EUROPA PRZEWODNIKI WŁOCHY

Weekend w Mediolanie – 8 obowiązkowych miejsc

13 lipca 2020
podróż do Włoch

Mediolan to drugie pod względem wielkości miasto we Włoszech. Obok Rzymu i Wenecji, jest też jednym z najważniejszych włoskich miast pod względem turystyki – w 2019 roku Mediolan i jego okolice odwiedziło prawie 11 mln osób, a w tym my! Pierwsza myśl po wejściu do pociągu powrotnego na Milano Centrale: „Muszę tu jeszcze wrócić i to nie raz!!” Przy okazji – opuszczając dworzec warto zatrzymać się na moment i dobrze mu się mu przyjrzeć. Milano Centrale jest jedną z największych stacji kolejowych w Europie, a architektura budynku naprawdę robi wrażenie. Po Mediolanie z łatwością można przemieszczać się komunikacją miejską – czterema liniami metra, autobusami, tramwajami i trolejbusami. Więcej o komunikacji miejskiej i cenach biletów znajdziecie tutaj. Ja polecam jak najwięcej zwiedzać na piechotę – można wtedy dużo więcej zobaczyć i jeszcze mocniej poczuć klimat miasta! Co więc warto zobaczyć wybierając się na weekend w Mediolanie? Poniżej moje propozycje.

1. Bosco Verticale

Kilkanaście minut spacerem od głównego dworca kolejowego, w biznesowej dzielnicy Porta Nuova znajdują się dwa wieżowce mieszkalne o nazwie Bosco Verticale („wertykalny las”). Gdy tylko je ujrzycie od razu będziecie wiedzieć skąd wzięła się ich nazwa! Wieżowce mają sporą konkurencję jeśli chodzi o wysokość i pod tym względem może nie robią wrażenia, ale jeśli kochacie rośliny, to zakochacie się w tym miejscu. Budynki są całkowicie porośnięte zielenią – drzewami, krzewami, pnączami. Rośliny wyrastają z balkonów, tarasów i dachu. Coś pięknego! Wspaniałe połączenie człowieka z naturą i przykład ekologicznego budownictwa mieszkaniowego. Nigdy wcześniej nie widziałam czegoś podobnego, a o istnieniu tego miejsca dowiedziałam się od zakochanej we Włoszech koleżanki z pracy. Kompleks oddano do użytku w 2014 roku i otrzymał już od tamtej pory kilka nagród architektonicznych m. in. Międzynarodową Nagrodę Budownictwa Wysokościowego przyznawaną co dwa lata najbardziej innowacyjnym i estetycznym wieżowcom na świecie.

weekend w Mediolanie

2. Torre UniCredit 

Mediolan to finansowo-gospodarcze centrum Włoch – jest tu wiele instytucji finansowych, włoska giełda papierów wartościowych i siedziby największych banków takich jak UniCredit. Siedziba tego włoskiego banku mieści się w najwyższym włoskim wieżowcu. Torre UniCredit ma 231 m wysokości, czyli – co ciekawe – o sześć metrów mniej niż najwyższy polski budynek, czyli Pałac Kultury i Nauki. Nowoczesny, włoski drapacz chmur mieści się na Piazza Gae Aulenti w dzielnicy biznesowej Porta Nuova, tuż obok Bosco Verticale. Na plac dojedziecie w kilka minut komunikacją lub 20 minut spacerkiem od głównego dworca PKP. Wieżowiec doskonale widać z dachu oddalonej o 2,5 km mediolańskiej katedry, ale o tym za chwilę.

