ins

0
EUROPA NIEMCY

Ceny w Berlinie – ceny jedzenia, ceny noclegów, ile kosztuje obiad? Berlin ceny

5 lutego 2021
ceny w berlinie

Berlin to obecnie największe miasto w Unii Europejskiej i na pewno nie będziecie się w nim nudzić. Stolica Niemiec ma do zaoferowania bardzo wiele różnorodnych atrakcji – od wspaniałej architektury, przez cudowne zielone parki, na gwarnych ulicach handlowych kończąc. Ja odwiedzam Berlin regularnie od kilku lat i chcę się podzielić z Tobą moim doświadczeniem. Poza listą miejsc do odwiedzenia, przydać może się także garść praktycznych informacji. Poniżej znajdziesz informacje jakie są ceny w Berlinie, ile kosztuje obiad w Berlinie, ile kosztują magnesy w Berlinie i jakie są ceny noclegów w Berlinie. Dzięki temu łatwiej oszacujesz ile kosztuje weekend w Berlinie.

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE! W ŚRODKU PLAN ZWIEDZANIA, RESTAURACJE, CENY, PARKINGI I WIELE WIĘCEJ!

berlin
Ceny w Berlinie - ceny jedzenia w Berlinie, ceny noclegów, ile kosztuje obiad. Berlin ceny

Ceny w Berlinie – czy w Berlinie jest drogo? Berlin ceny

Chyba nikogo nie zaskoczę jak powiem, że ceny w Berlinie są generalnie wyższe niż Polsce, nawet w dużych miastach. Uspokajam jednak, że różnice nie są aż tak wielkie jak mogłoby się wydawać. Poza tym jest wiele możliwości obniżenia kosztów np. nocleg dalej od centrum czy jedzenie street foodu, który z reguły jest tańszy od restauracji. Pomocne może być też zrobienie zakupów w sklepie spożywczym zamiast jedzenia śniadań na mieście. Wszystko zależy od Waszych potrzeb i możliwości. Zwracajcie też uwagę na cenę
śniadania w hotelu, bo bywa tak, że kosztuje połowę tyle co nocleg. Wtedy może się okazać, że lepiej wziąć nocleg bez śniadania i złapać coś na mieście.

Poniżej zebrałam dla Ciebie trochę konkretów, które pomogą Ci się zorientować w kosztach i zaplanować budżet wycieczki. Znajdziesz tu przykładowe, orientacyjne ceny jedzenia w restauracjach oraz ceny, od których zaczynają się noclegi różnych kategorii. Ceny zebrałam chodząc po berlińskich restauracjach i analizując portal noclegowy Booking.

Ceny w Berlinie - ceny jedzenia w Berlinie, ceny noclegów, ile kosztuje obiad. Berlin ceny

Berlin ceny – ile kosztuje weekend w Berlinie?

Berlin ceny jedzenia – ceny na mieście w Berlinie

Ceny w Berlinie są wyższe niż w Warszawie – co do tego nie ma wątpliwości. Niemcy należą do tych krajów, w których dla nas – Polaków – generalnie jest drożej. Dotyczy to także jedzenia – zarówno w sklepach, jak i restauracjach czy budkach ze street foodem. Jeśli nie chcecie wydać za dużo na jedzenie, to możecie zabrać kilka ulubionych produktów z Polski lub zrobić zakupy w sklepie. Zawsze będzie to tańsze rozwiązanie niż jedzenie wszystkich posiłków w restauracjach.

Berlin ceny – przykładowe ceny jedzenia w restauracjach w Berlinie

 • Zestawy śniadaniowe – 10-16 euro
 • Musli/owsianki – 6-8 euro
 • Jajecznica – 6 euro
 • Kanapki w bistro/piekarni – 3-4 euro
 • Słodkie bułki – 2-3 euro
 • Ciasta w piekarni – 4-5 euro
 • Zupy w restauracjach – 6-8 euro
 • Sałatki – 12-16 euro
 • Dania główne – 16-24 euro
 • Golonko z kapustą i ziemniakami – 17-23 euro
 • Kebab w bułce z surówkami – 8 euro
 • Wurst z frytkami – 5-6 euro
 • Wurst z bułką – 3-4 euro
 • Pizza – 10-18 euro
 • Burgery – 13-15 euro
 • Makarony w restauracji – 13-17 euro
 • Dania kuchni azjatyckiej – 11-15 euro
 • Desery – 6 euro
 • Kawa – 2,5-4,5 euro
 • Zimne napoje – 3-5 euro
 • Piwo – 4-6 euro
Ceny w Berlinie - ceny jedzenia w Berlinie, ceny noclegów, ile kosztuje obiad. Berlin ceny

Berlin ceny – ile kosztuje obiad w Berlinie?

