie je tylko pooglądać z zewnątrz i nacieszyć oczy parkiem i widokami ze wzgóza. W pierwszym przypadku na wycieczkę warto zarezerwować około 2,5 godziny, a w drugim wystarczy 1 godzina. Do tego trzeba doliczyć dojazd z centrum, który zajmuje zwykle 25-30 minut w jedną stronę.
PLAN ZWIEDZANIA PRAGI I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE
SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!
Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało na adres: kontakt@travelady.pl lub skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂
ZOBACZ TEŻ:
Komunikacja miejska w Pradze – ceny, bilety, kontrole
Co zjeść w Pradze? 8 pysznych propozycji na weekend! Tradycyjne czeskie jedzenie