Niemiecka stolica to idealny kierunek na weekendowy city-break z Polski, ale czy da się zwiedzić Berlin w 2 dni? Aby zobaczyć najważniejsze miejsca i atrakcje, 2 dni będą wystarczające. Ostrzegam jednak, że to różnorodne miasto ma dużo więcej do zaoferowania i możesz czuć niedosyt na koniec wycieczki 😉 Mi po jednym weekendzie było mało, więc był kolejny, a potem kolejny… i tak jeżdzę regularnie już od kilku lat 🙂 Poniższy plan zwiedzania jest napisany w formie listy – skrótowo i przejrzyjście. Trasa jest ułożona tak ,żeby nie pominąć po drodze żadnej atrakcji, zobaczyć najciekawsze miejsca i nie nadkładać zbędnie drogi. Jeśli interesują Was szczegółowe opisy atrakcji i ceny to znajdziecie je w TYM POŚCIE.
Do Berlina można dostać się każdym środkiem transportu – samolotem, autobusem, pociągiem i oczywiście własnym samochodem. Który z nich wybrać? To zależy od tego skąd ruszacie. Z zachodniej części kraju najlepiej będzie wsiąść we własny samochód lub wybrać podróż autobusem. Z miejsc bardziej oddalonych od niemieckiej granicy można rozważyć samolot lub pociąg. Więcej praktycznych informacji o Berlinie znajdziecie TUTAJ. Zebrałam tam wszystko co wiem o cenach, dojeździe, berlińskim transporcie publicznym i innych ważnych kwestiach. Zaczynamy zwiedzanie!
JEDZIESZ DO BERLINA? SKORZYSTAJ Z MOJEGO PRZEWODNIKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE WYCIECZKI 🙂 W ŚRODKU SZCZEGÓŁOWY PLAN ZWIEDZANIA Z MAPĄ I NAJLEPSZYMI ATRAKCJAMI W MIEŚCIE! 🙂





Berlin w 2 dni – dzień pierwszy
- Punkt startowy to Kurfurstendamm – największa ulica handlowa Berlina z wieloma butikami, kawiarniami i restauracjami. Na niej znajduje się też godny uwagi Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma.
- Kolejny punkt to Tiergarten – największy park w Berlinie i trzeci największy w Niemczech. Znajdziecie tam ogród zoologiczny i wiele wartych uwagi obiektów m.in. pomnik Żołnierzy Radzieckich czy kolumnę Siegessäule. W parku można też urządzić piknik lub po prostu pospacerować, zbliżając się powoli do centrum miasta. Bilet do ZOO kosztuje 16 euro.
- Trzecie miejsce na trasie to Brama Brandenburska – jeden z najważniejszych zabytków Berlina i miejsce obowiązkowe na turystycznej mapie miasta. Budowla z boginią zwycięstwa na czele stanowi symbol pokoju i wolności.
- Kilka kroków od bramy znajduje się Pomnik Pomordowanych Żydów Europy – największy pomnik jaki widziałam i jeden z najbardziej oryginalnych. To miejsce bardzo pobudza do refleksji i jest absolutnie warte odwiedzenia. Obiekt składa się z aż 2711 betonowych bloków i zajmuje powierzchnię ponad 19 tys. m. kw.
- Przyszedł czas na Bundestag – przepiękny budynek, wspaniała architektura. Miejsce, gdzie zapadają wszystkie najważniejsze decyzje dot. Niemiec. Niedaleko Bramy Brandenburskiej i Bundestagu znajduje się także Plac Poczdamski (jeden z głównych berlińskich placów) z galerią handlową Mall of Berlin.
- Punkt szósty to Unter den Linden – jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic miasta. Nazwa nawiązuje do wielkich drzew lipowych stojących po obu stronach alei. Znajdziecie tu wiele restauracji, kawiarni i sklepów.
- Skręcając z „lipowej alei” w prawo dojdziecie do Gendarmenmarkt – placu z dwiema pięknymi katedrami – Francuską i Niemiecką. Nie jest to poziom Katedry Berlińskiej, ale też warto tutaj zajrzeć.
- Ostatnie miejsce na dziś to Checkpoint Charlie – główne przejście graniczne między NRD i Zachodnim Berlinem z czasów tzw. zimnej wojny. To miejsce pełne historii i jedna z największych atrakcji Berlina.
Poniżej znajdziecie poglądową mapkę z proponowaną trasą na pierwszy dzień wycieczki. Start przy Adenauerplatz na Kurfurstendamm, a koniec przy Checkpoint Charlie.




