Czy Berlin jest bezpieczny – bezpieczeństwo w Berlinie – na co uważać w Berlinie?
Czy Berlin jest bezpieczny? Podczas moich podróży do Berlina nie spotkałam się z żadną niebezpieczną sytuacją, ale w tak dużym i turystycznym mieście trzeba zachować podstawowe środki ostrożności. Zgodnie z danymi Eurostatu za lata 2020-2021 liczba rozbojów, włamań i kradzieży w Niemczech (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców) jest ponad dwukrotnie wyższa niż w Polsce. Nie piszę tego, aby Cię przestraszyć, ale po to żeby – mimo podróżniczej beztroski – mieć z tyłu głowy także kwestie bezpieczeństwo w Berlinie. Każdy z nas przecież woli zwiedzać luub wypoczywać na wyjeździe, a nie siedzieć na komisariacie zgłaszając kradzież.
Bezpieczeństwo w Berlinie – na co uważać w Berlinie?
Jako turyści najbardziej jesteśmy narażeni na kradzieże. Szczególną ostrożność należy więc zachować w miejscach tłumnie odwiedzanych zarówno przez turystów, jak i mieszkańców (metro, dworce kolejowe), bo to w tych miejscach najczęściej czyhają kieszonkowcy. Będą to najpopularniejsze atrakcje i główne place miejskie (szczególnie Alexanderplatz) oraz metro i dworce kolejowe (zwłaszcza Bahnhof ZOO).
Czy Berlin jest bezpieczny – wskazówki dla turystów
Torebki czy plecaki lepiej trzymać z przodu na widoku niż na plecach – zwłaszcza w tłumie np. w metrze. Niby banał, ale wciąż sporo osób tego nie robi. Nie trzymaj też torebki, plecaka czy sprzętu fotograficznego luzem na osobnym krześle w restauracji – zwłaszcza wtedy, gdy siedzisz na zewnątrz, przy ulicy, w ogródku gastronomicznym. Złodziej może wtedy łatwo po to sięgnąć i zgubić się w tłumie przechodniów nim zdążysz w ogóle wstać z krzesła.
Przed każdą podróżą polecam sprawdzić komunikaty ws. bezpieczeństwa w danym kraju na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Są tam umieszczane oficjalne informacje o najczęstszych przestępstwach i aktualnych zagrożeniach w danym kraju lub mieście.
Warto zapisać też numery alarmowe obowiązujące w kraju, do którego jedziesz i dane kontaktowe do Ambasady Polski. Polska ma w Berlinie swoją placówkę, ale jeśli będziesz w kraju, w którym jej nie ma, to możesz zgłosić się po pomoc do konsulatu jakiegokolwiek innego kraju Unii Europejskiej.
Bezpieczeństwo w Berlinie – ważne numery
- Policja: 110
- Straż pożarna i pogotowie ratunkowe: 112
- Ambasada Polski w Berlinie: +49 30 22 313 0
PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?
SKORZYSTAJ Z PLANU ZWIEDZANIA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE!
ZOBACZ TEŻ:
Berlin samochodem – strefa ekologiczna, koszty, na co uważać? Wjazd samochodem do Berlina
Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole
Co zjeść w Berlinie – 4 specjały na weekend
Masz jakieś pytania? Napisz do mnie maila lub odezwij się na Instagramie (link tutaj).