ins

0
EUROPA NIEMCY

Jak dojechać do Berlina – Berlin pociągiem, samolotem, autobusem

1 lutego 2024
Jak dojechać do Berlina - Berlin pociągiem, samolotem, autobusem

Jak dojechać do Berlina – pociągiem, samolotem, autobusem. Połączenia, wskazówki

Jak dojechać do Berlina? Berlin leży zaledwie 90 km od granicy z Polską i bez problemu można się do niego dostać każdym środkiem transportu – samolotem, autobusem, pociągiem i oczywiście własnym samochodem. To, który z nich będzie najlepszy zależy od tego skąd będziesz ruszać oraz jakim czasem i budżetem dysponujesz. Berlin pociągiem będzie najlepszym rozwiązaniem jeśli mieszkasz w jednym z dużych polskich miast. Samolot będzie opcją jedynie dla osób z Warszawy, a największe możliwości daje autobus. Poniżej znajdziesz więcej informacji i wskazówek!

Jak dojechać do Berlina – spis treści

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

SPRAWDŹ MÓJ PRZEWODNIK I PODRÓŻUJ BEZ NIESPODZIANEK! W ŚRODKU PLAN ZWIEDZANIA, RESTAURACJE, CENY, PARKINGI, NOCLEGI I WIELE WIĘCEJ!

berlin

Jak dojechać do Berlina? Berlin pociągiem

Wygodną opcją wydaje się pociąg. PKP Intercity realizuje bezpośrednie połączenia do Berlina m.in. z Warszawy, Katowic, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Przemyśla i Poznania. Najkrócej jedzie się z Poznania (około 2,5 godziny), a najdłużej z Przemyśla (ponad 9 godzin). Podróż z Warszawy i Wrocławia zajmuje 4,5-5,5 godziny, a z Katowic, Krakowa czy Trójmiasta 6-7 godzin. Pociągi zatrzymują się też w wielu miastach po drodze m.in. w Bydgoszczy, Gnieźnie, Świebodzinie, Rzeszowie, Gliwicach, Opolu, Łańcucie, Zabrzu, Legnicy i Zielonej Górze.

Berlin pociągiem – ceny

Ceny biletów uzależnione są od terminu wycieczki i tego, z jakim wyprzedzeniem kupi się bilet. Najlepiej szukać połączeń co najmniej miesiąc wcześniej. Przykładowo, bilet na poranny pociąg z Warszawy na za 3 dni kosztuje 250 zł. Cena tego samego połączenia na za miesiąc wynosi już tylko 118 zł, także różnica jest duża.

Berlin pociągiem – gdzie kupić bilet

Bilety na połączenia międzynarodowe można kupić online na stronie PKP Intercity lub w kasie na dworcu. Warto wiedzieć, że bilety kupione w promocji Promo International niestety nie podlegają zwrotowi ani wymianie. Główna stacja w Berlinie nazywa się Berlin Hauptbahnhof. Dworzec położony jest nieopodal rzeki Sprewy, 20 minut pieszo od Bramy Brandenburskiej i centrum.

Jak dojechać do Berlina - Berlin pociągiem, samolotem, autobusem
Jak dojechać do Berlina - Berlin pociągiem z polski

Berlin pociągiem

Jeśli nie Berlin pociągiem, to może autobusem do Berlina?

Do Berlina można łatwo dojechać autobusem – m.in. Flixbusem lub Ecolines. Ta druga firma kursuje tylko z Warszawy, Suwałk i Białegostoku. Zdecydowanie większą liczbę połączeń znajdziesz w rozkładzie Flixbusa, który realizuje bezpośrednie połączenia m.in. z Wrocławia, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Poznania, Kołobrzegu, Szczecina, Łodzi czy Zakopanego.

Podróż z Gdańska trwa około 9 godzin, z Warszawy ponad 7 godzin, z Katowic ponad 6 godzin, z Wrocławia ponad 4 godziny, a z Poznania około 3 godzin. W przypadku dłuższych przejazdów zdecydowanie warto rozważyć podróż nocą. Ja jechałam w ten sposób za granicę już kilka razy. Atutem autobusów jest też znacznie szerszy rozkład jazdy. Podczas gdy pociągi kursują zazwyczaj raz, dwa razy dziennie, to połączeń autobusowych może być nawet kilkanaście.

Berlin samochodem wjazd do berlina strefa ekologiczna

Samolotem do Berlina

Z Polski do Berlina nie latają żadne tanie linie lotnicze. Pozostaje więc szukać okazji w siatce połączeń tradycyjnych przewoźników. Co więcej, bezpośrednie połączenie jest dostępne wyłącznie z Warszawy. Lot trwa 1 godzinę i 30 minut. Cena za lot w dwie strony wynosi między 700 a 1200 zł w zależności od tego, z jakim wyprzedzeniem kupimy bilety. Z pozostałych polskich lotnisk są dostępne jedynie loty z przesiadką, co znacząco wydłuża podróż i może okazać się nieopłacalne.

Jak dojechać do Berlina – własny samochód

Do Berlina można oczywiście wybrać się również własnym autem, a wszystkie potrzebne informacje na ten temat zebrałam w osobnym poście: Berlin samochodem – strefa ekologiczna, koszty, na co uważać? Wjazd samochodem do Berlina – kliknij i zapoznaj się ze wskazówkami.

PLAN ZWIEDZANIA BERLINA W TWOIM TELEFONIE

SKORZYSTAJ Z MOJEGO PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Czy Berlin jest bezpieczny? Na co uważać? Bezpieczeństwo w Berlinie

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

Ceny w Berlinie – ceny jedzenia, ceny noclegów, ile kosztuje obiad? Berlin ceny

Jeśli masz jakieś pytania to napisz do mnie śmiało maila lub wiadomość na Instagramie (link tutaj).

    error: Content is protected !!