3. Katedra w Mediolanie

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie to absolutne must see! Weekend w Mediolanie byłby niepełny bez wizyty w tej zjawiskowej świątyni. Nawet jeśli nie interesuje Was architektura sakralna to gwarantuje, że ta budowla zrobi na Was wrażenie. Obiekt należy do grona największych kościołów na świecie pod względem kubatury – spokojnie mogłyby w nim zaparkować dwa jumbo jety. Wnętrze katedry nie zrobiło na mnie aż tak dużego wrażenia jak jej mistrzowska fasada i widok z dachu! Kościół jest ogromny, a w środku panuje dość mroczny, tajemniczy klimat. W budowli dominuje surowy gotycki styl, ale można doszukać się też bardziej ozdobnych elementów z epoki baroku. 

Wstęp do Katedry jest płatny, a bilet na zwiedzanie wnętrza (wraz z częścią muzealną i archeologiczną) kosztuje 8 euro. Warto wydać 13 euro i kupić bilet obejmujący wejście na dach. Można wyjechać tam także windą – wówczas bilet kosztuje 17 euro. O ile nie masz lęku wysokości, widoki z dachu katedry są zniewalające! Można wtedy też z bliska przyjrzeć się wspaniałym zdobieniom architektonicznym. 

Wybierając się do katedry pamiętajcie o odpowiednim ubiorze – kolana i ramiona muszą być zasłonięte. Włosi bardzo tego przestrzegają i nie należy tego ignorować również w innych obiektach sakralnych, gdzie wstęp jest darmowy. Do Katedry nie wpuszczą Cię bez odpowiedniego stroju, nawet jeśli będziesz miał bilet. W ostateczności przy katedrze można kupić jednorazową „pelerynę”, ale fotki w takim ciuszku – wierz mi – nie będą wymarzone.

Do katedry dojeżdżają dwie linie metra – nr 1 i 3. Z głównego dworca można dojechać na plac katedralny w 10 min. Dookoła placu jest wiele miejsc gdzie można usiąść i coś zjeść lub napić się kawy.

4. Bazylika Św. Ambrożego

Jeśli interesuje Was architektura sakralna to możecie odwiedzić jeszcze Bazylikę Świętego Ambrożego. Z placu katedralnego można tam dojechać w kilkanaście minut metrem (linia nr 2) lub przejść 1,5 km spacerem. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Mediolanie – posiada elementy z IV wieku, a ostatnia przebudowa miała miejsce pod koniec XI wieku. Wstęp jest darmowy, sprawdźcie jednak wcześniej godziny otwarcia żeby przypadkiem nie przyjechać podczas popołudniowej pauzy.

weekend w Mediolanie

5. Galeria Vittorio Emanuele II i Quadrilatero della Moda

Mediolan uważany jest za jedną ze światowych stolic mody, o czym świadczy m.in. organizowany co roku w tym mieście Milan Fashion Week. Jadąc tu na zakupy, można przepaść! Jednym z takich miejsc jest Galeria Wiktora Emanuela II, tuż przy mediolańskiej katedrze. Jest to jedno z najstarszych centrów handlowych na świecie. Nazwa galerii nawiązuje do pierwszego króla Zjednoczonych Włoch, a jej budowa zakończyła się w 1877 roku. Podłoga na parterze jest przyozdobiona mozaikami z herbami trzech stolic Zjednoczonych Włoch – Rzymu, Florencji i Turynu. Galeria jest przepiękna, a wystrój bardzo elegancki. 

Inne wyjątkowe miejsce na modowej mapie Mediolanu to część miasta o nazwie Quadrilatero della Moda. Znajdziecie tam luksusowe marki, eleganckie sklepy, kawiarnie i butiki. Via Monte Napoleone, główna ulica tej części miasta, jest jedną z najdroższych ulic modowych w Europie.

weekend w Mediolanie

6. Opera La Scala

Planując weekend w Mediolanie warto uwzględnić także Operę La Scala. Jest to najsłynniejsza scena operowa we Włoszech i jedno z najważniejszych centrów sztuki operowej na świecie. Inauguracyjny spektakl odbył się w 1778 roku. Budynek La Scali można dostrzec zaraz po wyjściu z Galerii Vittorio Emanuela II. Wygląda ładnie, ale trzeba przyznać, że – po zwiedzeniu mediolańskiej katedry – poprzeczka była powieszona bardzo wysoko. La Scala mieści na sali około 3600 osób. Ceny biletów na spektakle zaczynają się od 50-60 euro. Czasami grane są recitale, gdzie cena biletu zaczyna się od 11 euro.