Jak widać ceny są mocno zróżnicowane – sporo zależy od miejsca, w którym zamierzamy się stołować. Przykładowo, ceny zestawów śniadaniowych w restauracjach są dość wysokie. Jeśli chcecie zaoszczędzić, to taniej wyjdzie kanapka lub ciacho z kawą w piekarni/bistro. Podobnie jest z obiadem. Znacznie mniej zapłacicie za street food lub obiad w bistro niż za danie w restauracji.

Koszt dwudaniowego obiadu w restauracji w Berlinie może wynieść od 22 euro do ponad 30 euro. Dodając do tego napój i deser, pełny obiad w Berlinie może kosztować od 30 euro do nawet 40 euro.

weekend w Berlinie

Berlin ceny – ceny noclegów w Berlinie

Wyższe ceny w Berlinie dotyczą nie tylko jedzenia, ale także noclegów. Ja zawsze bardzo długo szukam odpowiedniego miejsca – staram się znaleźć jak najlepsze opcje w stosunkowo rozsądnej cenie. Przez “jak najlepsze” rozumiem takie, które spełniają kilka ważnych dla mnie kryteriów. Są to np. dobre opinie gości, własna łazienka, brak ukrytych opłat czy dogodna lokalizacja. „Jakikolwiek” nocleg w Berlinie znajdziecie już za 80 zł za osobę, ale zapewne będzie to obiekt z bardzo słabymi opiniami lub po prostu hostel, w którym
pokój będzie współdzielony. Prywatny pokój z dobrymi ocenami (ponad 7,5/10 na Bookingu) i nie dalej niż 3 km od centrum, jest bardzo ciężko znaleźć w cenie poniżej 200 zł/osobę (w sezonie letnim) i poniżej 150 zł/osobę (w sezonie zimowym). Zwłaszcza na weekend, bo ceny w tygodniu są nieco niższe.

Bardzo zachęcam też do rezerwowania noclegów z jak największym wyprzedzeniem, bo zauważyłam, że rezerwując np. na miesiąc czy dwa do przodu ceny może być nawet 100 zł niższa niż rezerwując na ostatnią chwilę.

Ceny w Berlinie – orientacyjne ceny noclegów w Berlinie

Poniższe ceny noclegów w Berlinie to opcje na weekend, na maj, z ocenami powyżej 7/10 i na pół roku do przodu (z możliwością odwołania). Rezerwując poza sezonem letnim czy weekendami, jest taniej. Podane ceny są orientacyjne i pokazują od jakich mniej więcej wartości zaczynają się opłaty za dobę.

 • Łóżko w hostelu: od 80 zł za noc
 • Pokoje 2-os. z łazienką i śniadaniem w centrum miasta: ceny od 600 zł za noc
 • Pokoje 2-os. z łazienką bez śniadania w centrum miasta: ceny od 500 zł za noc
 • Pokoje 2-os. z łazienką poza centrum miasta: ceny od 350 zł za noc
 • Pokoje 2-os. ze wspólną łazienką bez śniadania w centrum: od 450 zł za noc
 • Pokoje 3-os. z łazienką i śniadaniem w centrum miasta: ceny od 900 zł za noc
 • Pokoje 3-os. z łazienką i śniadaniem poza centrum : ceny od 700 zł za noc
 • Pokoje 3-os. z łazienką w centrum miasta: ceny od 700 zł za noc
 • Pokoje 3-os. z łazienką poza centrum miasta: ceny od 450 zł za noc
 • Pokoje 4-os. z łazienką i śniadaniem w centrum miasta: ceny od 1100 zł za noc
 • Pokoje 4-os. z łazienką w centrum miasta: ceny od 800 zł za noc

Do cen noclegów mogą dojść takie opłaty jak podatek miejski lub parkowanie. Pamiętajcie, że są to tylko ceny orientacyjne i mogą się różnić (zarówno w górę, jak i w dół) w zależności od terminu pobytu, aktualnych wydarzeń w mieście oraz tego, z jakim wyprzedzeniem dokonacie rezerwacji.

Ceny w Berlinie - ceny jedzenia w Berlinie, ceny noclegów, ile kosztuje obiad. Berlin ceny

Ile kosztują magnesy w Berlinie? Berlin cena magnesów

Magnesy to najczęściej kupowana pamiątka z podróży. W Berlinie znajdziecie je we wszystkich sklepach i kioskach z pamiątkami. Ceny magnesów w Berlinie zaczynają się od 4 euro, a pamiątkowe pocztówki można kupić już za 1 euro.

Weekend w Berlinie koszt – ile kosztuje weekend w Berlinie?

Jak widzicie rozpiętość cenowa jest dość duża i można taki wyjazd zorganizować “na bogato”, ale można też
zamknąć się w kilku stówkach. Ogólny koszt zależy też od tego z ilu płatnych atrakcji będziecie chcieli skorzystać i czy będziecie jeść wszystkie posiłki w restauracjach czy może skorzystacie ze sklepów spożywczych.

