ins

0
EUROPA NIEMCY

Kolumna Zwycięstwa w Berlinie – bilety, dojazd, cena, widoki

2 kwietnia 2024
Kolumna Zwycięstwa w Berlinie - bilety, dojazd, cena, widoki

Kolumna Zwycięstwa w Berlinie – bilety, dojazd, cena, widoki

Kolumna Zwycięstwa w Berlinie to jeden z najważniejszych zabytków niemieckiej stolicy i najpiękniejszy pomnik na terenie parku Tiergarten. Zdecydowanie warto wpisać go na swoją listę miejs do odwiedzenia, zwłaszcza, że stanowi też ciekawy i stosunkowo tani punkt widokowy. Poniżej spisałam dla Was najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tej słynnej kolumny w Berlinie. Zapraszam do czytania!

Spis treści:

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W MIEŚCIE

W ŚRODKU M.IN. PLAN ZWIEDZANIA, NOCLEGI, PARKINGI, NOCLEGI I WIELE WIĘCEJ!

berlin

Kolumna Zwycięstwa w Berlinie – krótka historia i architektura

Kolumnę wzniesiono w XIX wieku, by upamiętnić niemieckie zwycięstwa wojenne. Obecnie znajduje się na rondzie w centralnym punkcie parku Tiergarten, choć na początku stała na placu przed dzisiejszym Reichstagiem. Pomnik został przeniesiony na polecenie Adolfa Hitlera tuż przed II Wojną Światową. Po zakończeniu wojny i pacyfikacji Niemiec, polskie oddziały wojskowe wetknęły w kolumnę biało-czerwone flagi.

Pomnik robi szczególnie dobre wrażenie w pogodne dni kiedy pozłacana rzeźba Nike (greckiej bogini zwycięstwa) na jego szczycie mieni się w słońcu. Rzeźbę wykonano z brązu i waży aż 35 ton. Cała kolumna ma około 68 metrów wysokości i pełni także funkcję widokową – po pokonaniu prawie 300 schodów
można podziwiać z góry park i nieco oddaloną Bramę Brandenburską.

Kolumna Zwycięstwa w Berlinie - bilety, dojazd, cena, widoki

Kolumna Zwycięstwa w Berlinie – lokalizacja i dojazd

Kolumna Zwycięstwa mieści się w Tiergarten – to drugi największy park w Berlinie (po parku Tempelhofer) i trzeci największy w całych Niemczech. Jeśli – tak jak ja – lubicie zielone przestrzenie w miastach, to koniecznie wpiszcie to miejsce na swoją listę do zwiedzenia.

Z centrum najlepiej dojechać tutaj popularną wśród turystów linią atobusową 100. Dojeżdżają tutaj też linie 106 i 187. Jeśli lubicie spacerować to z okolic Bramy Brandenburskiej dojdziecie tutaj pieszo w około 30 minut.

Kolumna Zwycięstwa w Berlinie – bilety, cena

Kolumnę z zewnątrz można podziwiać za darmo przez całą dobę. Jednak, aby skorzystać z tarasu widokowego na jej szczycie, trzeba się tu zjawić w godzinach otwarcia obiektu, które wyglądają tak:

  • Od kwietnia do października kolumna jest otwarta od 9:30 do 18:30 od poniedziałku do piątku, a w soboty i niedziele nieco dłużej – do 19:00.
  • Od listopada do marca godziny otwarcia kolumny są codziennie takie same – kolumna jest otwarta w godzinach 9:30–17:30
  • Wyjątkiem jest Wigilia – wtedy kolumna jest całkowicie zamknięta.

Bilet normalny kosztuje 4 euro, a ulgowy 3 euro. Bilety można kupić na miejscu.

berlin: najlepsze punkty widokowe w berlinie

Co zobaczyć w okolicy?

W Tiergarten z pewnością odpoczniecie trochę od zgiełku miasta. Park ma aż 210 ha powierzchni, a jego historia sięga początków XVI wieku. Spacerując można zobaczyć jeszcze wiele ciekawych pomników m.in. pomnik Żołnierzy Radzieckich z 1945 r. Tiergarten to jednak przede wszystkim znakomite tereny rekreacyjne. W parku znajdują się place zabaw, ścieżki biegowe i rowerowe, a także miejsca do piknikowania czy grillowania. Zimą z kolei można tu pojeździć na łyżwach.

W zachodniej części mieści się ogromny ogród zoologiczny i akwarium, co będzie dobrym pomysłem na letnie miesiące. Berlińskie ZOO było pierwszym tego typu miejscem w Niemczech – otwarto je w 1844 roku. Obecnie liczy około 1,5 tys. gatunków zwierząt, co plasuje je w czołówce ogrodów zoologicznych na świecie. Co roku odwiedza je ponad 3 mln osób. Bilet do ZOO dla osoby dorosłej kosztuje 18,5 euro, a dla dziecka do 15 lat 8,5 euro. Dzieci do 4. roku życia wchodzą za darmo. Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji dot. zoo i akwarium w Berlinie. Strona dostępna jest także w języku polskim.

berlin

Dodatkowo w odległości około 30 minut pieszo od Kolumny Zwycięstwa znajdziecie takie miejsca jak:

  • Brama Brandenburska
  • Reichstag
  • Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Wszystkie te miejsca zdecydowanie warto zobaczyć!

PLAN ZWIEDZANIA BERLINA I MAPA ATRAKCJI W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z MOJEGO PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC I RESTAURACJI W MIEŚCIE

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Co zjeść w Berlinie – 4 specjały na weekend

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – 8 propozycji

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

Ciekawostki o Berlinie – 8 najciekawszych faktów

Jeśli masz jakieś pytania o Berlin to czekam na Ciebie na Instagramie! Dołącz do ponad 30 tys. osób, obserwujących moje podróże – link znajdziesz tutaj 🙂

    error: Content is protected !!