7. Park Sempione

Przyszedł czas na mały odpoczynek w wielkim parku – Parku Sempione. Jego powierzchnia to prawie 39 ha, a na samym wejściu wita nas Arco Della Pace, czyli wysoki na 25 m Łuk Pokoju. Z placu katedralnego do parku można dostać się linią metra numer 1 w kilka minut lub spacerkiem w 15 minut. Co robić w Sempione prócz czysto rekreacyjnych aktywności i odpoczynku? Warto zobaczyć Castello Sforzesco (Zamek Sforzów), który został wybudowany w połowie XV wieku. Jeśli interesuje Was zwiedzanie wnętrza zamku to bilet normalny kosztuje 10 euro, a ulgowy 8 euro. W parku znajduje się także kilka muzeów oraz wysoka na 109 m wieża widokowa Branca Tower. Wjazd na nią kosztuje 6 euro. Dzieci w wieku 3-6 lat mają zniżkę 1 euro, a mniejsze szkraby wjeżdżają za darmo. W Sempione można spotkać również żółwie ☺

8. Dzielnica Brera

Spokojna, klimatyczna, piękna… Tak właśnie można opisać tę część Mediolanu. Z Parku Sempione do dzielnicy Brera można przejść piechotą w parę minut. Jest tu wiele świetnych miejsc gdzie można zjeść lub napić się kawy czy drinka. Kamieniste ścieżki pośród klasycznych włoskich kamienic tworzą niezwykle romantyczną atmosferę… W powietrzu czuć jakiś taki artystyczny klimat. Może dlatego, że w tej dzielnicy mieści się kilka ważnych dla sztuki miejsc m. in. państwowa Akademia Sztuk Pięknych i muzeum Pinacoteca di Brera, prezentujące obrazy włoskich twórców takich jak Caravaggio czy Rafael. Wejście kosztuje 15 euro, a w każdą pierwszą niedzielę miesiąca jest za darmo. Miłośnicy sportowych samochodów zapewne skojarzą nazwę dzielnicy z modelem Alfa Romeo Brera, który właśnie tak został nazwany na cześć tej dzielnicy. Samochód oddaje właśnie to co ma w sobie Brera – piękno i elegancję. 

9. Cmentarz Monumentalny, Naviglio Grande, Stadion San Siro

Na koniec zostawiłam miejsca, które planuje zobaczyć wybierając się na kolejny weekend w Mediolanie – ostatnio zabrakło na nie czasu. Może któreś z nich będzie dla Was ciekawsze niż wcześniejsze propozycje albo po prostu planujecie dłuższy wypad i sprawdzicie przede mną jak jest 🙂

Cmentarz Monumentalny – podobno bardziej przypomina galerię sztuk pięknych niż miejsce pochówku. Mam nadzieję, że niedługo to sprawdzę. 

Kanał Naviglio Grande – ponoć świetna opcja na wieczorne spacery, kolację i drinkowanie.

Stadion Giuseppe Meazzy w dzielnicy San Siro – jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie, działa od prawie 100 lat. Obiekt może pomieścić ponad 80 tys. kibiców, czyli o ponad 20 tys. więcej niż największy w Polsce Stadion Narodowy.

Mediolan jest dobrą bazą wypadową do pobliskiego Bergamo lub alpejskich jezior – Como lub Gardy. Jeśli interesuje Was co zobaczyć w Bergamo to zapraszam do odrębnego posta na ten temat. Na blogu znajdziecie też informacje jak spędzić czas nad jeziorem Garda i jakie miasteczka odwiedzić nad jeziorem Como. Udanej wycieczki!

    error: Content is protected !!