Zakładając dwa noclegi w pokoju dwuosobowym w centrum miasta z łazienką i śniadaniem, do tego bilet całodniowy na komunikację, jedzenie w restauracjach oraz skorzystanie z dwóch płatnych atrakcji taki weekend może kosztować 1000 zł za osobę (przy podróży we dwoje).

Z drugiej strony jeśli zdecydujemy się na tani pokój poza centrum bez własnej łazienki i śniadania, miasto będziemy zwiedzać wyłącznie z zewnątrz i żywić się street foodem lub w piekarniach/bistro, to cena spadnie do 550 zł za osobę. Są to oczywiście tylko szacunkowe koszty bez ceny dojazdu na miejsce, ewentualnej opłaty parkingowej czy zakupu pamiątek.

Sklepy spożywcze w Berlinie – gdzie zrobić zakupy w Berlinie?

W moim odczuciu w Niemczech jest znacznie mniej sklepów spożywczych niż w Polsce. Jednak nie na tyle, by mieć problem ze zrobieniem zakupów. Największe sieci spożywcze działające w Niemczech to Aldi i Lidl, ale w Berlinie spotkasz też takie szyldy jak Rewe, Edeka czy Penny.

Jeśli zdarzy Wam się szukać apteki, to pamiętajcie, że większość z nich czynna jest najdłużej do 20.00, a niedzielę w ogóle są zamknięte. Gdy będziecie jednak musieli znaleźć apteczną pomoc wieczorą porą lub w niedzielę to skierujcie się na Friedriechstrasse (w centrum) do apteki MediosApotheke – jest czynna 7 dni w tygodniu i codziennie do północy.

Gdzie na zakupy w Berlinie?

Jeśli chodzi o “mniej spożywcze” zakupy, to największa galeria handlowa, Mall of Berlin, mieści się przy placu Poczdamskim w samym centrum miasta. Znajdziecie tam masę sklepów odzieżowych, restauracji, kawiarni i punktów usługowych. Innym miejscem z mnóstwem sklepów jest długa na 3 kilometry ulica Kurfürstendamm. Znajdziesz tu zarówno popularne sieciówki (Primark, Zara, Mango, H&M), jak i butiki luksusowych domów mody (Prada, Gucci, Louis Vuitton). Nieopodal mieści się też ogromny dom handlowy Kaufhaus des Westens (KaDeWe), o którym wspominałam przy okazji berlińskich ciekawostek. Jest to największy dom towarowy w Europie kontynentalnej.

Czy sklepy w Niemczech są otwarte w niedziele?

W niedzielę w Niemczech zakupów nie zrobicie (poza kilkoma wyjątkami w roku). Tak jak w Polsce, obowiązuje tam zakaz handlu, który obejmuje niemalże wszystkie sklepy. Jedyne miejsca, gdzie można wtedy
zrobić zakupy to stacje benzynowe, niektóre apteki, piekarnie, kawiarnie i sklepy na dworcach kolejowych.

Ceny w Berlinie - ceny jedzenia w Berlinie, ceny noclegów, ile kosztuje obiad. Berlin ceny

Berlin ceny – ile kosztuje weekend w Berlinie?

Czy w Berlinie trzeba mieć gotówkępłatności kartą w Berlinie

Można by się było spodziewać, że w tak wysoko rozwiniętym kraju jak Niemcy płatność kartą jest powszechna. Rzeczywistość jest jednak nieco inna i warto mieć przy sobie trochę gotówki. Co prawda za wszelkie atrakcje, bilety komunikacji czy w sklepach bez problemu zawsze płacę kartą, ale kilka razy w berlińskich restauracjach czy food truck’ach zdarzyło mi się, że przyjmowano tylko gotówkę. Lepiej być na to przygotowanym niż szukać na szybko bankomatu, który w dodatku najczęściej weźmie prowizję. Informacja o możliwej płatności kartą jest zazwyczaj przyklejona na drzwiach wejściowych do sklepu, knajpy czy kas biletowych. Często wywieszona jest także kartka z napisem “cash only”, co oznacza, że przyjmowana jest tylko gotówka. Pieniądze lepiej wymienić jeszcze w Polsce, bo po przekroczeniu granicy kursy są zwykle mniej korzystne.

POTRZEBUJESZ PLANU ZWIEDZANIA BERLINA? SPRAWDZONYCH MIEJSC NA OBIAD? MAPY ATRAKCJI?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

berlin

Mam nadzieję, że mój wpis pomógł Ci oszacować ile kosztuje weekend w Berlinie. Jeśli masz jakieś pytania to czekam na Ciebie na Facebooku lub Instagramie – chętnie coś doradzę 🙂 Polecam też sprawdzić listę atrakcji, które warto zobaczyć w Berlinie – link znajdziecie TUTAJ. Udanej wycieczki!

  error: Content is protected !!