ins

0
EUROPA NIEMCY

Parkowanie w Berlinie – gdzie parkować i czy można za darmo?

25 stycznia 2024
parkowanie w berlinie parkingi strefa parkowania

Parkowanie w Berlinie – gdzie parkować i czy można za darmo?

Parkowanie w Berlinie, jak w większości dużych miast, nie jest najprostszą sprawą. Zebrałam jednak dla Was garść informacji i wskazówek jakie są możliwości i jak funkcjonują parkingi w Berlinie. To ważne, jeśli przyjeżdzacie do Berlina autem, bo nie polecam zwiedzać tego miasta samochodem. Najlepiej zostawić auto na cały pobyt w jednym miejscu, a po Berlinie poruszać się pieszo i komunikacją, która działa rewelacyjnie. A gdzie zostawić auto? Opcje są cztery:

  • Znalezienie noclegu z parkingiem;
  • Zaparkowanie na ulicy – w strefie płatnej lub poza nią;
  • Postój na jednym z płatnych parkingów podziemnych w centrum;
  • Zostawienie auta na parkingu typu P+R.

Poniżej więcej informacji o każdym ze sposobów, a na końcu artykułu podsumowanie jak – i czy w ogóle można – zaparkować w Berlinie za darmo. Pamiętajcie też, że w Berlinie obowiązuje strefa ekologiczna i żeby wjechać do centrum potrzebna jest specjalna naklejka ekologiczna na szybę.

PIERWSZY RAZ DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z PRZEWODNIKA I NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH MIEJSC W MIEŚCIE! W ŚRODKU PLAN ZWIEDZANIA, RESTAURACJE, CENY, PARKINGI I WIELE WIĘCEJ!

berlin

Parkingi w Berlinie – nocleg w hotelu z parkingiem

Najwygodniejszą opcją będzie znalezienie noclegu, który oferuje parking. Ceny prywatnych parkingów przy hotelach wynoszą zwykle 15-20 euro za dobę. Czasem jest drożej np. 25 euro, czasem taniej np. 10 euro, ale generalnie takiej kwoty można się spodziewać. Zdarzają się też darmowe parkingi przy hotelach, choć najczęściej dotyczy to obiektów oddalonych od centrum. Czasami konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca, a czasami hotel wyświetla się jako taki z parkingiem, a później się okazuje, że to tak naprawdę parking przy ulicy. Zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę rezerwując nocleg i dobrze sprawdzić ofertę, ewentualnie dopytać obsługę.

Parkowanie w Berlinie – strefa płatnego parkowania

Kolejna opcja to parkowanie w wyznaczonych miejscach na ulicy i publicznych parkingach. Obowiązują tu jednak strefy płatnego parkowania. Z miejscami nie powinno być wielkiego problemu, ale cenowo średnio się to opłaca, bo za cały dzień wychodzi najczęściej drożej niż za parking hotelowy. Strefą objęta jest cała centralna dzielnica Mitte i część dzielnic przylegających. Mapy strefy, które udało mi się znaleźć są bardzo słabo czytelne, więc najlepiej jeśli zapytacie obsługę swojego obiektu noclegowego czy leży w strefie. Jeśli nocleg jest w centrum, to zapewne tak.

Berlin strefa płatnego parkowania – ile kosztuje parking w Berlinie?

Koszt parkowania w strefie płatnego parkowania wynosi 1-4 euro za godzinę w zależności od strefy. W centrum miasta opłaty wynoszą 3-4 euro i obowiązują cały okrągły tydzień od 9.00 do północy. W nieco dalszych strefach w niedziele i święta parkowanie jest darmowe. Opłaty uiszcza się w automatach. W automatach można płacić monetami lub kartą. y. Tam też najlepiej szukać szczegółowych informacji kiedy i w jakich godzinach obowiązują opłaty.

parkowanie w berlinie parkingi strefa parkowania

Parkingi w Berlinie typu Park&Ride

Trzecia opcja to parkingi Park&Ride, które znajdują się w pobliżu stacji kolejowych S-Bahn. W zdecydowanej większości są one darmowe, ale na niektórych mogą obowiązywać drobne opłaty rzędu 1-2 euro za dzień. Ich minusem jest jednak to, że znajdują się poza centrum. Z drugiej strony można zostawić auto na takim parkingu i wygodnie przesiąść się na komunikację. Jednak z tego co się orientuję, nie są to zwykle tak ładne i nowe parkingi P+R jak np. w Warszawie. Parkingi P+R łatwo znajdziecie na mapie Google wpisując po prostu P+R – w ten sposób wybierzecie najlepszą lokalizację dla siebie.

Parkowanie w Berlinie – parkingi podziemne

Czwarta opcja to płatne parkingi garażowe w centrum miasta – można takie znaleźć, choć w większości nie cieszą się one dobrymi opiniami. Ja znalazłam dwa, które wyglądają sensownie, mają dużo miejsc parkingowych i są w bardzo dobrych lokalizacjach. Pierwszy z nich znajduje się na Placu Aleksandra, a drugi pod galerią handlową ALEXA. Ceny wynoszą kilka euro za godzinę.

Gdzie zaparkować w Berlinie za darmo?

Podsumowując, opcje są trzy: albo znaleźć nocleg z darmowym parkingiem albo zaparkować przy ulicy poza strefą płatnego parkowania albo zostawić auto na darmowym parkingu P+R poza centrum. Trzeba wtedy jednak przewidzieć czas na dojazd z parkingu do centrum czy do obiektu noclegowego. Jeśli nie mamy wiele czasu na zwiedzanie to każda godzina może mieć znaczenie.

POTRZEBUJESZ PLANU ZWIEDZANIA BERLINA? SPRAWDZONYCH MIEJSC NA OBIAD? MAPY ATRAKCJI?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO E-BOOKA I MIEJ Z GŁOWY PLANOWANIE!

berlin

ZOBACZ TEŻ:

Berlin co zobaczyć? Największe atrakcje Berlina, zabytki, ciekawe miejsca

Ceny w Berlinie – ceny jedzenia, ceny noclegów, ile kosztuje obiad? Berlin ceny

Komunikacja miejska w Berlinie – ceny, bilety, kontrole

Jeśli masz jakieś pytania to napisz do mnie śmiało na Instagramie (link tutaj) lub mailowo na kontakt@travelady.pl

    error: Content is protected !!