ins

0
EUROPA NIEMCY

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – 8 propozycji

1 grudnia 2023
Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie

Jeśli wpisałeś w wyszukiwarkę „Berlin nietypowe atrakcje”, „nieoczywiste miejsca w Berlinie” lub coś w tym stylu, to zapewne wybierasz się do Berlina nie pierwszy raz! Jeśli jednak jest to Twoja pierwsza wycieczka, to zachęcam do zajrzenia w zakładkę „Niemcy”, gdzie znajdziesz wiele przydatnych artykułów o Berlinie. Są tam zarówno informacje praktyczne jak parkowanie czy komunikacja miejska, jak również propozycje atrakcji i niemieckich przysmaków na weekend! A teraz już przechodzę do rzeczy 🙂 Najważniejsze atrakcje Berlina to m.in. Brama Brandenburska, Wieża Telewizyjna czy Katedra Berlińska, a co nieoczywistego zobaczyć w Berlinie? Oto kilka propozycji!

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE! W ŚRODKU PLAN ZWIEDZANIA, RESTAURACJE, NOCLEGI, PARKINGI I WIELE WIĘCEJ!

berlin

1. Berlin nietypowe atrakcje – Hackescher Höfe

Hackescher Höfe to urocza, butikowa galeria handlowa, składająca się z ośmiu połączonych ze sobą dziedzińców. Zaprojektowany w stylu secesyjnym kompleks liczy już ponad 100 lat. Na początku XX wieku organizowano tu wieczory literackie, a dziś odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne jak wystawy, spektakle teatralne czy pokazy filmowe. Szczególnie pięknie prezentuje się główny dziedziniec galerii – zdobiony glazurowaną, kolorową cegłą. W dziedzińcach znajdują się liczne sklepy, kawiarenki, kino oraz teatr.

berlin nieoczywiste miejsca

2. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – Haus Schwarzenberg

Jeśli jesteście fanami alternatywnych miejscówek i street artu, to Haus Schwarzenberg przypadnie Wam do gustu. To ukryta w dziedzińcu XIX-wiecznego budynku wąska uliczka w wyjątkowym klimacie. Stare ściany budynku są gęsto zamalowane graffiti i obklejone najróżniejszymi naklejkami. W uliczce znajdują się też dwie niewielkie galerie sztuki ulicznej oraz sklep z plakatami, komiksami i street artem. Przy okazji dodam, że tuż obok znajduje się bardzo klimatyczna kawiarenka Cinema Cafe, w której – poza kawą – można napić się też piwa lub drinka. Wystrój nawiązuje do świata kinematografii, a ceny są rozsądne. Wejście do Haus Schwarzenberg znajduje się tuż obok Hackesche Höfe.

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie

3. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – Welt Balloon

Spacerując po Berlinie zapewne zobaczycie w powietrzu balon. Atrakcja działa tylko wtedy, gdy jest dobra pogoda i nie wieje zbyt silny wiatr – dlatego bilety polecam kupować dopiero na miejscu, po upewnieniu się, że balon dziś lata. Balon wznosi się na wysokość 150 metrów, dzięki czemu można podziwiać Berlin z zupełnie innej perspektywy. Wyżej jest już tylko na Wieży Telewizyjnej. Balon startuje mniej więcej co 20 minut i oferuje znakomite widoki na największe zabytki miasta. Bardzo dobrze widać stąd m.in. Wieżę Telewizyjną i trzy katedry – Niemiecką, Francuską i Berlińską.

Berlin nietypowe atrakcje

4. Berlin nietypowe atrakcje – KaDeWe

Ponad 100-letni dom handlowy Kaufhaus des Westens (KaDeWe; po polsku Dom Handlowy Zachodu), o którym wspominałam przy okazji berlińskich ciekawostek. KaDeWe to największy dom towarowy w Europie kontynentalnej. Budynek ma 8 pięter o łącznej powierzchni 60 tys. m kw. i oferuje niemal 400 tys. artykułów. W środku znajdziesz mnóstwo sklepów odzieżowych i kosmetycznych, ale też ofertę gastronomiczną.