Berlin w 2 dni – dzień drugi
- Drugi dzień proponuję zacząć na Alexanderplatz – jednym z najbardziej gwarnych i ruchliwych placów niemieckiej stolicy. Najważniejsza tutaj jest Wieża Telewizyjna, któa jest najwyższym budynkiem w Niemczech. Z tarasu widokowego na jej szczycie rozpościera się wspaniała panorama Berlina. Jeśli będziecie mieli ochotę zjeść w tej okolicy pizzę lub inne włoskie danie to polecam restaurację Piazza Rosso.
- Kolejny punkt wycieczki to oddalony od kilka minut Nikolaiviertel – miejsce, które zdecydowanie podobało mi się najbardziej. Nikolaiviertel to odbudowana na wzór przedwojennego miasta niewielka część Berlina, która zapewni Wam podróż w czasie. To też bardzo romantyczne i fotogeniczne miejsce!
- Przyszedł czas na Katedrę Berlińską – bez wątpienia najpiękniejszy budynek w Berlinie. To prawdziwa architektoniczna perła, a wnętrza zachwycają jeszcze bardziej. Wstęp kosztuje 7 euro.
- Punkt czwarty to Wyspa Muzeów – Berlin jest rajem dla miłośników tego typu obiektów. Numer 1 to Muzeum Pergamońskie, ale ja odwiedziłam ostatnio Nowe Muzeum i z czystym sumieniem mogę Wam go polecić – wystawy były bardzo ciekawe! Wstęp kosztuje 12 euro. Na Wyspie znajdziecie 5 najważniejszych berlińskich muzeów, ale nawet jeśli nie zamierzacie ich zwiedzać to pospacerujcie tam chociaż, bo budynki i okolica są naprawdę piękne. Potwierdzeniem jest UNESCO, które umieściło całą wyspę na liście światowego dziedzictwa.
- Ostatnie miejsce na liście to nieco oddalone od centrum East Side Gallery – znakomita galeria sztuki grafitti, która powstała odcinku dawnego muru berlińskiego. Miejsce bardzo kolorowe, pełne najróżniejszych dzieł stworzonych przez artystów z całego świata. Łącznie znajdziecie tu ponad 100 obrazów. Zwiedzanie galerii jest darmowe.
Poniżej znajdziecie poglądową mapkę z proponowaną trasą na drugi dzień wycieczki. Start przy Alexanderplatz, a koniec przy East Side Gallery.


AKTUALNE CENY W BERLINIE, WSKAZÓWKI O PARKOWANIU I STREFIE EKOLOGICZNEJ, POLECENIA RESTAURACJI I NOCLEGÓW – SKORZYSTAJ Z MOJEGO PRZEWODNIKA I PODRÓŻUJ BEZ NIESPODZIANEK 🙂
Jak poruszać się po Berlinie?
Berlin polecam zwiedzać na głównie na piechotę, a do bardziej oddalonych miejsc w powodzeniem dostaniecie się świetnie funkcjonującą komunikacją miejską. Informacje o transporcie publicznym i jego cenach znajdziecie w TYM POŚCIE. Połączeń pomiędzy poszczególnymi atrakcjami polecam szukać w aplikacji Google Maps. Rozkłady jazdy pokazywane są tam w czasie rzeczywistym, a aplikacja może nas też poprowadzić na odpowiedni przystanek. Zawsze z niej korzystam i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła.


Jeśli macie jakiekolwiek pytania o Berlin – czekam na Was na Instagramie (link tutaj)! Znajdziecie tam relację z moich weekendów w Berlinie i mnóstwo innych ciekawych kierunków m.in. Włochy, Słowenię, Hiszpanię, Słowację czy Kraje Bałtyckie. Zapraszam!