0
EUROPA NIEMCY

Ciekawostki o Berlinie – 8 najciekawszych faktów

15 listopada 2023
Ciekawostki o Berlinie. Berlin ciekawostki

Jeśli wybierasz się do Berlina, to dobrze trafiłeś! Na moim blogu znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji, które pomogą Ci zorganizować cudowną wycieczkę. Wystarczy zajrzeć do zakładki „Niemcy” i korzystać 🙂 W tym poście z kolei zebrałam dla Ciebie najciekawsze fakty i ciekawostki o Berlinie (Berlin ciekawostki). To doskonałe wprowadzenie w klimat niemieckiej stolicy!

Berlin ciekawostki – największe miasto w UE

Berlin to stolica i największe miasto w Niemczech nie tylko pod względem ludności (3,8 mln mieszkańców), ale też pod względem powierzchni (890 km kw.). I to nie tylko w Niemczech, ale i w całej Unii Europejskiej. Miasto jest prawie dwa razy większe od Warszawy i to właśnie w nim znajdują się siedziby niemieckich
władz, największy węzeł komunikacyjny i najwyższa budowla w Niemczech. Mimo swojej wielkości, Berlin nie jest zatłoczonym miastem i zwiedza się go bardzo przyjemnie.

Ciekawostki o Berlinie. Berlin ciekawostki

Ciekawostki o Berlinie – historia miasta

Pierwsze wzmianki o Berlinie są datowane na XIII wiek, a podczas II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 40% i podzielone na wschodnią i zachodnią część. Po wojnie przez środek miasta poprowadzono betonowy mur, który miał separować obie części. Mur zburzono w 1989 roku, a jego pozostałości można oglądać do dziś.

Berlin ciekawostki – największy producent piwa w UE

Niemcy są największym producentem piwa w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, w 2022 roku w Niemczech powstało 7,6 mld litrów chmielowego napoju, co odpowiada 22,2 proc.całkowitej produkcji w UE.
Spożycie piwa w Niemczech na głowę wynosi 110 litrów rocznie i jest to drugi wynik na świecie (po Czechach). Jeśli lubisz piwo, to koniecznie spróbuj lokalnych browarów.

Ciekawostki o Berlinie. Berlin ciekawostki

Ciekawostki o Berlinie – większość ateistów

Ponad 60% mieszkańców Berlina deklaruje brak przynależności do jakiejkolwiek religii, a wśród wierzących najwięcej jest protestantów. Nie zmienia to jednak faktu, że w Berlinie można zwiedzić wiele pięknych świątyń np. Katedrę Berlińską czy Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma.

Berlin ciekawostki – dużo Polaków

Polacy są drugą najliczniejszą mniejszością narodową w Berlinie. Według danych za 2022 rok, w stolicy Niemiec mieszka około 55 tys. Polaków. Dzięki temu, automaty biletowe komunikacji miejskiej są też po polsku, co bardzo ułatwia zakup. Więcej jest tylko Turków – około 100 tys. osób. Łącznie w Berlinie mieszka ponad pół miliona obcokrajowców.

Ciekawostki o Berlinie – największe ZOO w Europie

W Berlinie mieści się największy w Europie ogród zoologiczny – Berliner Tiergarten ZOO. W ogrodzie mieszka ok. 20 tys. zwierząt, reprezentujących około 1400 gatunków. Powierzchnia zoo to aż 35 hektarów, a na wizytę warto zarezerwować sobie około 4 godzin. Berlińskie ZOO będzie dobrym pomysłem na lato, ale szczególnie polecam je odwiedzić poza wakacyjnym sezonem.

Ciekawostki o Berlinie. Berlin ciekawostki

Berlin ciekawostki – największy dom hadlowy

Ponad 100-letni dom handlowy Kaufhaus des Westens (KaDeWe; po polsku Dom Handlowy Zachodu) jest największym domem towarowym w Europie kontynentalnej. Budynek ma 8 pięter o łącznej powierzchni 60 tys. m kw. i oferuje niemal 400 tys. artykułów. Jeśli lubisz zakupy, to koniecznie wpisz KaDeWe w swój plan zwiedzania.

Ciekawostki o Berlinie – miasto niedźwiedzi

Symbolem stolicy Niemiec jest niedźwiedź. Znajdziesz go w herbie Berlina i pewnie niejednokrotnie spotkasz to zwierzę podczas swojej wycieczki – na mieście, w sklepach z pamiątkami, w restauracjach. To dobry pomysł na pamiątkę z wyjazdu, bo niedźwiedź to zdecydowanie jedna z najbardziej kojarzących się z Berlinem rzeczy.

PIERWSZA WYCIECZKA DO BERLINA?

SKORZYSTAJ Z MOJEGO PRZEWODNIKA I MIEJ PODRÓŻUJ BEZ NIESPODZIANEK 🙂 W ŚRODKU SPRAWDZONE RESTAURACJE I NOCLEGI, GOTOWY PLAN ZWIEDZANIA I NIEZBĘDNE INFORMACJE PRAKTYCZNE!

BERLIN

Masz jakieś pytania? Odezwij się do mnie na Instagramie lub Facebooku 🙂

    error: Content is protected !!