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie

5. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – Oberbaumbrücke

Kolejne proponowane przeze mnie miejsce to przepiękny, kamienno-ceglany most Oberbaumbrücke z końca XIX wieku. Po 100 latach istnienia, w 1994 r., most został odnowiony i prezentuje się pięknie. Z miejscem tym wiążą się jednak tragiczne wydarzenia. W czasie zimnej wojny Oberbaumbrücke stanowił granicę pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Wiele osób próbowało uciec tędy na zachód, ale zostało zastrzelonych podczas ucieczki lub utonęło, próbując przepłynąć Sprewę wpław. Obecnie most łączy dzielnice Kreuzberg i Friedrichshain i jest jednym z najważniejszych miejsc w tej części Berlina.

nieoczywiste miejsca w berlinie

6. Nieoczywiste miejsca w Berlinie – Pomnik Muru Berlińskiego

Choć w Berlinie w wielu miejscach można zobaczyć pozostałości Muru Berlińskiego i pomniki związane z okresem tzw. zimnej wojny, to ten zrobił na mnie największe wrażenie. Najbardziej znanym miejscem związanym z dawnym murem berlińskim jest słynne East Side Gallery, ale to miejsce również jest interesujące. Na miejscu zobaczycie dość duży fragment muru, który płynnie zmienia się w metalową instalację z pionowych prętów, przez które – symbolicznie – można swobodnie przejść. Jest tutaj też niewielki park i ściana ze zdjęciami ofiar, które na przestrzeni lat próbowały uciec z Berlina Wschodniego na Zachód.

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie

Berlin nietypowe miejsca

7. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Na koniec chwila zadumy i refleksji. Zwykle przechodzę obok pomników obojętnie – są ładne i nie wątpię w ich duże walory historyczne, ale zazwyczaj niczym się nie wyróżniają i nie wzbudzają wielkich emocji. W tym przypadku jest zupełnie odwrotnie i obok berlińskiego Pomnika Pomordowanych Żydów Europy nie da się przejść obojętnie. To główne miejsce w Niemczech upamiętniające zagładę Żydów podczas II Wojny Światowej. Pomnik budowano przez dwa lata, a jego odsłonięcie miało miejsce w maju 2005 roku.

Na pomnik składa się aż 2711 betonowych bloków – liczba ta nawiązuje do stron Talmudu, jednej z podstawowych ksiąg judaizmu. Bloki nie są równej wysokości, a najwyższe z nich mają prawie 5 metrów. Na terenie pomnika znajduje się także podziemne muzeum, upamiętniające ofiary wojny, oraz księgarnia. Łącznie pomnik zajmuje powierzchnię 19 tys. m kw. Wejście do podziemia znajduje się pomiędzy betonowymi blokami.

Berlin nietypowe atrakcje. Nieoczywiste miejsca w Berlinie

Berlin nietypowe atrakcje

8. Urania Weltzeituhr i Fontanna Neptuna

Weltzeituhr to 10-metrowy zegar z 1969 roku. Konstrukcja pokazuje aktualny czas w 24 strefach
czasowych. Zegar znajdziecie na placu Aleksandra. Nie jest to najpiękniejszy plac Berlina, ale na pewno najbardziej gwarny i największy. Krzyżują się tutaj linie metra U2, U5 i U8, a także wiele pociągów miejskich i linii tramwajowych. Poza zegarem, na placu warto zwrócić uwagę na XIX-wieczną Fontannę Neptuna, inspirowaną rzymskimi i wersalskimi fontannami. Rzeźby kobiet, które otaczają Neptuna, symbolizują cztery rzeki – Odrę, Wisłę, Łabę Ren. Na placu znajduje się też wiele sklepów i restauracji.

POTRZEBUJESZ PLANU ZWIEDZANIA BERLINA? SPRAWDZONYCH MIEJSC NA OBIAD? MAPY ATRAKCJI?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

berlin

Jeśli masz jakieś pytania to napisz do mnie maila (kontakt) lub odezwij się na Instagramie 🙂

    error: Content is protected !!